Są takie rzeczy, bez których trudno sobie wyobrazić długie, jesienno-zimowe wieczory. Jednym z nich jest dla nas herbata. Spokojna chwila z ulubionym napojem o przecudownych właściwościach potrafi wyciszyć emocje po intensywnym dniu – albo wręcz odwrotnie, dodać energii, kiedy adrenalina przestaje działać. Jak prawidłowo zaparzać herbatę, jaką wybrać i oczywiście, jakie gadżety do zaparzania herbaty polecamy. Dowiesz się tego wszystkiego poniżej 😊.
Mityczne początki zaparzania herbaty sięgają ponad 2 tys. lat p.n.e. Niejaki cesarz Shennong miał ją zaparzyć przez całkowity przypadek, poznając jej wyjątkowe właściwości, a także smak. Przez pewien czas herbata była ściśle chronionym sekretem, a jej wyjątkowe szlachetne i mistyczne znaczenie w kilku kulturach utrzymało się do dziś. Współcześnie herbata to drugi co do popularności napój na świecie. Jest tak wiele jej odmian o tak różnym działaniu, że każdy może znaleźć dla siebie idealną.
Herbata – rodzaje i właściwości
Na pewno znasz podstawowe rodzaje herbat – herbata czarna, zielona, biała, czerwona, ale także herbaty ziołowe i susz (głównie z owoców), czy popularne earl grey, roiboos, assam. Gatunków herbat jest dużo, wszystko zależy od sposobu fermentacji liści, kraju pochodzenia, zastosowanych dodatków. Każdy z rodzajów posiada również określone właściwości.
Czarna herbata zawiera dużą ilość kofeiny, choć nie tak sporą jak w popularnej małej czarnej, ale skutecznie potrafi pobudzić. Często dodawane do niej uzupełniające ekstrakty nadają jeszcze innych właściwości, np. Earl Grey z ekstraktem z bergamotki stymuluje produkcję endorfin i poprawia odporność. Herbata zielona dzięki największej zawartości przeciwutleniaczy reguluje poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Biała posiada dodatkowe właściwości bakteriobójcze i antywirusowe, a czerwona zapobiega chorobom krążenia i wspomaga regenerację wątroby.
Te wszystkie pozytywne właściwości herbaty znikają jednak w momencie, gdy jest ona zaparzana niewłaściwie. Dlatego tak ważne jest przy zakupie herbaty, zanotowanie jak dokładnie ją zaparzyć, w jakiej temperaturze i ile powinno to trwać.
Herbata – w jakiej temperaturze ją zaparzać?
Jeśli myślisz, że herbatę zalewa się wrzątkiem – warto się tego jak najszybciej wyzbyć. Przykładowo, czarną herbatę zaparza się najdłużej – należy ją zalać bezpośrednio przed zagotowaniem wody. Zieloną jednak już w maksymalnie 85 stopniach.
W dobrych herbaciarniach zarówno internetowych jak i stacjonarnych zawsze otrzymasz informację, w ilu stopniach należy zaparzać dany rodzaj herbaty. Dlatego przesypując herbatę do pojemników, w których ją przechowujemy, zawsze notujemy na etykiecie takie informacje, aby za każdym razem robić to właściwie.
Niezbędnym we właściwym zaparzaniu herbaty jest czajnik z regulacją temperatury. Nie ma tutaj bardziej ikonicznego rozwiązania niż czajnik elektrony Fellow Stagg EGK. Z regulacją temeratury od 40 do 100 °C.
Herbata – jak długo ją zaparzać?
Czas zaparzania herbaty trwa zazwyczaj od jednej do nawet pięciu minut. I w tym przypadku bardzo istotny przy zaparzaniu jest jej rodzaj. Jeśli chcesz uzyskać efekt relaksujący warto zaparzyć herbatę dłużej, jeśli herbata ma dodać energii – krócej. Nie jest również sekretem, że im dłużej zaparza się herbatę, tym jest mocniejsza, choć w Chinach praktykuje się parzenie herbaty dosłownie kilka sekund. Im herbata ma drobniejsze liście, tym dłużej czasu potrzebuje, aby się zaparzyć.
Tych zasad jest naprawdę sporo, dlatego kupując herbatę – przeczytaj instrukcję na opakowaniu lub poproś sprzedawcę o stosowne informacje. No i po prostu testuj, jak długo zaparzana herbata Ci najbardziej smakuje w porównaniu do tego, jaki czas parzenia jest zalecany.
Herbata – jak ją przechowywać?
Warto pamiętać, kupując herbatę w liściach, o jej właściwym przechowywaniu. Przede wszystkim herbata pochłania wilgoć z otoczenia oraz zapachy. Co więcej pod wpływem światła zmienia się jej smak i traci swoje właściwości. Dlatego warto przechowywać ją w zamkniętych pojemnikach i stąd taka popularność puszek do herbaty.
Bardzo długo szukaliśmy rozwiązania na właściwe przechowywanie herbaty i obecnie korzystamy z pojemników Brabantia. Są one wykonane ze szkła, a więc zawsze widać zawartość i wyjątkowo szczelne. Ich przeźroczystość oznacza, że muszą one być przechowywane w zamkniętej szafce. Naklejane i zmywalne etykiety pozwalają nam szybko sprawdzić, jaka herbata znajduje się w pojemniku i jak ją zaparzać. Więcej o pojemnikach Brabantia oraz innych przydatnych gadżetach w kuchni, dowiecie się artykule Patryka o gadżetach pomocnych organizacji kuchni.
Zaparzacz
do herbaty Eva Solo
Było już o tym, jak długo i w ilu stopniach zaparzać herbatę, to czas przejść do gadżetów, a konkretniej do zaparzacza do herbaty. Jak pewnie z doświadczenia wiesz, herbaty nigdy nie jest za dużo. Kultywując ten pogląd, najczęściej przygotowujemy herbatę w zaparzaczu o pojemności 1 litra. Idealne rozwiązanie ma jedna z naszych ulubionych marek, duńska Eva Solo.
Szklany dzbanek o przepięknej formie z pokrowcem z neoprenu pozwala utrzymać ciepło herbaty nawet do godziny i jednocześnie chwycić naczynie bez poparzenia się. Zaparzacz do herbaty Eva Solo zawiera stalowy filtr, umożliwiający wyodrębnienie fusów od finalnego napoju. Co więcej posiada specjalny metalowy separator, który po wciśnięciu sprawia, że herbata dłużej się nie zaparza, pozwalając osiągnąć optymalny rezultat. Nalewak zaprojektowano w technologii drip-free, a więc przy nalewaniu herbaty nie ma obaw, że herbata skapnie jak ze standardowego dzbanka. Posiadamy całą serię karafek drip-free i uwielbiamy to rozwiązanie oraz jego wygląd!
Zaparzacz do herbaty Eva Solo posiada kilka kolorów pokrowca do wyboru – nasz jest oczywiście czarny 😉. To jeden z naszych ulubionych herbacianych gadżetów i zawsze wzbudza zainteresowanie naszych gości dzięki swoim funkcjonalnościom i nowoczesnemu wyglądowi. No i co dla nas ważne, posiada Red Dot Design Award – więcej na temat tej wyjątkowej nagrody możecie przeczytać w tym wpisie.
Jakie
kubki do herbaty?
W czym pijemy herbatę? Posiadamy sporo różnorakich kubków, choć z bólem serca te ilości staramy się ograniczać. Szukaliśmy jednak rozwiązania, które pasowałoby wizualnie do naszego zaparzacza. Nie musieliśmy szukać daleko 😉.
Kubki Evy Solo dedykowane kawie latte, posiadają wygodny, minimalistyczny kształt, który doskonale układa się w dłoni i największą pojemność 360 ml. Silikonowa nakładka na dolnej części filiżanki chroni przed poparzeniem i pozwala trzymać napój jeszcze wygodniej. Nakładki podobnie jak pokrowce zaparzacza występują w różnych, pasujących do siebie nawzajem kolorach, dzięki czemu łatwo jest skomponować z nich zestaw podobny do naszego.
Gdzie
kupić dobrą herbatę?
Jeśli szukasz miejsca, gdzie kupić dobrą herbatę, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sklepy, które w herbatach się po prostu specjalizują, a więc tzw. herbaciarnie. Żadna paczkowana herbata kupiona w markecie nie jest tak smaczna i wartościowa, jak wysokiej jakości liście herbaty wyselekcjonowane przez specjalistów – warto spróbować i poczuć różnicę.
Jeśli takie zakupy są już za Tobą albo chcesz po prostu spróbować czegoś nowego, możemy polecić Tobie herbaciarnię Tea Club. Jest to poznańska firma, prowadząca sprzedaż stacjonarnie, ale posiadająca również bogatą ofertę internetową. W Tea Club znajdziesz herbaty i kawy na wagę wysokiego gatunku. Herbat w ofercie jest aż 150, a każda z nich spełnia najwyższe normy jakości. Wiele z nich pochodzi z plantacji bioorganicznych, na których uprawa odbywa się bez nawozów sztucznych. Inne z kolei uprawiane są na niewielkich polach według tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Pracują tam specjaliści, którzy doradzą w zakupie niezależnie od tego czy robisz zapasy do domu, czy też chcesz zestaw prezentowy dla kogoś bliskiego lub partnera biznesowego.
Jaką
herbatę warto spróbować?
Jeśli zastanawiasz się nad jakąś nową herbatą lub szukacie idealnego prezentu na Święta, kilka herbat z oferty Tea Club szczególnie zwróciło naszą uwagę. Choć zazwyczaj gustujemy w białych i zielonych herbatach, od czasu do czasu pozwalamy sobie na eksperymenty. To, co warto polecić, to po pierwsze – edycje świąteczne. Już kolejny raz pojawiła się u nas Choinkowa Słodycz – chińska zielona herbata z goździkami, czekoladą oraz marcepanowymi ciasteczkami w kształcie uroczych płatków śniegu. Pachnie i smakuje obłędnie – będzie doskonałym uzupełnieniem powigilijnego deseru.
Nasze serca podbiło również Sycyliana – owocowa mieszanka z kandyzowanymi cząsteczkami ananasa i papai, z dodatkiem skórki pomarańczy i wyciągu z cytryny. Jej wygląd i smak uzupełniają kolorowe płatki kwiatów, m.in. róży i słonecznika. Nie dość, że ta herbata wygląda i pachnie przepięknie, to doskonale smakuje – również „na sucho” 😉.
Jeśli masz słabość do herbaty, to zachęcamy Cię do spróbowania czegoś niecodziennego. Japan Shincha Kirisakura – choć kosztowna, to bardzo ciekawą propozycja dla każdego, kto chce poszerzyć swoje horyzonty herbaciane. Zbiorom tej herbaty towarzyszą kilkudniowe ceremonie, a obdarowanie nią kogoś jest wyrazem najwyższego uznania i wdzięczności. Kirisakura oznacza “kwiat wiśni we mgle” – smakuje wiosenną świeżością i elegancją, z odrobiną morskiego posmaku i nutą słodu. Duża ilość polifenoli, witamin i składników mineralnych dopełnia wyjątkowego całokształtu. Będzie idealna na specjalne okazje.
Bardzo ciekawe wizualnie są także herbaty „rozkwitające”. Są to ręcznie zwijane do formy małej kulki liście oraz czasem kwiaty, które w trakcie zaparzania otwierają się niczym pąk rośliny.
Herbata to wyjątkowy napój o cudownych właściwościach, jeśli też macie do niej słabość albo chcecie odkryć ją na nowo, pamiętajcie, że warto chwile z herbatą celebrować. Nie ma lepszego napoju do wielogodzinnych rozmów przy rodzinnym stole, jak i pod kocem w towarzystwie dobrej książki. Życzymy wielu przyjemnych herbacianych chwil!