TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

Dla przewarzającej większości osób powyższa konfiguracja będzie w zupełności wystarczająca do wygodnego korzystania z Internetu. Jeżeli jednak podobnie jak my jesteś entuzjastą nowych technologii i masz w domu home office lub planujesz założyć sieć w swojej firmie, to proponujemy rozszerzyć system Deco o rozwiązania biznesowe TP-Link, oparte na komunikacji między urządzeniami poprzez kabel. Przez słowo kabel mam tutaj na myśli kabel sieciowy RJ45 zwany także kablem LAN czy też potocznie skrętką, który jest w stanie przesyłać sygnał do 1 Gbps (czyli z parametrem kategorii 6, lub cat 6).

Pierwszym krokiem jest porządny router. Niestety często urządzenia dostarczane przez dostawców Internetu nie są specjalnie zaawansowane lub mają powyłączane część funkcji. Urządzenie, które dostaliśmy od naszego operatora ma obecnie wyłączone wszystkie funkcje routera i działa wyłącznie jako modem (zalecamy także przy konfiguracji domowej). Jego zadaniem jest obecnie tylko przesyłanie kablem sygnału Internetu do routera biznesowego TP-Link TL-R600VPN, który jest mózgiem całej naszej sieci domowej.

Ma on wiele zaawansowanych funkcji związanych nie tylko z zarządzaniem siecią dla administratora, ale także sprzętowym zabezpieczeniem naszej firmy lub domu przed atakami hakerskimi, co jest coraz większym i realnym zagrożeniem, przed którym oprogramowanie na komputerze nie zawsze nas ochroni (chociażby dlatego, że nie tylko komputery mamy w naszej sieci). Dzięki niemu np. możemy ustawić stały adres IP (czyli identyfikator urządzenia w sieci) dla wszystkich naszych urządzeń, co zasadniczo ułatwia np. przesyłanie sobie plików pomiędzy poszczególnymi komputerami w sieci (koniec z przesyłaniem sobie w domu czy w biurze plików mailem), a wręcz niezbędne, jeżeli chcemy mieć zewnętrzny serwer NAS z ważnymi i/lub dużymi plikami w domu lub firmie. Jeżeli mamy do czynienia z wrażliwymi danymi lub po prostu cenimy naszą prywatność w sieci, to urządzenie pomoże nam zarządzać połączeniem VPN, czyli swego rodzaju tunelem, który dodatkowo zabezpiecza wszystko, co wysyłamy i odbieramy w Internecie. Bardzo polecamy tę technologię!

Router 1 1024x768 - TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

Do routera jest następnie podłączone kablem urządzenie zwane switch’em (czyli przekaźnik), które jak sama nazwa wskazuje, przesyła kolejnymi kablami sygnał z routera do dalszych urządzeń. Wybraliśmy urządzenie biznesowe TP-Link T1500G-8T, które daje dodatkową warstwę ochrony przed atakami zewnętrznymi. Połączenie jest banalnie proste.

Do jednej z 8 wtyczek (lub też według profesjonalnej nomenklatury „portów”) podłączamy kabel wychodzący od routera, który przesyła sygnał Internetu do switch’a. Następnie do pozostałych portów wpinamy kable, łączące go z innymi urządzeniami, takimi jak komputery czy np. opisane powyżej Deco M9. Jeżeli masz w biurze lub w domu więcej urządzeń, które chcesz podłączyć do sieci kablem, to na stronie TP-Linka znajdziesz switche posiadające nawet do 48 portów – czego my na szczęście w domu i naszym home office nie potrzebujemy – szczególnie przy takim sygnale Wi-Fi jaki dostarcza Deco M9 😊.

Wi-Fi Mesh + kabel = SUPER!

Tylko po co podłączać kabel do Deco, skoro to urządzenie tak świetnie działa bez kabli? Otóż jest bardzo mało urządzeń na rynku, które pozwolą na połączenie bezprzewodowe tej samej prędkości co kabel (o przepustowości 1 Gbit, jak opisałem powyżej). Dlatego też, przy posiadaniu łącza internetowego ponad 30 Mbps (a my mamy 1 Gbit czyli 1 000 Mbps), połączenie bezprzewodowe, szczególnie między piętrami, byłoby bardzo wąskim gardłem. W naszych testach, połączenie z Internetem przy komunikacji bezprzewodowej, osiągało maksymalną prędkość „tylko” 30 Mbps, bo o tyle spadała siła sygnału pomiędzy Deco M9 komunikującymi się bezprzewodowo przez strop i dwie ściany.

Umówmy się – aby oglądać Netflix’a na telewizorze w 4K potrzebujemy 20 Mbps, więc dla większości użytkowników domowych są to problemy dość abstrakcyjne, ale z drugiej strony… Jeżeli Deco M9 Plus będą się ze sobą łączyć nie bezprzewodowo przez strop czy kilka ścian, lecz kablem to mogą pracować na swojej pełnej i wręcz spektakularnej wydajności – ponad 500 Mbps czyli ponad 16 razy szybciej.

Kable 1024x768 - TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

Wtedy każdy domownik może JEDNOCZEŚNIE oglądać coś innego w 4K, pobierać „ważącą” 20 GB grę z serwisu Steam’a, prowadzić wideo-rozmowę w 4K, a w tle jeszcze przesyłać do chmury 40 GB filmików i zdjęć z wakacji i słuchać muzyki przez Spotify lub nawet Tidal Hi-Fi (gdzie pojemność utworów jest kilka razy większa). Wszystko będzie działało. Momentalnie, płynnie i bez rozmów typu „Wyłącz YouTube’a, bo muszę szybko wysłać ważny plik do pracy” 😊.

Aby tego dokonać wystarczy, że w aplikacji Deco na Twoim telefonie przełączysz w ustawieniach zaawansowanych tryb pracy Deco M9 Plus z domyślnego routera na access point (czyli punkt dostępu) i podłączysz oba urządzenia kablem do switch’a lub router’a. Wejdziesz wtedy na zupełnie inny poziom sieci przewodowo-bezprzewodowej.

Te działania zasadniczo zwiększają komfort obcowania z nowoczesną elektroniką zarówno dla cyfrowych entuzjastów, zagorzałych gamerów, jak i ludzi businessu.

Serwerownia w domu i w biurze

W naszej domowej serwerowni mamy 2 komputery stacjonarne, modem światłowodowy od dostawcy Internetu, wspomniane już wcześniej router TP-Link TL-R600VPN i switch TP-Link T1500G-8T. Stamtąd też rozchodzą się po całym naszym domu kable do kolejnych pomieszczeń. Aby je rozprowadzić po poszczególnych piętrach wykorzystaliśmy komin. Do tego dochodzi wiele metrów różnych kabli sieciowych, komputerowych oraz głośnikowych (amplituner kina domowego jest zaraz obok), które w jakiś magiczny sposób lubiły się samoczynnie plątać między sobą. Dlatego też uznałem, że realizacja tego projektu z TP-Linkiem będzie świetną okazją, by z „serwerowni” zrobić Serwerownię.

Dlatego też zgłosiłem się do specjalistów – firmy SuIT, która jest partnerem firmy TP-Link i znają ich urządzenia bardzo dobrze. Zaczęliśmy od wizji lokalnej, która pozwoliła określić, co należy zrobić. Zdecydowanie pierwszą potrzebą było ujarzmienie plątaniny kabli, która w pewnym momencie była nie do okiełznania. Następnie postanowiliśmy wstawić wszystkie urządzenia sieciowe do profesjonalnej szafki typu rack firmy Start.Lan, która jest dedykowana do instalowania tego rodzaju sprzętów. Szafka ta jest kompaktowa, ale zarazem pozwala na łatwy dostęp do jej zawartości, dzięki zamontowanym na froncie drzwiczkom. Wyposażona jest ona w dedykowane otwory na kable, co ułatwia zarządzanie nimi. Od szafki poprowadzane są korytka na kable oraz specjalistyczne uchwyty, dzięki czemu chaos kablowy został zażegnany.

Kable 1 1024x768 - TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

Nie był to jednak łatwy proces o czym możesz się przekonać poniżej 😉

Gdy udało się już nadać ładu kablom specjaliści z SuIT pomogli w zaawansowanej konfiguracji urządzeń businessowych TP-Linka, by wspierały one odpowiednio serię Deco. Cała operacja zajęła ok 6 godzin, z czego muszę przyznać, że 2 wynikały z tego iż nie przygotowałem się odpowiednio do wizyty i trzeba było zmienić położenie szafki rack oraz drukarki, aby nie kolidowały one z ciągiem komunikacyjnym w garażu po wstawieniu samochodu. Dlatego też przestrzegam by dobrze przemyśleć otoczenie lokalizacji naszej serwerowni przed podjęciem instalacji.

Wyeleminuj wąskie gardła

Należy jednak zawsze pamiętać, że nasze połączenie jest tylko tak dobre, jak jego najsłabsze ogniwo. Nie wystarczy zatem rewelacyjne urządzenie sieciowe. Także urządzenie, które ma ten sygnał odebrać musi mieć wbudowane odpowiednio mocne urządzenie Wi-Fi. Nasze Galaxy Note 10 + są już w stanie obsłużyć następną generację Wi-Fi, która pozwala na jeszcze szybsze połączenie. Mój laptop biznesowy Della ma zaawansowaną kartę sieciową obsługującą w/w MU-MIMO, więc też osiąga prędkości do 500 Mbps. Flagowiec Huawei z zeszłego roku nie będzie szybszy niż ok. 300 Mbps.

A do tego jeszcze dochodzi kwestia łącza internetowego, bo przecież 1 Gbps, które jest w dodatku symetryczne (czyli wysyła dane z tą samą prędkością do odbiera – zazwyczaj łącza internetowe mają prędkość wysyłki danych 90% niższą niż odbioru), jest dalekie od polskiego standardu. Żeby tego wszystkiego było mało także źródło, z którego pobierasz dane Twoim łączem internetowym też musi wysyłać je z odpowiednią prędkością. Nawet giganci tacy jak Microsoft, Google, czy też Electronic Arts nie potrafią zapewnić transferów w pełni wykorzystujących nasz światłowód.

Ten artykuł powstał we współpracy z firmami TP-Link oraz SuIT. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakimi zasadami kierujemy się przy współpracujemy z markami: KLIKNIJ TUTAJ