Systemy zarządzania kablami Bachmann
Masz problem z plątaniną kabli pod biurkiem? Nie wiesz co zrobić z mało estetycznymi przewodami w domu? Dowiedz się, jak wprowadziłem porządek w domu przy pomocy systemu do zarządzania kablami Bachmann.
Patrząc na moje biurko zobaczysz tylko 5 centymetrów kabla Thunderblot 3, który wystaje z blatu do mojego laptopa 2 w 1 i łączy go ze stacją dokującą. Pod blatem natomiast przez długi czas była plątanina ponad 15 metrów różnych kabli łączących komputer ze stacją dokującą, a dalej peryferiami takimi jak monitor czy też głośniki. Nie wspominając już o licznych kablach i kostkach zasilających tych urządzeń oraz lampy biurkowej i samego biurka z elektryczną regulacją wysokości. Stawiając na minimalizm, postanowiłem okiełznać tę plątaninę i tak wszedłem w temat zarządzania kablami w biurze, który okazał się bardziej rozległy niż się spodziewałem…
Od czego zacząć porządki z kablami przy biurku
Przed rozpoczęciem prac związanych z uporządkowaniem Twoich kabli przy biurku, proponuję odłączyć je wszystkie od poszczególnych urządzeń. Dzięki temu przede wszystkim wyeliminujesz jakąkolwiek plątaninę, która przeszkodzi Tobie w zastosowaniu nawet najlepszych narzędzi do zarządzania kablami.
Jeżeli elektronika nie jest Twoją mocną stroną, to proponuję Tobie najpierw zrobić zdjęcia i notatki opisujące, który kabel gdzie był wpięty. Opisywanie tego na zasadzie „kabel 1 wchodzi do trzeciej wtyczki od góry” jest jak najbardziej w porządku. Nie musisz znać specjalistycznych nazw przewodów, by zrobić z nimi porządek. 😊
Odłączenie wszystkiego pozwoli także sprawdzić, czy wszystkie kable na pewno są Tobie potrzebne. Może się okazać, że do Twojego komputera jest podłączony przewód od jakiegoś urządzenia, którego już nie używasz i wtedy będzie jeden mniej kabel do ułożenia.
Takie porządki pozwolą Tobie też pomyśleć o tym, czy jakiegoś urządzenia na biurku i w jego okolicy nie warto ustawić w innym, wygodniejszym dla Ciebie miejscu. Klawiatura, myszka oraz monitor mają raczej ściśle określoną pozycję, ale stacja dokująca USB, czy też router już niekoniecznie. No i jeżeli np. „drukarka zawsze stała w tym miejscu” nie znaczy, że to jest dobre miejsce. U nas w domu drukujemy średnio może z 4 kartki miesięcznie, więc drukarka jest w serwerowni w garażu i łączy się z komputerami przez Wi-Fi.
Zatem mamy już wszystkie nasze urządzenia poukładane i odplątane kable. Możemy więc przejść do podłączania kabli na nowo. Proponuję zacząć od kabli zasilających i sieciowych, gdyż te będą kierować się poza obręb Twojego biurka do najbliższego gniazdka. Dobrze jest zainwestować w porządną listwę antyprzepięciową i wszystkie urządzenia podłączyć do niej. Dzięki temu nie tylko ochronimy nasze urządzenia od przepięć, ale także będziemy musieli od biurka pociągnąć tylko jeden kabel zasilający zamiast kilku (w moim przypadku 7). Do tego tematu jednak wrócimy nieco później.
Gdy to wszystko już masz za sobą, to trzeba wybrać rozwiązania, które pomogą okiełznać te wszystkie urządzenia, a w szczególności prowadzące do nich kable.
Gdy czytałem na temat różnego rodzaju rozwiązań w Internecie oraz rozmawiałem z obsługą specjalistycznych sklepów, bardzo często pojawiała się firma Bachmann, która uchodzi w branży za Mercedesa wśród tego typu rozwiązań (nie tylko z uwagi na niemiecki rodowód). Dlatego też wybrałem produkty tej marki wybrałem do mojego minimalistycznego biurka. Poniżej zobaczysz, które z nich służą mi na co dzień.
Modułowa listwa antyprzepięciowa Bachmann
Jeżeli mamy już spisaną liczbę urządzeń, które posiadamy w obrębie naszego biurka to musimy przede wszystkim doprowadzić do nich zasilanie elektryczne. Bachmann przychodzi tutaj z pomocą, oferując całą gamę modułowych rozwiązań najwyższej jakości. Są one oparte o różnego rodzaju profile, w które następnie można włożyć kilkanaście dostępnych elementów. Mogą to być wszystkie możliwe warianty wtyczek do zasilania, jak i wejścia USB, multimedialne i wiele innych. Gdy już wybierzesz odpowiedni profil oraz konfigurację modułów, masz wiele opcji montażu całości. Możliwości jest tutaj znów sporo, włącznie z montażem listwy wewnątrz korytka na kable w ścianie. Ja postanowiłem przewiercić listwę do spodniej części mojego blatu biurka.
System jest przygotowany do tego typu montażu listwy antyprzepięciowej w konfiguracji co 45 stopni. Pozwala to dostosować się do nawet bardzo niestandardowych konfiguracji mebli biurowych. Ja wybrałem w mojej konfiguracji metalowy profil Primo oraz 6 wtyczek do zasilania i jedną wtyczkę USB-C, co umożliwiło mi zwolnić kostkę zasilającą do mojej biurkowej ładowarki bezprzewodowej do telefonu.
Do listwy antyprzepięciowej następnie podłączyłem wszystkie urządzenia, które mam na biurku (oraz samo biurko Flyingdesk). Dzięki temu od biurka do gniazdka w ścianie miałem do przeciągnięcia tylko jeden kabel zasilający samą listwę antyprzepięciową, który zresztą też udało mi się schować.
Pionowy kanał kablowy Bachmann
Jeżeli podobnie jak ja masz „małe kuku” na punkcie estetyki i nie chcesz, aby jakiekolwiek kable wisiały z Twojego biurka, to pionowy kanał na kable to rozwiązanie, które bardzo docenisz.
Bachmann ma w swojej ofercie znowu kilka modeli do wyboru, które można dostosować do swoich mebli biurowych zarówno pod względem koloru (czarny i srebrny), jak i kształtu (jeżeli masz okrągłe nogi w biurku, to możesz wybrać kanał zaokrąglony, a jeżeli kwadratowe to profil prostokątny).
Kanały te bazują na pojedynczych elementach mających ok. 2 cm wysokości, które są połączone bardzo solidnym systemem zatrzasków. Dzięki temu możesz dostosować, sprzedawany w metrowych odcinkach kanał, idealnie do wysokości Twojego biurka. System tych zacisków jest też zastosowany w dwóch kluczowych komponentach: przewiercanej do biurka końcówki oraz metalowym obciążniku. Dzięki temu tunel trzyma się stabilnie w tej pozycji, w której go ustawisz podczas montażu.
System ten mnie urzekł przede wszystkim z perspektywy osoby posiadającej biurko z elektrycznie regulowaną wysokością, gdyż tunel kablowy Bachmann jest do takowych idealnie dostosowany. Metr tunelu potrafi być ściśnięty nawet do 73 cm, a jeżeli biurko ma większe różnice, to tunel automatycznie się wykrzywia niczym kręgosłup kota, dostosowując się do aktualnej wysokości blatu.
A jeżeli chcesz podnieść blat nieco wyżej niż zwykle (np. by dodać wygodniej kolejny kabel do Twojej podbiurkowej kolekcji) to nie ma problemu, bo w/w system mocowań w połączeniu z przykręconą do blatu biurka końcówką jest tak mocny, że nawet z obciążnikiem utrzyma całość w powietrzu. Jest to jednak tak dobrze zaprojektowane, że jego ręczny demontaż może się odbyć mocniejszym szarpnięciem.
Taśma tunelowa Bachmann
Ten gadżet pokochałem! Jest to świetne rozwiązanie na zbieranie kilku kabli w jeden estetyczny i elastyczny tunel. Taśma ta jest wykonana ze specjalnego włókna, które oplata wkładane w nią kable, tworząc okrągły tunel, do którego możesz w każdej chwili dodawać i odejmować kolejne kable. Można je jednak wkładać nie tylko w końcach pojedynczego kawałka, ale także pomiędzy nimi. Do przycięcia taśmy wystarczą porządne nożyczki. Jest ona oporna na ogień oraz na przetarcia.
3 metrami tej taśmy zebrałem aż 10 metrów kabli, które mam schowane pod blatem biurka. Samą taśmę tunelową następnie przytwierdziłem do blatu od spodu opaskami zaciskowymi w połączeniu z mocowaniem na taśmę dwustronną. Taśma dwustronna jest też bardzo pomocna do przyklejenia zasilaczy, które niekiedy są sporych rozmiarów.
Taśmy tunelowej mamy w domu jednak łącznie 10 metrów. Gdzie ona się jeszcze sprawdza? Np. w naszej serwerowni, gdzie kabli mamy bardzo dużo, a nie wszystkie z nich da się schować w ścianie. Taśma pomaga nam także zebrać razem kable w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie kładzenie na ścianie korytka lub co gorsza wkuwanie go w ścianę byłoby niepraktyczne.
Tutaj znajdziesz taśmę tunelową Bachmann.
Ramię monitora Bachmann
Okazało się, że Bachman to nie tylko zarządzanie kablami, ale także peryferiami. Przy 34” monitorze MSI UltraWide, znalezienie odpowiedniego ramienia, które pozwoli swobodnie nim poruszać i będzie za razem estetyczne, było nie lada wyzwaniem.
Jakość wykonania ramienia jest bardzo wysoka, podobnie zresztą jak w przypadku każdego innego osprzętu Bachmanna, z którego korzystam. Pozycję ważącego prawie 9 kilo monitora mogę swobodnie zmieniać jednym palcem. To jest świetny wynik. Jakiś czas temu montowaliśmy u mojego klienta 3 razy tańsze uchwyty marketowe, by poprawić ergonomię stanowisk pracy. Tam z monitorem ważącym o ponad połowę mniej od mojego trzeba siłować się dwiema rękoma i uważać by go przy tym nie uszkodzić. Oczywiście w trybie siedzącym, monitor raczej nie zmienia swojej pozycji. Jednakże posiadając biurko z regulacją wysokości, zmiana wysokości monitora jest potrzebna, by mieć go na ergonomicznej wysokości (górna krawędź monitora powinna być na wysokości brwi). Także chcąc pokazać coś drugiej osobie, jak ja często robię z Izą, możliwość przekręcenia monitora w bok jest zawsze pomocne przy pracy zespołowej.
Mimo, iż ramię ma zintegrowany system zarządzania kablami, ja do mojego monitora doprowadzam ich aż 7, dlatego też postanowiłem zamiast tego rozwiązania wykorzystać w/w taśmę tunelową, która sprowadza kable pod blat biurka.
Tutaj znajdziesz dostępnej ramiona do monitora Bachman.
Następna generacja biura wg. Bachmann
Jednak uchwyt do monitora to nie jest jedyne rozwiązanie w dziedzinie ergonomii pracy firmy Bachmann. Reagując na zmieniające się środowiska pracy w biznesie, producent przygotował bardzo ciekawe rozwiązania dla rozwiązań typu hot desk, które są coraz bardziej popularne od czasu pandemii.
Tutaj znajdziesz więcej informacji o koncepcji Bachman Next Generation Office.
Bachmann w domu
Mimo, iż Bachmann to światowej klasy rozwiązania dla biznesu, to świetnie radzi sobie także w produktach dla domu. Gniazdka chowane w blacie kuchennym czy też zakrywane gniazdka ścienne to zaledwie kilka z całej gamy bardzo dobrze przemyślanych rozwiązań, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Żałuję, że nie znałem tych rozwiązań przed remontem naszej kuchni, bo wtedy temat zasilania naszych licznych gadżetów kuchennych byłby znacznie prostszy.
Tutaj znajdziesz rozwiązania Bachmann dla domu.
Podsumowanie
Jeżeli chcesz okiełznać kable w swoim biurze czy domu i stawiasz na jakość, to niemiecka marka Bachmann będzie świetnym wyborem. Dobrze przemyślane rozwiązania, nagradzane wzornictwo i najwyższa jakość wykonania powodują, że jest to rozwiązanie, które wybrałem, budując moje idealne stanowisko pracy przy komputerze. Jestem przekonany, że Ciebie też one nie zawiodą.
Jeżeli stoisz przed remontem kuchni, to również koniecznie przejrzyj ich katalog, bo te rozwiązania są po prostu fenomenalne!
Ten artykuł powstał we współpracy z firmą Bachmann. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ