Korzystasz z laptopa stacjonarnie i męczy Cię ciągłe odłączanie i podłączanie kabli od różnych urządzeń? Rozwiązaniem Twoich problemów jest nowoczesna stacja dokująca do laptopa, która umożliwia ergonomiczną pracę, szybki przepływ danych, a to wszystko z pomocą jednego kabla podłączanego do laptopa! Dowiedz się więcej o stacji, którą polecam oraz o tym jak wybrać najlepszą dla Ciebie!
Co daje stacja dokująca do laptopa
Laptopy to świetne urządzenia mobilne, jednakże nie są one przystosowane do kilkugodzinnej pracy przy biurku. Aby pracować na laptopie ergonomicznie (czyli w dużym skrócie – by nie robić sobie krzywdy) niezbędne są zdecydowanie klawiatura i myszka. Moim zdaniem istotny jest również monitor lub co najmniej odpowiednia podstawka. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala ustawić ekran laptopa na wysokości twarzy i oddalić na długość wyprostowanej ręki, czyli optymalnym położeniu dla Twojego ciała
W zależności od pracy, którą wykonujesz przy komputerze możesz mieć potrzebę podłączenia jeszcze innych urządzeń, jak: np. czytnik kart pamięci, zewnętrzna kamera wideo, tablet do rysowania, dysk zewnętrzy czy też różnego rodzaju adaptery. Te ostatnie przydają się gdy Twój laptop nie ma złącza występującego w niezbędnym Tobie do pracy urządzeniu. Niezależnie od tego, jaką pracę wykonujesz, dobrze jest też podłączyć komputer do sieci kablem gigabitowym, o czym szerzej pisałem tutaj.
Idea laptopa zakłada, że będziesz korzystać z jego mobilności. Czyli, że zabierzesz go ze sobą na spotkanie w salce konferencyjnej lub poza biurem, czy też na wyjazd służbowy lub do domu. Zatem, jeśli na biurku masz podłączonych do laptopa kilka urządzeń wymienionych powyżej, ciągłe odłączanie ich i podłączanie jest dość uciążliwe.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowocześniejsze, szczególnie te bardziej kompaktowe laptopy typu Mac, ultrabook lub 2 w 1 z roku na rok mają coraz mniej złączy. Wynika to z jednej strony z fizycznego braku miejsca na same wtyczki, ale sądzę, że także z dostrzeżenia przez producentów roli stacji dokującej w ergonomicznym korzystaniu z przenośnego komputera. Bo tak jak wspomniałem na początku, stacja dokująca do laptopa rozwiązuje w bardzo sprawny sposób problematyczną kwestię podłączania wielu kabli.
Dlaczego stacja dokująca do laptopa Thunderbolt 3
Mój laptop posiada nowoczesne złącze Thunderbolt 3, dlatego podstawowym kryterium wyboru stacji dokującej była dla mnie właśnie praca w tym standardzie komunikacji. Technologia ta pozwala za pomocą jednego kabla przesłać jednocześnie dane, obraz i zasilanie. Wizualnie wygląda on identycznie jak standard USB-C. Różni się on wyłącznie charakterystycznym znaczkiem pioruna, nawiązującego do nazwy technologii, który zazwyczaj znajduje się przy gniazdkach oraz kablach wspierających ten standard. USB-C poza tym, że wygląda tak samo, też potrafi przesyłać to dane, zasilanie i obraz, tyle tylko, że Thunderbolt 3 robi to znacznie lepiej 😊.
Oba standardy mogą przesłać do Twojego laptopa zasilanie o mocy do 100 W, co wystarczy by skutecznie ładować większość laptopów – poza gamingowymi bestiami oraz zaawansowanymi przenośnymi stacjami roboczymi. Jest to jednak możliwa wartość maksymalna tych standardów, więc musisz zawsze sprawdzić zarówno na urządzeniu, które chcesz podłączyć do laptopa (stacja dokująca do laptopa lub ładowarka) oraz kablu, jakie te dwa elementy układanki mają możliwości w tym zakresie.
Dzięki temu nie musisz np. kupować dodatkowego zasilacza do laptopa za ok. 200 zł, który na stałe jest przy Twoim biurku. Ok, w sumie to w ogóle nie musisz takowego nabywać, ale… Ja już kilka lat temu wykluczyłem ze swojego życia nurkowanie pod biurko w celu odłączania i przyłączania zasilacza przy każdej zmianie miejsca pracy na laptopie i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie. Nie wspominając już o tym, że drugi zasilacz, którego domyślnym miejscem jest torba na laptopa pozwoli Tobie nie obciążać umysłu takimi trywialnymi problemami jak: „Mam zasilacz ze sobą, czy nie?” 😊.
O czym warto wspomnieć, przez jedno złącze USB-C podłączysz maksymalnie 1 monitor o rozdzielczości do 4K, gdzie Thunderbolt 3 obsłuży jednym kablem aż dwa takie monitory. Ja osobiście jestem jednak orędownikiem jednego porządnego monitora Ultrawide niż dwóch, więc to mnie akurat nie urzekło.
To, co jednak robi wrażenie i jest najważniejszą przewagą złącza Thunderbolt 3 nad USB-C jest ilość danych, które mogą być przesyłane przez ten jeden kabel.
Co to daje Tobie w praktyce? Załóżmy, że podłączysz do stacji dokującej kilka akcesoriów i zaczniesz ich używać jednocześnie. Daje to następujące transfery danych:
- kartę pamięci SD – maksymalnie ok. 300 MB na sekundę
- szybki zewnętrzny dysk SSD – powiedzmy 1000 MB na sekundę
- kabel sieciowy podłączony do nowoczesnej sieci lokalnej – maksymalnie 125 MB na sekundę (są szybsze rozwiąznia, ale koszt takiej infrastruktury jest zawrotny)
Razem jest to blisko 1,5 GB/s. Najnowszy dostępny na rynku standard USB-C w wersji 3.1 Gen 2 przy takim ruchu danych już byłby zapchany, w wyniku czego zmniejszy się transfer danych między laptopem, a podłączonymi do niego urządzeniami. Thunderbolt 3 natomiast ma jeszcze miejsce na kilka dysków zewnętrznych przesyłających dane do siebie nawzajem.
Niestety za wszystkim musi nadążyć Twój laptop, a w szczególności jego dysk, który może być tutaj wąskim gardłem. Dlatego też, aby w pełni wykorzystać potencjał tego standardu musisz korzystać urządzenia z najwyższej półki. I takim jest zdecydowanie wybrana przeze mnie stacja dokująca do laptopa ICY BOX IB-DK2801-TB3.
Stacja dokująca do laptopa Thunderbolt 3 od Icy Box
Niestety, jeśli zdecydujesz się na stację dokującą Thunderbolt 3, to Twój wybór zawęża się z kilkuset do zaledwie kilkunastu urządzeń na całym świecie. Co wyróżnia Icy Box spośród tego elitarnego grona? Dla mnie ważnym argumentem jest posiadanie przez urządzenia nagrody Red Dot Design Award. Jest ona, jak wynika z naszego wieloletniego doświadczenia, nie tylko gwarantem świetnego wzornictwa pod względem estetycznym, jak i użytkowym, ale także wysokiej jakości wykonania.
I muszę przyznać, że urządzenie w rzeczywistości robi jeszcze lepsze wrażanie niż na zdjęciach. Metalowa obudowa, obłe kształty oraz idealne dopasowanie elementów składają się na produkt klasy premium. W jego dolnej części znajdują się nóżki antypoślizgowe, dzięki czemu urządzenie stabilnie stoi na biurku, nie zakłócając nawet najbardziej minimalistycznych gustów.
Trzeba jednak przyznać, że ta stacja dokująca do laptopa jest naprawdę sporych rozmiarów. Gdzieś jednak trzeba było pomieścić te bagatela 17 portów 😉.
Jako że robimy z Izą dużo zdjęć i coraz więcej materiału wideo, ważnym kryterium było dla mnie posiadanie przez stację zintegrowanego czytnika kart SD. Większość stacji dokujących Thunderbolt 3 nie ma tej opcji, a jeszcze mniej posiada wejście pracujące w standardzie UHS-II, który obsługuje najszybsze na rynku karty z prędkością odczytu do ok. 300 MB/s. Dlaczego niektórzy producenci korzystają z wolniejszego złącza nie do końca rozumiem – w końcu jedną z zalet Thunderbolt 3 jest prędkość przekazywania danych.
Bardzo mi się też podoba, że producent zdecydował się na zastosowanie wymiennego kabla Thunderbolt 3 do połączenia laptopa ze stacją dokującą. Wielu producentów w urządzeniach tego typu stosuje w tym zakresie zazwyczaj bardzo krótkie kable zintegrowane z urządzeniem, co zasadniczo ograniczy Cię w zakresie umiejscowienia stacji na biurku. Icy Box ma w zestawie kabel Thunderbolt 3 o długości 50 cm, który w razie potrzeby możesz wymienić na dłuższy.
Urządzenie może też przesłać zasilanie do 85 W, co w zupełności wystarczy dla mojego laptopa 2 w 1. Mimo, że jest on wyposażony w bardzo wydajny procesor Intel i7 8-mej generacji wymaga zaledwie 45 W mocy. Stacja dokująca do laptopa może także przesyłać zasilanie do Twojego smartfona, zatem odpada Tobie potencjalnie zakup kolejnego akcesorium w postaci ładowarki USB.
Posiadając dwa złącza Thunderbolt 3 stacja dokująca do laptopa ICY BOX pozwoli Tobie oprócz laptopa podłączyć także inny sprzęt pracujący w tym standardzie. Są wśród nich m.in. macierze dyskowe lub zewnętrzne obudowy karty graficznej. Co ciekawe technologia ta umożliwi Tobie podłączenie do jednego portu Thunderbolt 3 kilka urządzeń równolegle. Czyli np. laptop do stacji dokującej, stacja do macierzy dyskowej, macierz do zewnętrznej karty graficznej i na końcu kartę do monitora (a są też takie z Thunderbolt 3). Pozwoli to zmienić Twój ultralekki komputer z nawet jednym złączem w prawdziwego potwora wydajności zarówno do pracy jak i zabawy. 😊
Dalej to już „tylko” kwestia potrzebnych mi złączy. A stacja dokująca do laptopa Icy Box obsługuje praktycznie każdy powszechny standard włącznie z archaicznym wręcz złączem VGA, które w Polsce jeszcze funkcjonuje przede wszystkim w starszych salach konferencyjnych… Zatem urządzenie jest w stanie obsłużyć każde akcesorium do komputera zarówno PC jak MAC. Od projektora sprzed ery kabli HDMI, przez topowy monitor 4K, standardowe pendrive’y, aż po najszybsze na świecie karty pamięci i dyski zewnętrzne. W dodatku może to zrobić z kilkunastoma takimi urządzeniami jednocześnie, komunikując się z Twoim laptopem JEDNYM KABLEM!
Niestety stacje dokujące Thunderbolt 3 są zdecydowanie najdroższymi tego rodzaju urządzeniami na rynku. Jednakże podobnie jest z laptopami, które takie złącze posiadają. Zatem jeżeli posiadasz takowy komputer, to stacja dokująca do laptopa Thunderbolt 3 od Icy Box jest zdecydowanie dla Ciebie.
Stacja dokującą do laptopa – jak ją wybrać
Jeżeli nie zależy Tobie koniecznie na Thunderbolt 3, to nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jak widzisz powyżej zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakie urządzenia chcesz podłączyć do Twojego laptopa oraz jakie złącza komputer ten posiada. Przed wyborem musisz zatem spojrzeć na to, jakiego rodzaju wtyczki są Tobie potrzebne oraz ile ich potrzebujesz. Dodaj do tego jakiś zapas znajdziesz urządzenie, które przeżyje z Tobą niejednego laptopa.
Widząc jak różne potrzeby można mieć, szukając stacji dokującej do laptopa, Icy Box przygotowało bardzo szeroką gamę blisko 40 urządzeń tego typu. Zatem szanse, że znajdziesz w ich ofercie coś dla siebie są bardzo wysokie. Możesz zobaczyć dostępne modele na polskiej stronie niemieckiego producenta.
Jeżeli masz problem z doborem odpowiedniej stacji dokującej dla siebie to chętnie pomogę! Zostaw komentarz pod tym wpisem lub napisz do nas na Facebooku i razem na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie! 😊