Laptop 2w1 – czy warto?

Patryk
Patryk 9 Min Read

Od kilku lat pojawiają się na rynku laptopy 2w1, które w teorii łączą w sobie produktywność laptopa oraz wygodę tableta. Czy laptop 2w1 to kolejny chwyt marketingowy wycelowany na wyciąganie od nas (często niemałych) pieniędzy, czy rzeczywiście to rozwiązanie ma sens?  

Laptop 2w1 i biuro w teczce 

Od początku działalności swojej firmy przyjąłem model pracy: biuro w teczce. Postawiłem na mobilność i możliwość pracy niezależnie od tego, czy jestem w biurze, w pociągu, taksówce czy też na spotkaniu i co ważne, z bieżącym dostępem do wszystkich moich plików.  

10 lat temu nie było ani tak rozbudowanych usług chmurowych, ani też na tyle szybkiego mobilnego Internetu, aby z takiego zdalnego dysku wygodnie korzystać. Urządzenia kieszonkowe (wtedy jeszcze palmtopy) nie potrafiły tylu rzeczy co teraz. Dlatego też trzeba było postawić na mocnego laptopa, który jest jednak mimo wszystko lekki.  

Moje pierwsze kroki w tym temacie stawiałem z Dell’em. Na założenie swojej firmy otrzymałem dotację unijną z dofinansowaniem 75%, więc miałem mniejsze ograniczenia budżetowe, niż przeciętny początkujący przedsiębiorca. Dlatego też szukałem urządzenia, które będzie nie tylko spełniało wyżej opisane kryteria, ale także miało porządny serwis.  

Interesowały mnie mobilne modele ok. 12 cali na najwyższych dostępnych parametrach, które ważą możliwie mało. Pierwszym był Dell Latitude D420. Następnie nadszedł czas na jego następcę – kilogramowego Latitude’a E4200 

Kilka lat później pojawiły się ekrany dotykowe. Początkowo nie miały one dla mnie sensu w laptopie, a z kolei tablety to były, przynajmniej wtedy, stricte zabawki. Moje serce gadżeciarza jednak zaczęło bić nieco szybciej, gdy na rynku zaczęły się pojawiać tak zwane hybrydy, które dawały te same możliwości, co wybierane przeze mnie dotychczas laptopy oraz kilka innych, dodatkowych… 

Laptop 2w1 to nie zawsze znaczy to samo 

Na przestrzeni lat producenci komputerów mieli różne pomysły na laptopa 2w1. Dell wprowadził w swojej serii premium XPS komputer, którego ekran obracał się w metalowej ramce. Sony Vaio testowało początkowo inne rozwiązanie w swojej serii Duo. Jego urządzenia były de facto tabletami, którym można było przesunąć ekran ku górze, odsłaniając pomniejszoną klawiaturę. Tuż przed zamknięciem produkcji laptopów zrobiło jeszcze jeden dziwny eksperyment z serii Fit, analogiczny do rozwiązania Della, w którym odwracany jest sam ekran. 

Po pierwszych 2 latach, mniej lub bardziej udanych eksperymentów, pojawiły się jednak 3 główne innowacyjne rozwiązania. Pierwsze, to zastosowany przez Lenovo w serii Yoga, zawias ekranu, który może pracować w blisko 360 stopniach. Oznacza to, że ekranem możemy przejść z pozycji zamknięcia klasycznego laptopa do pozycji, w której jest on pod klawiaturą (tudzież klawiatura pod nim), dając w ten sposób funkcjonalność początkowo bardzo ciężkiego i grubego tableta. Najnowsze modele Yogi ważą ok. 1 kg i mają grubość 1,3 cm i z roku na rok parametry te się zmniejszają.  

Kolejnym rozwiązaniem był mi najbliższy patent, czyli możliwość odczepienia ekranu od klawiatury. O ile mnie pamięć nie myli przodownikiem w tym zakresie był Asus ze swoją serią Transformer. Dopiero jednak Lenovo w swojej serii Thinkpad Helix stworzyło w oparciu o to rozwiązanie mocne narzędzie do pracy.  

Pochodną tego rozwiązania jest trzeci rodzaj laptopów 2w1, który wywodzi się od tabletów typu android, czyli tablet z doczepianą klawiaturą.  System ten wprowadził i udoskonalił Microsoft swoją serią Surface, która doczekała się kilku mniej lub bardziej udanych klonów. Jednak dopiero z końcówką 2015 roku z modelem Surface Pro 4 możemy mówić bardziej o narzędziu pracy, niż zabawce (czyli w moim rozumowaniu: ekran powyżej 10 cali, mocny procesor zamiast podstawowego Atoma oraz minimum 8 GB RAM).  

Jak korzystać laptopa 2w1? 

Laptop 2w1 daje kilka możliwości korzystania z niego w zależności od tego, do czego ma Tobie służyć to urządzenie, a co ważne doskonale się sprawdza w każdym wariancie:  

  • Laptop 

Klawiatura to podstawowa przewaga hybrydy nad zwykłym (przeważnie lżejszym) tabletem. Dzięki niej możemy szybko i wygodnie pisać. Połączenie jej z ekranem dotykowym powoduje jednak, że znacznie szybciej będzie Tobie dotknąć ekranu, niżeli toutchpada. Korzystając z tego drugiego, musisz przesuwać nim tak długo, aż kursor nie znajdzie się w odpowiednim miejscu. Po tygodniu pracy na tym urządzeniu chciałem dotykać ekran w poprzednim laptopie podczas przenoszenia ostatnich danych.  

Laptop Dell 2w1
  • Tablet 

I tutaj sprawdza się doskonale rozwiązanie umożliwiające odczepianie klawiatury, co powoduje zmniejszenie wagi całego urządzenia. A w momencie gdy trzymamy je w ręku, to każdy gram ma wpływ na to, jak szybko  się zmęczymy. Rozwiązanie typu Yoga zmusza nas niestety do trzymania zarówno ekranu jak i klawiatury.  

Laptop Dell 2w1

Funkcja tabletu jest bardzo wygodna, gdy lubisz robić odręczne notatki lub coś naszkicować na spotkaniu. Wymaga to oczywiście odpowiedniego rysika i nie każde urządzenie tego typu ma to akcesorium w zestawie.  

  • Przeglądarka treści 

Niezależnie od tego czy czytamy dłuższy dokument, przeglądamy strony internetowe czy też oglądamy film na Netflixie, wracając pociągiem po długim dniu w delegacji, ustawienie to jest wyjątkowo wygodne do konsumowania treści. Wynika to z tego, że między nami, a ekranem nie ma odległości, którą powoduje zazwyczaj w laptopie klawiatura. W hybrydzie klawiaturę można schować za ekran. Dzięki temu oglądane przez nas treści są bliżej nas.  

Laptop Dell 2w1

Ponadto ekran ma podstawkę, więc w przeciwieństwie do tableta, nie musimy go w ogóle trzymać w ręce, co po dłuższym czasie jest po prostu męczące, szczególnie przy ekranach większych niż 10 cali. Pozwala nam to także wygodniej wpisać coś na klawiaturze ekranowej (np. szukając czegoś w sieci). 

Ważne akcesoria 

Przyznajmy jednak, że laptop 2w1, który ma 11-13 cali nie jest specjalnie ergonomicznym narzędziem pracy. Dlatego też korzystając z tak mobilnego urządzenia niezbędna jest stacja dokująca, która pozwoli podłączyć do komputera takie akcesoria jak: monitor, klawiatura, czy myszka.

Laptop Dell 2w1

Co ciekawe, w nowoczesnych laptopach, posiadających złącze USB typu C, można tym samym, jednym kablem podłączyć stację dokującą oraz ładować laptopa. Dzięki temu rozwiązaniu przełączenie się między trybem mobilnym a stacjonarnym jest jeszcze łatwiejsze. Taka konfiguracja zapewnia nam zatem w pełni ergonomiczne stanowisko pracy w biurze bez utraty mobilności.  

Laptop Dell 2w1

Laptop 2w1 robi wrażenie 

Jakbyśmy nie używali naszej hybrydy jedno trzeba przyznać – jeżeli chcesz zrobić wrażenie podczas spotkania z klientem to wystarczy, że pokazując mu coś na ekranie swojego komputera, odczepisz go od klawiatury i podasz do ręki. Działa za każdym razem. Kilku klientów wręcz pytało z dużym zainteresowaniem, co to za laptop. Abstrahując od małego show, które można w ten sposób zrobić, podkreślając swój profesjonalizm (bo tak właśnie działają tego rodzaju symbole), jest to naprawdę wygodne!

dell laptop 2w1

Laptop 2w1, które polecam 

Z obecnie dostępnych na rynku mocnych maszyn do pracy warto przyjrzeć się modelom następującym modelom:

Dell Latitude

Korzystam z nich od ponad dekady. Dell ma najlepszą gwarancję na świecie – do 5 lat Next Business Day On site z Accidental Damage Protection. W praktyce (przeze mnie weryfikowanej nie raz) wygląda to tak, że jak się komputer zepsuje, ale nam na przykład upadnie to następnego dnia roboczego do zgłoszenia tego na całodobową infolinię przyjeżdża technik ze wszystkimi możliwymi częściami do Twojej firmy lub domu i naprawia urządzenie na miejscu. A jak się nie da naprawić to wymieniają sprzęt na nowy. Rozwiązanie idealne (kosztujące ok. 15% urządzenia). Moim zdaniem jest to element obowiązkowy każdego urządzenia, które ma służyć do pracy i kosztuje powyżej 5 000 zł. Dodam, że w outletowych egzemplarzach z Allegro z takiej gwarancji nie dostaniesz (sprawdzałem).

Microsoft Surface Book

Świetny i śliczny produkt. Bardzo solidnie wykonana konstrukcja, jak każdy hardwear spod znaku Surface w ostatnich latach. Jest on też dostępny w najwyższych parametrach wśród hybryd (za co przyjdzie nam zapłacić dobrze ponad 10 000 zł brutto).

Microsoft Surface Pro 

Najnowsza generacja wspomnianego wcześniej prekursora. Tę konstrukcję ja uznałem za najwygodniejszą do dla mnie. Chociaż jest to Dell Latitude 7210 2w1, nie Microsoft z uwagi na lepsze zabezpieczenia danych i wbudowany modem, który w urządzeniach Surface się dopiero zaczyna pojawiać.

HP Elite X2 1012 G2

Jest to jeden z wielu klonów MS Surface, tyle tylko, że ten jest w klasie biznes, czyli teoretycznie z taką samą gwarancją jak Dell, chociaż tego nie sprawdziłem.

Są to jednak modele za nie mniej niż 5 000 zł brutto, a nie każdy ma na takie potrzeby. Możesz sprawdzić także inne dostępne laptopy 2 w 1 klikając TUTAJ.

A Ty z jakiego urządzenia korzystasz na co dzień w pracy? Z klasycznego laptopa i nie widzisz się na spotkaniu odczepiającego ekran? A może używasz hybrydy i chcesz się podzielić własnymi doświadczeniami? Zapraszam do komentowania!  

Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *