Biurko z elektryczną regulacją wysokości FlyingDesk – powstań!

Patryk
Patryk 15 Min Read

Masz pracę siedzącą i spędzasz przed komputerem wiele godzin dziennie? Sprawdź, jak biurko z regulacją wysokości odmieni Twoje życie i wpłynie na zdrowie!

Wiesz, ile godzin dziennie jesteśmy w pozycji siedzącej? Przy posiłku, przed telewizorem, w samochodzie… Dodajmy do tego 8 godzin pracy przy biurku i robi się z tego większość naszego życia. A siedzenie niestety nie jest naturalną pozycją naszego ciała – jest nią stanie. Biorąc pod uwagę, że dochodzi do tego jeszcze 8 godzin snu to na pozycję stojącą zostaje nam bardzo niewiele czasu. Dlatego też wszystkie smart urządzenia, które nosisz ze sobą chcą liczyć Tobie kroki, by Cię zachęcić do tej podstawowej czynności fizycznej. Bo przecież bezruch jest poważnym czynnikiem w rozwoju choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy, raka piersi, raka jelita grubego i jest generalnie czwartym najważniejszym globalnym czynnikiem ryzyka śmierci. Widząc ten problem, specjaliści z różnych dziedzin wymyślili narzędzie pracy, które pomoże Tobie walczyć z tą najgorszą z chorób cywilizacyjnych. Chcesz się dowiedzieć jak biurko z regulacją wysokości może wpłynąć na Twoje zdrowie i pracę? Jeżeli tak, to czytaj dalej! 😊

Czy warto zainwestować w biurko z regulacją wysokości?

Jeśli posiadasz nawet najlepiej dopasowany do ciała fotel ergonomiczny, siedzenie 8 godzin przy biurku nadal jest szkodliwe dla organizmu. Dobre siedzisko tylko redukuje ten negatywny wpływ, dlatego ważnym jest by w miarę często podnosić swoje 4 litery. Ja mam zwyczaj chodzenia podczas prowadzenia dłuższych rozmów telefonicznych, co pomaga mi myśleć. Ale też nie każdy ma takie możliwości i nie zawsze można odejść od komputera podczas rozmowy. Szczególnie podczas telekonferencji wideo, które na dobre zadomowiły się w naszej codzienności.

Aby móc wstać z fotela i dalej pracować powstały właśnie biurka z regulacją wysokości. Oto główne zalety takiego rozwiązania:

Wyższa ergonomia pracy

Jak już pisałem w artykule o ergonomicznym fotelu biurowym, ergonomiczne narzędzie pracy to takie, które jest jak najlepiej przystosowane do naszego ciała. Dlatego też ustawienie odpowiedniej wysokości blatu biurka do swojego wzrostu to nie jest sprawa, która powinna być bagatelizowana. Po kilku tygodniach eksperymentów w tym zakresie z biurkiem Flyingdesk mogę Cię zapewnić, że każdy centymetr ma znaczenie, biorąc pod uwagę, ile LAT naszego życia spędzamy przy tym meblu.

Biurko z regulacją wysokości pozwoli Tobie dobrać idealną wysokość do Twojego ciała i fotela, z którego korzystasz. Bo taka właśnie powinna być kolejność: najpierw ustawiasz sobie fotel ergonomiczny pod swoje ciało, a następnie dostosowujesz wysokość biurka do tego fotela oraz klawiatury, z której korzystasz. Następnie robisz to samo dla pozycji stojącej.

Dlaczego zwróciłem uwagę na klawiaturę? Bo jest wiele rozwiązań w tym zakresie. Np. Logitech swoją nową generację ergonomicznej klawiatury przystosował także do pracy na stojąco. Dlatego po jej nabyciu musiałem zmienić zarówno ustawienia biurka w pozycji stojącej, jak i siedzącej, by móc w pełni skorzystać z tego świetnego rozwiązania.  

Wyższa wydajność pracy

Jeżeli regularnie wstajesz podczas pracy zamiast siedzieć bite 8 godzin, to masz lepsze krążenie krwi. To z kolei lepiej dotlenia całe Twoje ciało, a w szczególności Twój mózg. Dzięki temu Twoja praca jest bardziej wydajna, a poczucie zmęczenia jest niższe. Zmniejsza to też rozpraszające bóle rąk, pleców i karku, które są mniej obciążane w (prawidłowej) pozycji stojącej.

Lepsze zdrowie

Mając biurko z regulacją wysokości, możemy zmniejszyć czas siedzący nawet do 2 godzin. Zakładając optymistycznie, że spędzasz minimum 30-60 minut dziennie na ćwiczeniach, to zwiększysz czas nie spędzony na siedzeniu o kilkaset procent bez najmniejszego wysiłku! Taka redukcja czasu spęczonego na siedzeniu wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu cholesterolu, problemy krążenia oraz pomaga poprawić postawę.

Lepsza współpraca z innymi

Bloga prowadzimy we dwoje. To oznacza, że często omawiamy różne kwestie jak kadry zdjęć, narzędzia analityczne czy też research związany z realizacją aktualnych projektów. Biurko ustawione w pozycji pionowej bardzo to ułatwia. Po pierwsze, nie musisz szukać miejsca siedzącego dla drugiej osoby, by ona nie stała nad Tobą podczas rozmowy. Także pokazywanie czegoś na swoim monitorze jest dużo prostsze, gdy jest on na wysokości wzroku rozmówcy. Dlatego jeżeli często omawiasz coś z innymi osobami przy biurku to możliwość podniesienia blatu do pozycji stojącej zupełnie zmieni Twój sposób interakcji z innymi.

Czy warto zapłacić więcej za biurko z elektryczną regulacją wysokości?

Biurko z regulacją wysokości może być podobnie jak brama garażowa, czy też rolety okienne obsługiwane ręcznie. Jednak zalety biurka z elektryczną regulacją wysokości to nie tylko wygoda. Oczywiście, jeżeli nie musimy każdorazowo zmieniać ustawienia biurka korbką, tylko naciskamy guzik, to będzie nam na pewno wygodniej. Ale taka czynność manualna będzie nas przede wszystkim odrywała od naszych zajęć i obniżała produktywność.

Nie bez znaczenia jest też precyzja. Jak już pisałem, w odpowiednim ustawieniu wysokości biurka liczy się każdy centymetr. Więc jeżeli nie chcesz liczyć każdego ruchu korbką, to ustawienie pożądanej wysokości za pomocą sterowania elektrycznego będzie dużo bardziej precyzyjnym rozwiązaniem. Oczywiście tylko przy założeniu, że system sterujący ma opcję zapisania ustawień, co niestety nie jest standardem w każdym stelażu elektrycznym.

Dlaczego biurko z regulacją wysokości Flyingdesk

Flyingdesk to przede wszystkim stelaż. Jest on produkowany od 2018 przez Polską firmę SULMET – w Polsce. Najważniejszy chyba element świadczący o jakości, to wybrane przez producenta elementy automatyki światowego lidera w tej dziedzinie, jakim jest duńska firma LINAK. Mechanizm jest przede wszystkim bardzo cichy w porównaniu do różnych, nie zawsze tańszych rozwiązań.

Ponadto stelaż jest wyposażony w system zabezpieczeń, który wykrywa przeszkody i się automatycznie zatrzymuje, by nikomu nie zrobić krzywdy.

Wbrew pozorom szybkość ruchu też ma tutaj znaczenie. Flyingdesk ma prędkość 38 mm na sekundę, co oznacza że moją wysokość od 84 cm w pozycji siedzącej do 114 cm w pozycji stojącej zmienia w niecałe 8 sekund, robiąc to przy tym bardzo płynnie. To sprawia, że nie muszę się praktycznie odrywać od tego, co robię, a czasem nawet się łapię na tym, że nie przestaję pisać, zmieniając wysokość blatu 😉.

A jak wykonanie samego stelaża? Jakość zastosowanych materiałów oraz wykończenia jest zgodny z tym, czego można oczekiwać po duńskim mechanizmie LINAK. W końcu producent biurek Flyingdesk tworzy wysokiej jakości okucia i stelaże metalowe już od ponad 20 lat i to doświadczenie widać w wykonaniu tego stelaża z elektryczną regulacją wysokości. Będąc pewnym tej jakości, producent daje aż 5 lat gwarancji na stelaż Flyingdesk.

Sterowanie biurka z regulacją wysokości Flyingdesk

Jednak zastosowany w biurku Flyingdesk system podnośników LINAK to nie wszystko. Duński producent proponuje także różne sposoby sterowania biurkiem.

Sterownik fizyczny

Jest to zdecydowanie najładniejsza forma sterowania biurkiem, jaką widziałem, a sposób jego sterowania jest bardzo intuicyjny. Unosząc delikatnie palcami wystającą spod blatu „zakładkę” do góry podnosimy blat, a przyciskając całość w dół, obniżamy. Gdy wykonamy któryś z tych ruchów podwójnie, blat przechodzi w tryb automatyczny i podnosi się tak długo, aż nie dojdzie do najbliższego zapisanego ustawienia (możesz zapisać 4 wysokości – np. stojąca i siedząca dla dwóch osób).

Ja korzystam z najbardziej zaawansowanego i opcjonalnego modelu sterownika DPG1C, który został wyróżniony nagrodą Red Dot Design Award. Posiada on dodatkowe dwie funkcje, jakim jest wyświetlacz pokazujący aktualną wysokość blatu w centymetrach lub calach. Ponadto możesz ustawić na nim przypomnienia świetlne, gdy czas już wstać czy też ponownie usiąść.

Aplikacja na telefonie

Jako że stelaż może być wyposażony w moduł Bluetooth możesz sterować wysokością blatu za pośrednictwem telefonu. Możesz w aplikacji ustawić sobie automatyczne powiadomienia, które będą Tobie przypominać, kiedy należy wstać, a kiedy można ponownie usiąść. Także z tej pozycji po odpowiedniej konfiguracji możesz jednym przyciskiem włączyć automatyczne ustawienie blatu na odpowiednią wysokość, bez potrzeby trzymania w ręce fizycznego sterownika czy nawet telefonu.

Tym samym w spisie urządzeń Bluetooth sparowanych z telefonem mam już nie tylko głośnik, słuchawki i komputer, ale i biurko. Zaraz obok dalmierza i szczoteczki do zębów i samochodu 😉.

Aplikacja na komputerze

To jest najczęściej przeze mnie stosowany sposób. Analogicznie do aplikacji w telefonie wysyła ona Tobie przypomnienia, zgodnie z zadanym scenariuszem. Wystarczy jeden klik myszki, by zmienić pozycję biurka na stojącą lub siedzącą, nie zdejmując ręki z myszki.

Komputer może się łączyć z biurkiem za pomocą Bluetooth lub też opcjonalnego kabla USB. Obie aplikacje nie są na tę chwilę dostępne w języku polskim.

Blat biurka z regulacją wysokości

W momencie zamawiania naszego biurka Flyingdesk producent nie proponował jeszcze blatów, dlatego była to dobra okazja sprawdzić jakie innowacje w tym zakresie. Materiału do blatu biurka szukałem prawie tak długo jak samego stelaża. To co było dla mnie ważne, to oczywiście czarny kolor. Ale nie byle jaki. Blat miał być idealnym monolitem w głębokiej czerni. Pierwsze co przyszło mi do głowy to gruba szyba lacobel, jednak ona jest zimna w dotyku przez co nieprzyjemna w obcowaniu. Poza tym powierzchnia ta strasznie się palcuje, co byłoby wysoce niepraktyczne z moim poczuciem estetyki. Z tego samego powodu lakier połysk także odpadał. Przez chwilę przeszły mi przez myśl rozwiązania typu karbon, ale koszt takiego blatu równałby się z 4-5 stelażom Flyingdesk, co uznałem za przesadę.  

Przeczesując Internet w poszukiwaniu różnych rozwiązań na całym świecie, ostatecznie idealne rozwiązanie znalazłem w Radomiu. Tam właśnie w Polskiej firmie Sklejbud produkowana jest płyta akrylowa Polglos supermat na bazie MDF.

Materiał ten jest piękny i bardzo praktyczny. Jest on ciepły w dotyku i mimo czarnego koloru praktycznie się nie palcuje, a do tego z powodzeniem można na nim postawić kubek gorącej herbaty czy też szklankę zimnej wody, nie martwiąc się o odbarwienia. Ja posiadam blat dwustronny 60×160 z podwójnej płyty, przez co jest on naprawdę masywny. Idealnie gładka i głęboka czerń świetnie komponuje się z minimalistycznymi elementami na biurku, jak np. głośniki Audioengine A2 wykonane też w czarnym macie.

To na pewno nie jest ostatni mebel z tego materiału u nas w domu, chociaż następnym razem może wybierzemy nieco jaśniejsze barwy 😊.

Pod blatem natomiast skrywa się ok. 15 mb różnych kabli, które są praktycznie niewidoczne dzięki profesjonalnym rozwiązaniom firmy Bachman, które opisałem szerzej tutaj.

Jak korzystać z biurka z regulowaną wysokością?

Pierwszego dnia, gdy biurko stanęło w moim biurze, podszedłem do tematu bardzo entuzjastycznie i stwierdziłem „to na początek godzinka”. Po kwadransie zacząłem czuć coraz większy dyskomfort, a po pół godzinie odczuwałem ból, który następnego dnia skończył się zakwasami w łydkach. Tak, od stania! Tak więc usiadłem na ergonomicznym fotelu i otworzyłem instrukcję obsługi 😊.

Okazuje się, że powinno się przygodę z takim biurkiem zaczynać od 5 minut stania na każdą godzinę. Optymalnym rozwiązaniem jest stanie 15 minut na godzinę, dzięki czemu w 8 godzin dojdziemy nawet do dwóch godzin stania. Opisane powyżej powiadomienia wysyłane na różne sposoby ze stelaża Flyingdesk zdecydowanie w tym pomogą.

Stojąc lepiej też nie robić tego na baczność w bezruchu. Staraj się zmieniać ustawienie stóp co jakiś czas. Są specjalistyczne maty, które w tym pomagają, jednakże uznałem, że łatwiej jest zainwestować w lepsze obuwie niż przesuwać taką matę za każdym razem, gdy chcę zmienić pozycję ze stojącej na siedzącą. Tym bardziej, że dobrej jakości mata będzie miała jakiś system antypoślizgowy, który utrudni takie ciągłe przesuwanie, tym samym wybijając nas z rytmu pracy.

Ale pamiętaj, że stanie to nie wszystko. Warto także poświęcić przynajmniej kwadrans dziennie na ćwiczenia rozruszające ciało. Są to zazwyczaj proste czynności, które nie wymagają żadnego specjalistycznego sprzętu. Wiele materiałów na ten temat znajdziesz na YouTube.

Podsumowanie

Po ponad roku korzystania z takiego biurka nie wyobrażam sobie siedzenia 8 h w bezruchu. W połączeniu z dobrym fotelem ergonomicznym zdecydowanie zredukowało mój poziom zmęczenia po całodziennej pracy przy komputerze oraz drastycznie zmniejszyło odzywanie się dyskopatii, której się nabawiłem przez urazu kręgosłupa (głównie przez siedzący tryb życia).

Dlatego jeżeli pracujesz przy biurku i zależy Tobie na zdrowiu Twoim, Twoich bliskich (to idealne rozwiązanie dla ciągle rosnących dzieci!) czy też pracowników, to zdecydowanie zainwestuj w biurko z elektryczną regulacją wysokości. A jeżeli ważna jest dla Ciebie wysoka jakość wykonania oraz wygoda, to powinno to być zdecydowanie biurko Flyingdesk!

Ten artykuł powstał we współpracy z producentem biurek Flyingdesk, firmą SULMET. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ

Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *