Monitor UltraWide MSI Prestige PS341WU – świetne rozwiązanie dla twórców i managerów

Patryk
Patryk 14 Min Read

Tworząc dla siebie idealne stanowisko pracy, nie sposób pominąć temat monitora. Niezależnie od tego, czy pracujesz na komputerze stacjonarnym czy też na laptopie, zewnętrzny monitor to must have ergonomicznego otoczenia. Na rynku jest jednak sporo rodzajów i modeli monitorów, a na pierwszy rzut oka są one często niemalże identyczne. Diabeł jednak tkwi w  szczegółach. Spędzając nad tematem sporo czasu, doszedłem do wniosku, że najlepszym narzędziem pracy jest monitor UltraWide. Dlaczego spośród blisko 100 urządzeń tego typu wybrałem właśnie flagowy model MSI Prestige PS341WU? Dowiesz się tego w tym artykule.

Dlaczego monitor UltraWide

Kilka lat pracowałem na 27” monitorze o proporcjach 16:9. Format ten jest świetny do oglądania  materiałów wideo, które są głównie przygotowywane w tych proporcjach. Ale do poważniejszej pracy nie jest to optymalne rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy mówimy o monitorze HD czy 4K proporcje te są przystosowane do pracy  w jednej do dwóch kolumn. Dla multitaskerów, takich jak twórcy kreatywni czy też biznesmeni (ja jestem oboma), jest to jednak trochę za mało.

Dlatego też w segmencie biznesowym coraz bardziej popularne stają się proporcje 21:9, czyli monitory UltraWide. Mają one zazwyczaj między 29”, a 34” i rozdzielczości od 2560 x 1080 do 3440 x 1440. Występują także wersje SuperUltraWide mające proporcje 32:9, ale siedziałem przy takim i w rozmiarze 49” i nawet przy zakrzywionym ekranie jest to już moim zdaniem nieergonomiczne rozwiązanie, bo wymaga obracania głowy w lewo i prawo. Przy 34” UltraWide przy odpowiedniej odległości wszystko zobaczysz, ruszając tylko oczyma i to bez zakrzywienia matrycy.

Dzięki temu możesz pracować w aż 3 kolumnach! To znaczy, że możesz mieć na raz otwartą w pełnym rozmiarze np. przeglądarkę internetową, Worda lub Excela oraz Outlooka.

Ja osobiście pracuję w ustawieniu 3 kolumn i 5 okien. Na środku mam strefę główną, zajmującą nieco więcej niż 1/3 powierzchni ekranu. Tam jest przede wszystkim przeglądarka Chrome, w której mam dostęp do różnych narzędzi pracy. Pojawiają się tam także często takie programy Office 365 jak Word, Excel i coraz częściej Teams lub okno nowej wiadomość E-mail. W górnym lewym rogu mam otwartego Eksploratora Windows, który dzięki mojej optymalizacji Windowsa, daje mi szybki dostęp do wszystkich moich plików na komputerze oraz NASie. Poniżej mam aplikację z Microsoft Store, Facebook Messenger, która jak na blogera przystało jest jednym z moich głównych narzędzi komunikacji. Lewy górny róg natomiast to OneNote, gdzie mam wszystkie moje notatki. Tam też zapisuję podręczne informacje z rozmów telefonicznych oraz maili. Poniżej mam bardzo fajnie rozwijaną przez Microsoft aplikację “Twój telefon”, dzięki której smartfon biorę do ręki wyłącznie jak odchodzę od biurka. Strefa ta jest naprzemiennie wykorzystywana z aplikacją Whatsapp.

W przypadku prac graficznych lub obróbki wideo, wypracowałem sobie schemat 2 kolumn i 3 okien. Pierwsza z nich od lewej, zajmująca 25% ekranu od góry to Eksplorator Windows zamiennie z OneNote’m, a od dołu zamiennie komunikatory. Resztę ekranu zajmuje jedno okno zprogramem do obróbki grafiki lub wideo Corela.

W obu przypadkach na monitorze laptopa, który znajduje się bezpośrednio pod monitorem UltraWide, znajduje się Outlook, dzięki czemu mam stały podgląd do poczty firmowej, prywatnej oraz blogowej. Czyli monitor UltrwaWide pozwala mi korzystać na raz z 4-6 otwartych okien dla pełnej ergonomii pracy.

Jak pracować wydajniej w monitorem UltraWide

Pracując z jakimikolwiek monitorem, w połączeniu z laptopem, warto skorzystać z obu monitorów  – szczególnie jeżeli ten w laptopie jest dotykowy. W Windows należy wejść do ustawień ekranu i przestawić domyślny profil duplikowania monitora na rozszerzenie monitora głównego. Domyślnie Windows pokazuje wtedy ustawienia jednego monitora obok drugiego. W podglądzie tego ustawienia możesz oba monitory przestawić tak, jak one fizycznie stoją u Ciebie na biurku. Jako, że ja mam jeden monitor pod drugim, tak przesunąłem też ich wizualizacje w ustawieniach ekranu. Dzięki temu jak przesuwam kursor myszy pomiędzy ekranami, przejście to jest naturalne.

Co ważne, pracując w systemie operacyjnym Windows przy monitorze UltraWide, niezbędne do optymalnej pracy jest wyśrodkowanie programów przyczepionych do paska zadań na środku. Polecam do tego bezpłatny program TaskbarX. Tutaj warto wejść w ustawienia tego programu i włączyć opcję wyśrodkowywania ikon tylko w ekranie UltraWide (w moim przypadku jest to ekran pomocniczy). Przy mniejszych rozdzielczościach niż tych z monitorów UltraWide i większej ilości ikon na pasku zadań (w moim przypadku jest ich 18) ich wyśrodkowanie jest wysoce niepraktyczne.

Jak już wiesz, dlaczego UltraWide, to teraz spójrzmy na to dlaczego warto, żeby był to MSI Prestige PS341WU.

Jakość obrazu monitora UltraWide MSI Prestige PS341WU

Zdecydowanie najmocniejszą cechą monitora PS341WU jest zastosowana w nim 34-calowa matryca IPS Nano Cell. Ma ona największą rozdzielczość spośród wszystkich monitorów UltraWide obecnie na rynku. Jest to  rozdzielczość 5120×2160 czyli tak zwane 5K2K. Jak taka rozdzielczość  się ma do „zwykłych” monitorów możesz zobaczyć np. tutaj . Od strony praktycznej jest to bardzo ważna cecha przy monitorze, który ma bagatela 817 x 500 cm wielkości i zaledwie 1-centymetrowe ramki dookoła. Dzięki niej zarówno obrabiane zdjęcia czy filmy, czy też tekst i tabelki Excela oraz przyciski interface’u Twoich ulubionych programów, są ostre i wyraźne, co zasadniczo podnosi komfort pracy i zmniejsza zmęczenie oczu.

Twórców cyfrowych ucieszy świetne odwzorowanie barw. Mamy tutaj 100% pokrycie sRGB dla grafików oraz 98% DCI-P3 dla filmowców. Monitor UltraWide MSI Prestige posiada także certyfikat Vesa DisplayHDR 600, co powoduje, że zarówno zdjęcia, jak i wideo HDR wygląda imponująco, szczególnie przy kontraście matrycy 1,200:1.

Co jednak jest najważniejsze, to fakt iż każdy monitor jest fabrycznie kalibrowany. Jako dowód, MSI dołącza do każdego urządzenia indywidualny pisemny raport z kalibracji.

Monitor ma zapisane także kilka trybów pracy przystosowanych do różnych działań. Wystarczy zaledwie kilka klików w menu urządzenia lub w dedykowanym oprogramowaniu, aby przejść do profilu takiego jak  HDR, Adobe RGB czy też Reader do czytania.

Dobrze przemyślany design monitora UltraWide MSI Prestige PS341WU

Jakość wykonania

Umówmy się. Po postawieniu monitora na biurko już go raczej nie dotykasz, zatem jakość zastosowanych materiałów ma tutaj drugorzędne znaczenie. Mimo to MSI także i tutaj stanęło na wysokości zadania. Jest to bardzo solidna i wręcz idealnie spasowana konstrukcja, która sprawia, że proces montażu jest naprawdę przyjemny.

Podstawa

Cała podstawa jest metalowa i stabilnie utrzymuje to 8-kilowe urządzenie na biurku. Biały mat bardzo ładnie kontrastuje z moim czarnym, supermatowym blatem od firmy Sklejbud.

Podstawa daje bardzo dużo możliwości ustawienia monitora. Regulacja góra-dół pozwala ustawić monitor na wysokość do 50 cm, co będzie optymalne dla zdecydowanej większości użytkowników.. Możemy przekrzywiać ekran do dołu i do góry w przedziale -5o – 20o do góry, a na boki do 35o. Nie ma tutaj opcji ustawienia ekranu w pionie, ale w monitorach UltraWide byłoby to wysoce niepraktyczne.

Wisienką na torcie jest zastosowany na nodze podstawy magnes z logo serii Prestige, który jest przytwierdzony do niej magnetycznie. Pozwoli Tobie to przytrzymać np. ważną wizytówkę.

Ponadto do obudowy możesz doczepić dostarczony hak do zarządzania kablami w kolorze miedzianym, który posiadają także inne detale monitora jak np. joystick wywołujący menu OSD. Mimo, iż spodziewałem się, że będzie on wykonany z metalu okazał się on plastikowy. I to bardzo dobrze, bo dzięki temu jest on giętki i ułatwia wkładanie kabli.

Zarządzanie kablami

Jak już o kablach mowa, to projektanci MSI bardzo dobrze przemyśleli sprawę. Oprócz wspomnianego już haka na nodze obudowy, który z powodzeniem utrzyma 4 kable (w moim przypadku USB, USB-C, DisplayPort, zasilanie) mamy jeszcze pod maskownicą kabla dodatkową klamrę.Bardzo pomaga ona pokierować kable do dedykowanego dla nich otworu, znajdującego się w górnej części maskownicy. To usytuowanie tego wylotu w połączeniu z hakiem pozwala bez problemu poprowadzić kable w taki sposób, że są one zupełnie niewidoczne, siedząc na wprost monitora.

Uchwyt VESA

Jeżeli jednak potrzebujesz jeszcze większego zakresu ruchu lub chcesz zamontować monitor na ścianie to masz i taką możliwość. Jak na profesjonalny monitor przystało MSI daje możliwość montażu uchwytu VESA 100. Tutaj widzimy ponownie dbałość o detale projektantów, którzy trochę bawili się tylną częścią obudowy, nadając jej bardzo charakterystyczną skośną linię oraz okrąg w miejscu montażu podstawy monitora. Ten ostatni uniemożliwiłby montaż jakiekolwiek uchwytu VESA, dlatego w zestawie dodali śruby, które działają jako dystans pomiędzy okrągłym wgłębieniem, a zewnętrzną obudową. Po ich wkręceniu możemy w nie dopiero wmontować śruby montażowe do uchwytu, takiego jak mój Bachmann ZG1.

Stacja dokująca

Monitor UltraWide MSI Prestige PS341WU ma wbudowaną stację dokującą. Gdy podłączysz do komputera dodatkowy kabel USB (dostarczony do urządzenia podobnie jak kabel HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C oraz kabel zasilania) mamy do dyspozycji dodatkowe szybkie złącza USB 3.1 do połączenia np. pendirve’a oraz nawet czytnika kart SD, co docenią fotografowie oraz filmowcy.

Oprogramowanie monitora UltraWide MSI Prestige PS341WU

Podobnie jak cała seria MSI Prestige zaprojektowana z myślą o twórcach, tak i monitor PS341WU jest wyposażony w oprogramowanie Creator OSD. Pozwala ono m.in. szybko przechodzić pomiędzy predefiniowanymi profilami kolorystycznymi, które są dopasowane do różnych scenariuszy pracy.

Oprogramowanie to pozwoli Tobie podzielić ekran na kilka stref (w moim przypadku 5), tak aby nie trzeba było ustawiać wielu okien za każdym razem ręcznie w optymalnej pozycji do pracy.

Podłączając do monitora kilka źródeł jednocześnie (np. 2 komputery, albo komputer i tuner TV) możesz w Creators OSD nimi swobodnie zarządzać. Masz możliwość nie tylko wybierania, z którego wejścia ma być wyświetlany obraz. Możesz też wybrać tryb „obraz w obrazie” (PIP – Picture-in-Picture i „obraz obok obrazu” (PBP – Picture-by-Picture). Czyli czekając na renderowanie filmu w 4K na jednym komputerze, możesz sobie zagrać w szybką partyjkę Heroes of the Storm na drugim i mieć podczas rozgrywki  podgląd na postępy prac. Albo pracując możesz kątem oka oglądać Twój ulubiony kanał telewizyjny z tunera TV bez telewizora.

Te oraz inne ciekawe funkcje monitora MSI Prestige PS341WU są dostępne z jego menu, które włączasz za pomocą joysticka, znajdującego się w prawym dolnym rogu tylnej obudowy urządzenia. Możesz też sterować nim z poziomu komputera. Musimy mieć wtedy jednak podłączony do naszego komputera dodatkowy kabel USB, podobnie jak w przypadku korzystania z wbudowanej stacji dokującej.

Jak ergonomicznie ustawić monitor na biurku

Ekran powinien być ustawiony na odległość wyciągniętej ręki z wyprostowanymi palcami. Jego górna krawędź powinna być na wysokości Twoich oczu, choć ja preferuję 2 cm wyższą pozycję. A to dlatego, że mając na raz otwartych 6 okien, nie muszę co chwilę przełączać się pomiędzy programami, przez co rzadziej korzystam z górnej części ekranu. Monitor powinien być też ustawiony pod kątem 5o ku górze, jako że patrzymy na niego delikatnie z góry. To jest idealne ustawienie monitora, które zdecydowanie podniesie Twoją produktywność. Podstawa monitora UltraWide od MSI pozwoli Tobie osiągnąć takie ustawienie bez problemu (chyba, że odległość pomiędzy Twoimi łokciami, które powinny być na wysokości blatu biurka, a oczyma, jest większa niż 50 cm).

Czy zatem flagowiec od MSI jest wart zakupu? Uważam, że tak. Przemawiają za tym świetna jakość obrazu, wysoki poziom wykonania, ciekawe wzornictwo oraz szerokie możliwości. To wszystko sprawia, że jest to godne polecenia narzędzie pracy zarówno dla cyfrowych twórców, jak i dla biznesmenów, którzy doceniają urządzenia klasy premium.

Iza też bardzo chwali sobie okazjonalne granie w proporcjach 21:9 z włączonym trybem HDR. Trzeba jednak przyznać, że nawet casualowy gaming w rozdzielczość 5K2K stanowi poważne wyzwanie dla niejednej karty graficznej… 😊

Sprawdź najniższe ceny monitora UltraWide MSI Prestige PS341WU na Ceneo!

Odwiedź stronę MSI i obejrzyj ten oraz inne monitory i urządzenia producenta.

Ten artykuł powstał we współpracy z firmą MSI Polska. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakimi zasadami kierujemy się przy współpracujemy z markami: KLIKNIJ TUTAJ
a
Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *