Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Kuchnia jest bardzo istotnym pomieszczeniem w domu. Przechowujemy w niej zazwyczaj najwięcej przedmiotów, dlatego ich dobra organizacja jest bardzo ważna. Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych rozwiązań, które służą nam w naszej kuchni i możemy je z czystym sumieniem polecić. Nie ukrywamy, że poza aspektami stricte użytkowymi, jak zwykle kierowaliśmy się także naszym poczuciem estetyki ?. Poznaj gadżety pomocne w kuchni!

 

Porządki to nie tylko usuwanie

W poprzednim tekście przedstawiłem opracowaną przeze mnie metodologię pozbywania się niepotrzebnych przedmiotów (nie tylko z kuchni). Wynikiem takiej analizy może być nie tylko redukcja przedmiotów w Twojej kuchni. Może się np. okazać, że czegoś Tobie brakuje lub jest już zużyte? Jeżeli tak jest, to dodaj to na listę zakupową. Listę następnie posegreguj pod względem priorytetów, dzięki czemu możesz sobie zaplanować jakieś inwestycje.

Oczywiście na tym etapie projektu Wiosenne porządki w kuchni warto zajrzeć na naszego bloga, aby się zainspirować, tudzież odnaleźć jakieś potrzeby dotychczas nieuświadomione ?.

Co by daleko nie szukać, poniżej przedstawiam Ci kilka rozwiązań z naszej kuchni, które dodatkowo pomogą wprowadzić nowe porządki.

Poniżej blatu tylko szuflady!

W tradycyjnych kuchniach szafki pod blatem były zazwyczaj projektowane na zasadzie jednego poziomu szuflady, a poniżej znajdowały się otwierane drzwi, za którymi chowały się półki. Jest to bardzo nieergonomiczne rozwiązanie! Dlaczego? Otóż przechowując w nich cokolwiek: A – trzeba kucać, co jest nie jest wygodne, a dla osób w pewnym wieku nawet niemożliwe, B – musisz przesuwać to, co jest z przodu, by się dostać do tego, co jest z tyłu, C – zmieścisz o wiele mniej rzeczy z uwagi na sposób ich wyjmowania. Szuflada natomiast pozwoli dostać się do wszystkiego w jednakowy sposób.

Jeżeli macie już szafki otwierane, to instalacja szuflady jest trochę bardziej skomplikowana, ale także możliwa i to bez ingerowania we fronty szafek!

Pierwszym rozwiązaniem są tak zwane szuflady wewnętrzne. Sprawny stolarz lub nadworna złota rączka jest w stanie takowe zamontować w szafce zamiast półek. Będzie się to jednak niestety wiązało z rozbieraniem szafek.

blum - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Znacznie prostsze montażowo (bo nie wymaga demontażu szafki), jest rozwiązanie jednego z naszych ulubionych producentów, jakim jest SimpleHuman. Jest to swego rodzaju szuflada montowana na półce. Występuje w kilku rozmiarach, jest bardzo estetyczna i pewnie, jak każdy sprawdzony przez nas produkt tej marki, jest bardzo wysokiej jakości wykonania oraz funkcjonowania.

Możesz się z całą serią tych szuflad zapoznać TUTAJPrzetestowane przez nas, nie tylko kuchenne, gadżety tej firmy, znajdziesz w TEKŚCIE poświęconym tej marce.

Mata antypoślizgowa

Nie masz wrażenia, że wszystko Tobie „lata” w szufladach, jak je zamykasz? Otóż będąc estetą, zależało mi na rozwiązaniu, które by to ograniczyło na tyle, by po otwarciu szuflady wszystko było ładnie ułożone na swoim miejscu, nie koniecznie mając swoją przegródkę.

Niezależnie od tego, czy masz w szafce kuchennej szufladę, czy też półki, mata antypoślizgowa ma kilka zalet.

  1. Chroni szafki przed zarysowaniami i wodą.
  2. Zwiększa komfort korzystania z szuflad, gdyż jak sama nazwa wskazuje, postawione na niej przedmioty się nie ślizgają.
  3. W przypadku produktów wybranej przez nas maki PEKA podnosi walory estetyczne szafek.

W naszej kuchni mamy ok. 15 m bieżących takiej maty. Możesz je kupić bezpośrednio od producenta zarówno w rolce, jak i przycięte do różnych standardów szuflad.

mata - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Wkłady do szuflad

Są oczywiście takie elementy wyposażenia kuchennego, które wymagają przegródek. Są to przede wszystkim sztućce.  Mając całą kuchnię zrobioną na bazie okuć firmy Blum mieliśmy okazję zobaczyć w ich show roomie w podpoznańskim Swarzędzu także ich wkłady do szuflad.

Po zobaczeniu tych wkładów na żywo nie było wątpliwości, że w naszych szufladach zawitają wkłady z serii AMBIA-LINE, z uwagi na ich walory estetyczne oraz modułowość, która daje wiele możliwości aranżacji. Występują one w dwóch liniach: stalowych oraz drewnopodobnych – oba w różnych wariantach kolorystycznych. Mimo mojego zamiłowania do czerni zdecydowaliśmy się na wersję drewnopodobną. Tym bardziej, że same szuflady jak i w/w mata anytpoślizgowa są czarne, więc dodanie (pseudo)drewna daje naszym zdaniem bardzo ładne połączenie.

Warto też zwrócić uwagę na to, że system ten nadaje się nie tylko do kuchni, ale np. łazienki czy garderoby (co możecie zobaczyć w prospekcie znajdującym się TUTAJ.

Oczywiście fakt, iż ten system wkładów został nagrodzony nagrodą Red Dot Design Award (link do tekstu poświęconego tej nagrodzie znajdziesz TUTAJ) wcale nie przeszkadzał w procesie decyzyjnym.

szuflada1 - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Trzeba jednak zauważyć, że jest  wiele bardzo ciekawych wkładów na rynku, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Musisz sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, co chcesz przechowywać w swojej szufladzie, a następnie możesz szukać wkładów pod dane potrzeby.

Bardzo ciekawym (i kilkanaście razy tańszym od Bluma) rozwiązaniem jest np. seria wkładów Variera od Ikei, której jeden element mamy w także w naszej kuchni.

pojemnikiikea - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

 

Filcowe przekładki do garnków

Jeżeli masz garnki i patelnie z różnymi powłokami zapobiegającymi przywieranie potraw, to jest to bardzo proste, ale niezwykle ważne akcesorium! Wkładki pozwalają bezpiecznie wkładać jedno naczynie w drugie bez rysowania się, a co za tym idzie bez uszkadzania w/w powłok. Na Allegro znajdziesz takie wkładki za dosłownie kilka złotych od sztuki.

garnki - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

 

Pojemniki na przyprawy Tescoma

Długo szukałem jakiegoś systemowego rozwiązania do przechowywania przypraw. W mojej poprzedniej kuchni trzymałem przyprawy we fiolkach z serii Oval Oak firmy Sagaform, co dawało naprawdę ładny efekt.

fiolki - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Trzymanie jednak takich szklanych rzeczy na półce okazało się bardzo niekotoodporne, więc trzeba było znaleźć jakiś system kompatybilny z szufladą. Ku memu niezadowoleniu Blum zawiódł w tym zakresie, a SieMatic nie sprzedaje w Polsce samych wkładów do szuflad (ich rozwiązania są bardzo ładne, jednak niestety zdecydowanie nie na naszą kieszeń). I tutaj na ratunek przyszła firma Tescoma ze swoim systemem Season. Bazuje on na estetycznych szklanych fiolkach z plastikową zakrętką oraz wymiennymi otworami, które można dobrać w zależności od rodzaju przyprawy. Ale co ważne, seria ta została uzupełniona o całą gamę stojaków pasujących do różnych szafek. I to właśnie nazywa się systemem! ?

przyprawy2 - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

Z całą serią możesz się zapoznać na oficjalnym sklepie producenta, gdzie często są promocje -20% na cały asortyment. Warto spojrzeć przy okazji także na resztę bardzo dobrze pomyślanego asortymentu kuchennego firmy. Niektóre ich produkty były także nagrodzone wspominanym już Red Dotem.

Pojemniki kuchenne Brabantia

Pisałem już o wkładach do szuflad, pora na pojemniki. Moim zdaniem najlepsze rozwiązania proponuje holenderska firma Brabantia, która jest generalnie jedną z naszych ulubionych marek wyposażenia domu. Specjalizują się w koszach na śmieci, akcesoriach do prania oraz właśnie różnego rodzaju pojemnikach.

Ich pojemnik z okienkiem jest chyba najbardziej rozpoznawalnym i często kopiowanym wzorem, w którym zakochałem się od pierwszego wejrzenia.  Jeżeli chcesz mieć pojemniki w szufladach, nie ma problemu – jest też wersja pojemników w okienkiem skierowanym ku górze.

Posiadana przez nas wersja pojemników jest pokryta powłoką, która jest odporna na odciski palców, co bardzo polecamy. Niestety czarne pokrywki tychże puszek nie mają takich właściwości i trzeba je regularnie czyścić.

brabantia2 - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

 

Poza pojemnikami metalowymi, głównie na produkty sypkie, mamy jeszcze kilkanaście pojemników z serii szklanej. Przede wszystkim były one zakupione do lodówki (o tym niebawem), ale także na herbatę.

lodowka3a - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

 

Produkty tej firmy warto kupować na niemieckim Amazonie, gdzie są one często kilkadziesiąt procent tańsze niż w Polsce. Darmowa przesyłka do Polski dla zamówień od 29 EUR ?.

Innowacje zza oceanu

Na tę firmę YouCopia wpadłem, szukając jakiegoś ciekawego rozwiązania na przechowywanie kapsułek z kawą do ekspresu. Tak oto znalazłem świetne rozwiązanie zajmujące bardzo mało miejsca. W metalowo-plastikowej obudowie są schowane szufladki, które wysuwają się do dołu, dzięki czemu nawet niższa osoba ma do nich swobodny dostęp. Szyny na kapsułki pozwalają łatwo wyjmować i dokładać kolejne elementy.

Jedyną wadą rozwiązania jest fakt, iż na szynie mieści się do 8 kapsułek, a są one sprzedawane w opakowaniach po 10. Wynika to jednak z tego, że głębokość stojaka jest ograniczona wystandaryzowaną głębokością kuchennych szafek nadblatowych. Niedogodność tę rozwiązuję jednak, zamawiając po 6 rodzajów kawy (czyli 60 kapsułek – tyle ile się mieści w stojaku).

kawa - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

 

Przeglądając inne produkty firmy, znalazłem także zwariowany wręcz (przynajmniej z nazwy) gadżet, którego z uwagi na jego praktyczność posiadamy już 2 sztuki w naszej w kuchni.

herbata - Gadżety pomocne w organizacji kuchni

 

Karuzela rozwiązuje opisywany przy okazji szuflad problem posiadania kilku (szczególnie mniejszych) przedmiotów jeden za drugim w szafkach z drzwiami. W połączeniu z pojemnikami Brabantii oraz etykietami kredowymi daje ona np. świetny zestaw do przechowywania herbat.

Większą siostrę „Zwariowanej Suzan” można z powodzeniem wykorzystywać do przechowywania mniejszych rzeczy w szafkach podblatowych, np. jako alternatywę do szuflad Simplehuman. Kolekcję tych oraz innych innowacyjnych gadżetów do kuchennych szafek znajdziecie na AmazoniePo stojak na kapsułki obecnie trzeba jednak wybrać się na zakupy do brytyjskiego Amazona.

Masz jakieś swoje ulubione gadżety, które pomogły Ci w organizacji kuchni? Podziel się nimi w komentarzach lub wrzuć zdjęcie pod wpisem na Facebooku!