Ten artykuł powstał we współpracy reklamowej z producentem slidera Kameleon i napędów Varanus. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ.
Od lat widzimy już trend, w którym coraz więcej treści jest konsumowanych w formie wideo. W świecie, gdzie obraz ruchomy dominuje w komunikacji cyfrowej, wybór odpowiedniego sprzętu to już nie tylko kwestia techniczna, ale również artystyczna. Przecież w dobie milionów filmików na YouTube, Instagramie czy TikToku chcesz, by Twoje wideo się jakoś wyróżniło, prawda?
Ucząc się od ponad roku tworzenia wideo na rolkach i stories na naszym profilu na Instagramie, stopniowo rozbudowywaliśmy nasz sprzęt filmowy. Były to m.in. światła, mikrofony czy też gimbal. Jednak by uzyskać efekt wow, zabrakło nam czegoś, o dziwo znacznie mniej popularnego w arsenale internetowych twórców sprzętu – slidera. Jakie on daje możliwości i dlaczego wybraliśmy polski slider Kameleon z napędami Varanus? Tego dowiesz się poniżej.
Co to jest slider wideo
Slider wideo to narzędzie, które pozwala twórcom na kręcenie płynnych, kinematograficznych ujęć, które są niemożliwe do uzyskania przy użyciu statywu, ręki czy nawet gimbala. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie stabilnego i kontrolowanego przesuwania kamery wzdłuż określonej osi, co pozwala na realizację efektownych przejazdów, zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych.
Jego zastosowanie pozwala na realizację takich technik jak time-lapse, ujęcia śledzące, czy dynamiczne przejazdy, które są kluczowe w budowaniu ciekawej narracji i przyciąganiu uwagi widza. W erze, gdzie treści wideo są jedną z najbardziej angażujących form przekazu, posiadanie takiego sprzętu umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości materiałów jest nieocenione.
Niektórzy do uzyskania takich płynnych ujęć używają czasem gimbala. Jednak różnica między sliderem a gimbalem jest istotna. Ten drugi stabilizuje kamerę, pozwalając na nagrywanie w ruchu, natomiast slider umożliwia idealnie płynne przesuwanie kamery po wyznaczonej i przede wszystkim powtarzalnej trasie. To pozwala na osiągnięcie unikalnego efektu wizualnego, szczególnie cenionego w scenach panoramicznych czy podczas nagrywania obiektów statycznych z różnych perspektyw.
Dlaczego slider Kameleon
Robiąc research w poszukiwaniu rozwiązania dla nas, okazało się, że nie musieliśmy sięgać poza Wielkopolskę, by znaleźć produkt naprawdę wysokiej jakości. Slider Kameleon jest dzieckiem pasjonata i przedsiębiorcy z Kalisza, dlatego produkt ten nie tylko został zaprojektowany przez firmę Foton Accessories, ale jest też przez nią konstruowany w Polsce. Wysokiej klasy materiały, precyzyjne wykonanie oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że jest to inwestycja na lata.
Jak już pisałem – głównym zadaniem slidera jest zapewnienie ultra płynnego i precyzyjnego ruchu. Dlatego, w odróżnieniu od tego typu produktów z Chin, mamy tutaj szereg rozwiązań, które gwarantują właśnie ten efekt. Opatentowany przez Foton Accessories innowacyjny system Slide Control gwarantuje gładki i stabilny przesuw wózka po solidnym metalowym profilu. Dzięki wykorzystaniu czterech rolek zrobionych z wysoce wytrzymałego kompozytu włókna szklanego, starannej obróbce każdego z elementów oraz zastosowaniu podwójnych łożysk kulkowych pracujących w tajemniczym środowisku olejowym, udało się osiągnąć kluczowy cel konstrukcji – zapewnienie płynnego i równomiernego ruchu.
Całość jest naprawdę bardzo dobrze przemyślana, co widać w wielu szczegółach. Na profilu prowadzącym została naniesiona skala, która pomaga w tworzeniu efektownych ujęć poklatkowych, pozwalając na uzyskanie efektu przyspieszonego czasu z dodatkowym ruchem kamery. Płytka montażowa z gwintowanymi otworami 3/8” i 1/4” umieszczona w spodniej części profilu prowadzącego pozwala na mocowanie slidera na różnych typach statywów, oferując Tobie elastyczność i wszechstronność w tworzeniu ujęć z różnych perspektyw. Dodatkowo, wózek jezdny, na którym montujemy nasz aparat czy też kamerę, wyposażony jest w poziomicę bąbelkową, co znacznie ułatwia właściwe ustawienie urządzenia. Blokada wózka pozwala na unieruchomienie go w dowolnym miejscu, więc jeżeli chcesz podczas nagrań zrobić także zdjęcia, to też możesz to zrobić bez zdejmowania aparatu ze slidera. Solidne nóżki, które umożliwiają stabilne postawienie slidera na różnych powierzchniach, mają oczywiście regulowaną wysokość. Do tego można je łatwo złożyć, dzięki czemu schowanie całości do pokrowca jest bardzo proste.
Slider Kameleon występuje w 4 długościach – 44 cm, 64 cm, 94 cm oraz 130 cm. Różnica w cenie między nimi jest tak niewielka, że początkowo skłaniałem się do największego gabarytu, ale właściciel firmy mnie odwiódł od tego pomysłu, za co po pierwszym wyjeździe na nagrania poza domem jestem mu bardzo wdzięczny. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest długość 94 cm, gdyż pozwala na długie ujęcia, a zarazem nie przysparza on problemów przy transporcie. A jak już o transporcie mowa, to warto dodać, że Slider Kameleon jest dostarczany wraz z pokrowcem, który pomieści urządzenie wraz z głowicą filmową. Sam też zmieściłem do niego także mniejszy statyw.
Napędy do slidera Varanus – precyzja ruchu w każdym wymiarze
Mimo, że slider Kameleon pozwala na uzyskanie płynnego ruchu bez dodatkowego napędu, takie opcjonalne wyposażenie jest bardzo wygodne i daje sliderowi jeszcze więcej możliwości.
Fundamentem systemu napędów Varanus jest zestaw SV-1. Składa się on ze sterownika oraz silnika, który pozwala na płynne przesuwanie kamery wzdłuż osi slidera. Jest to kluczowe przy tworzeniu efektów takich jak time-lapse czy dynamiczne ujęcia produktów. Co ważne, silnik ma na tyle dużą moc, że umożliwia ruch kamery nie tylko w poziomie, ale i po skosie, a nawet w pionie przy obciążeniu aż do 3 kg.
Zestaw ten można poszerzyć o silnik panoramy Varanus SVSP, który odpowiada za poruszanie się kamery w lewo lub w prawo wokół swej osi. Można go zamówić od razu w zestawie Varanus SV-2 lub rozszerzyć funkcjonalność slidera w razie potrzeby w późniejszym terminie.
Trzecim silnikiem w rodzinie Varanus jest silnik pochyłu Varanus SVST, odpowiedzialny za ruch w górę i w dół. Podobnie jak w przypadku poprzedniego urządzenia, tak i tutaj producent proponuje go w zestawie Varanus SV-3 lub daje opcję domówienia go osobno do podstawowego SV-1 lub rozszerzonego SV-2.
My mamy wszystkie napędy Varanus, czyli zestaw SV-2 + napęd SVST, czyli pełną opcję. Współpraca między dwoma napędami jednocześnie jest bardzo płynna i jej konfiguracja jest banalnie prosta, gdy już rozgryziemy podstawy, co nie ukrywam, początkowo może być wyzwaniem.
Całość jest kontrolowana przez sterownik, który może wyglądać dość siermiężnie, ale za to jest bardzo solidny. Pracuje w temperaturach od -10 do 40°C i jest bryzgoszczelny, więc żaden plener nie jest mu straszny. Do tego, dzięki porządnej metalowej obudowie, pewnie dałoby się nim gwoździe wbijać, chociaż tego nie polecam.
Nie mamy tutaj „sexy” aplikacji na smartfona czy też kolorowych dotykowych wyświetlaczy. Wszystko łączy się ze sobą kablami. Czy to źle? Cóż, to zależy. Jeżeli, podobnie jak my, szukasz niezawodnego i trwałego narzędzia pracy wysokiej jakości, które zagwarantuje Tobie płynne i precyzyjne ujęcia, to „sexy” jest Tobie raczej mniej potrzebne niż „pro”. Są oczywiście rozwiązania, które łączą oba te aspekty, ale to są już nawet i kilkanaście razy droższe produkty. Jeżeli ma to być zabawka do urozmaicenia rolki raz na pół roku, to sam slider Kameleon bez napędu powinien Tobie wystarczyć i będzie znacznie lepszą i przede wszystkim trwalszą inwestycją niż bardziej „sexy” rozwiązania z Dalekiego Wschodu.
Przewodowa komunikacja między napędami a sterownikiem daje też jedną ważną cechę – bardzo długi czas pracy. W połączeniu z energooszczędnym silnikiem system pozwala nawet do 8 h pracy napędu w trybie Video i ponad 70 h w trybie Time-lapse, używając jako źródło zasilania popularne akumulatory NP-F. Możemy też podłączyć do zestawu zasilanie sieciowe, ale przy takiej wydajności pracy jest to kompletnie niepotrzebne.
Podobnie jak w przypadku slidera Kameleon, konstrukcja napędów Varanus jest bardzo dobrze przemyślana i świetnie zrealizowana. Silniki mają solidne metalowe obudowy i są wyposażone w wygodne zaczepy do kabli oraz osłony z elastycznego tworzywa. Dzięki temu każdy silnik jest bezpieczny od uszkodzeń mechanicznych.
Praca ze sliderem Kameleon i napędami Varanus
Montaż całości nie jest skomplikowany. Tak naprawdę montujesz na stałe silnik podstawowy z zestawu SV-1 i ramię do sterownika, co pozwoli całość zmieścić swobodnie do załączonego do slidera pokrowca. Sam sterownik oraz opcjonalne dodatkowe silniki dodajesz na szybkozłączki. Po dziesiątym razem cały proces rozstawienia trwa poniżej 5 minut. Później zostaje już tylko kwestia ustalenia ruchu kamery na sterowniku.
Programowanie odbywa się za pośrednictwem zaledwie 4 przycisków i 2 pokręteł, które regulują prędkość i moc pracy silnika. Możemy tutaj nie tylko ustawiać zakres ruchu kamery w różnych osiach, ale także czas, po którym ma się rozpocząć sekwencja. Ta funkcja jest nam bardzo przydatna, gdy nagrywamy siebie razem i nie ma kto włączyć slidera. Możemy też ustawić sterownik, by automatycznie powtarzał dany program, aż się go nie zatrzyma, co się bardzo przydaje, gdy chce się zrobić kilka prób danego ujęcia bez włączania kamery i slidera za każdym razem.
Obszerna instrukcja montażu i obsługi może na początku trochę przytłaczać, ale jak już wspominałem, pomysłodawca tego urządzenia jest pasjonatem i bardzo chętnie pomaga swoim klientom stawiać pierwsze kroki z Varanusem, także przez telefon.
Minusem tych napędów jest, moim zdaniem, głośność, z jaką one pracują. Przy wyższych prędkościach niż 40% mocy niestety będzie bardzo wyraźnie słychać pracę silnika, a tym samym audio z takiego ujęcia nie da się użyć. Zatem do nagrywania np. wypowiedzi z napędami Varanus możemy liczyć tylko na bardzo powolny ruch. Cała reszta ujęć to przebitki, czyli to, do czego właśnie wyposażyliśmy się w ten sprzęt.
A jak to działa w praktyce? Tego możesz się przekonać np. w tym materiale wideo:
Akcesoria do slidera Kameleon
Do slidera Kameleon można dokupić szereg akcesoriów, które jeszcze bardziej zwiększą jego funkcjonalność. Bardzo polecam wyposażyć się w podpory stabilizujące SLP, dzięki którym, ważący z dwoma napędami Varanus, już całkiem sporo slider jest stabilny, stojąc nawet na jednym statywie.
Będąc blogerami, bardzo nas też zainteresował talerz obrotowy SVTZ. Mając średnicę 50 cm, idealnie nadaje się do tworzenia efektownych ujęć produktów czy np. jedzenia.
Oprócz tego, Foton Accessories oferuje także pełen asortyment takich rozwiązań jak statywy, głowice, akumulatory i ładowarki, czyli wszystko, co będzie Tobie potrzebne, by w pełni wykorzystać ogromny potencjał drzemiący w sliderze Kameleon i dedykowanych mu napędach Varanus.
Podsumowanie
Slider Kameleon, szczególnie w połączeniu z napędami Varanus reprezentuje znaczący krok naprzód w dziedzinie produkcji wideo. Jego zdolność do tworzenia płynnych, kinematograficznych ujęć otwiera nowe możliwości dla twórców, pozwalając na realizację ambitnych projektów z niezwykłą precyzją i kreatywnością. Ten profesjonalny produkt, będący owocem polskiej inżynierii, podkreśla znaczenie lokalnych innowacji na globalnym rynku sprzętu filmowego.
Nie jest to jednak rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów. Jego intuicyjność i wszechstronność sprawiają, że jest on dostępny również dla amatorów i półprofesjonalistów, którzy chcą eksplorować różne techniki filmowe. Jest to uniwersalne narzędzie, które może być wykorzystane w różnych gatunkach filmowych, od fabuły po treści na platformy społecznościowe.