TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

Jak zwiększyć wydajność domowej sieci, aby bezproblemowo móc udostępniać i pobierać dane lub po prostu oglądać filmy na Netflixie w 4K bez buforowania? 😉 Jak odmienić sieć domową przy pomocy najlepszej klasy urządzeń i specjalistów, by cieszyć się doskonałą jakością połączenia? Poniżej przeczytasz o tym, jak rozwiązaliśmy nasze problemy z domowo-firmową siecią i jak można rozwiązać Twoje!

  • Sieć w XXI wieku
  • TP-Link Deco
  • Nowoczesna sieć w Twoim domu
  • Profesjonalna sieć dla wymagających
  • Serwerownia w domu i w biurze

Cyfrowy świat przyśpiesza

Nie wiem, kiedy zaczęła się Twoja przygoda z Internetem w domu, ale moja rozpoczęła się w połowie lat 90-tych. Mym pierwszym oknem na cyfrowy świat był modem 14 400, czyli z zawrotną prędkością 14.4 Kbps (czyli 1,8 kilobajta na sekundę). Łączył się on z numerem Telekomunikacji Polskiej 0-202122, wydając przy tym niezapomniane dźwięki…

Oczywiście taki modem był podłączony kablem szeregowym Null bezpośrednio do komputera, więc nie było specjalnie mowy o przekazywaniu Internetu innym komputerom (o ile oczywiście w tamtych czasach było więcej PC-tów w domu).  

Dzisiaj mamy w domu ponad 20 urządzeń podłączonych do sieci i „zasila” je światłowód z symetrycznym łączem o przepustowości 1 Gbps (czyli 125 megabajtów na sekundę – jest „zaledwie” 71 428 razy szybszy niż mój pierwszy Internet 25 lat temu). Nagle okazało się, że wąskim gardłem już nie jest sygnał idący do domu tylko to, jak jest on rozprowadzany wewnątrz. Dlatego też postanowiliśmy wraz z firmą TP-Link pokazać Tobie, jak podejść do problemu infrastruktury sieciowej w domu lub małej, czy też średniej firmie, aby nowoczesne technologie ułatwiały Tobie życie, a nie generowały problemy.

Dlaczego właśnie padło na TP-Linka? Korzystamy z produktów tej firmy w naszym domu od wielu lat. Oferują one bardzo dobry stosunek jakości do ceny, a i wzornictwo ich urządzeń było zawsze dość oryginalne. Dlatego też, mając poparty doświadczeniem pozytywny stosunek do marki, postanowiliśmy przyjrzeć się ich rozwiązaniom sieciowym nowej generacji i zaprosić do współpracy przy tym projekcie.

Problemy nowoczesnego gospodarstwa domowego

Mimo, że w domu jeszcze nie mamy specjalnie wdrożonego systemu smart home, to obecnie jest w nim już ponad 20 urządzeń, które są podłączone do sieci. Są to takie oczywiste urządzenia jak telefony, komputery, coraz bardziej popularne sprzęty RTV takie jak telewizor, czy też amplituner kina domowego, ale także urządzenia mniej popularne, jak oczyszczacz powietrza, waga czy też piekarnik.

Oprócz tego, że każde z nich indywidualnie korzysta z Internetu, to w dodatku w dużej większości powinny się skutecznie komunikować między sobą lokalnie (czyli w ramach sieci domowej/biurowej). Daje to już całkiem sporą ilość połączeń, które urządzenie typu router musi obsłużyć – często w trybie ciągłym. I tutaj właśnie zaczyna się problem. Przy tak dużej ilości urządzeń sieciowych, większość urządzeń na rynku nie daje rady zapewnić stabilnej komunikacji pomiędzy nimi. Do tego dochodzą dodatkowe czynniki utrudniające bezproblemową komunikację. Są wśród nich takie przeszkody, jak ilość ścian lub stropów między urządzeniami w domach, czy też w mieszkaniach, niekiedy wręcz zawrotna ilość sieci Wi-Fi sąsiadów.

To są zaledwie te najbardziej oczywiście problemy, ale potrafią skutecznie zakłócić Twoje prywatne połączenie między np. laptopem, a routerem dostarczającym mu dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi. I wtedy się zastanawiasz, dlaczego chcąc telefonem włączyć muzykę poprzez Spotify, aplikacja w telefonie raz widzi teoretycznie kompatybilny z nią amplituner w kuchni, a raz nie. Innym kuriozalnym przykładem jest sytuacja, w której mimo, że laptop i telefon są w tej samej sieci, to się nie widzą, i musisz wysłać zdjęcia najpierw do Internetu (chmura lub e-mail), a następnie je pobrać na drugim urządzeniu. Nas to czasami doprowadzało do frustracji. Pytanie, jak sobie z tym radzić? Rozwiązaniem jest przejść na urządzenia sieciowe nowej generacji – typu mesh!