Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Muzyka zawsze była bardzo ważnym elementem mojego życia. Ojciec zaraził mnie od wczesnych lat muzyką symfoniczną. Zaczęło się od Bolero Ravell’a, które szybko stało się przepustką do świata muzyki filmowej, której jestem wielkim fanem już ponad 30 lat. Gatunek ten bywa jednak bardzo wymagający dla sprzętu grającego, co spowodowało, iż szybko zacząłem przywiązywać do tego dużą wagę.

Z tego też powodu, budując idealne stanowisko pracy przy komputerze, nie mogłem pominąć tematu głośników komputerowych. Dlaczego wybrałem głośniki Audioengine A2+ Wireless stosunkowo mało znanej w Polsce amerykańskiej marki i czy sprostał on moim niemałym oczekiwaniom? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Muzyka a praca

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje. Różne badania wykazują jednoznacznie, że pomaga ona także w pracy. Nie bez powodu zatem w większości biur w Polsce gra jakaś stacja radiowa, która jest często kompromisem na różne gusta muzyczne w kilkuosobowym pomieszczeniu. Natomiast pracując w open space sięga się raczej po słuchawki, które z ograniczają kontakt z innymi pracownikami oraz potrafią być uciążliwe przy 8-godzinnym dniu pracy. Gdy jednak ma się własne biuro, to można sobie pozwolić na głośniki oraz muzykę, która nam najbardziej odpowiada.

Audioengine A2 Wireless praca 1 - Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Tak jest w moim przypadku. Często sięgam po muzykę, głównie przy pracy kreatywnej. Nie chciałem jednak szukać miejsca na wzmacniacz i głośniki czy nawet kompaktową wieżę dobrej jakości. Moje biurko stoi pod ścianą, więc takie rozwiązanie byłoby mało praktyczne. Poza tym mając biurko z elektryczną regulacją wysokości chciałem, aby głośniki stały na nim i się przesuwały wraz blatem (i moją głową). W ten sposób doszedłem do tego, że najlepszym rozwiązaniem będą możliwie kompaktowe aktywne głośniki, czyli takie z własnym zasilaniem. To kryterium spełnia praktycznie każdy głośnik komputerowy, ale w moim przypadku oprócz subiektywnego poczucia estetyki dochodzimy do jakości dźwięku.

Kiedy głośnik to narzędzie pracy

Dobra jakość dźwięku, wydobywającego się głośników, nie jest ważna tylko dla melomanów. Jest ona kluczowa przede wszystkim w zawodach kreatywnych. W naszym przypadku jest to montowanie filmów na nasz kanał na YouTube. Zauważ, że profesjonalne monitory komputerowe, takie jak mój MSI Prestige Ultrawide, w ogóle nie mają wbudowanych głośników. Dlaczego? Bo to jest dedykowane narzędzie pracy. Ich konstruktorzy wiedzą, że obrabiając na nim np. wideo potrzebujesz dobrych głośników, gdzie te wbudowane w monitorze to tylko półśrodki. I tak przechodzimy do jeszcze węższej kategorii aktywnych głośników Hi-Fi, do których głośniki Audioengine A2+ zdecydowanie należy.

Audioengine A2 Wireless wideo - Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Jak brzmią głośniki Audioengine A2+

Zacznijmy może od najważniejszego – jak to gra. Otóż będąc po dość rozległym researchu, w trakcie przygotowania się do tego elementu mojego projektu, czyli zbudowania idealnego miejsca pracy, wiedziałem mniej więcej czego należy się spodziewać po tych głośnikach i wymagania były raczej wysokie. Miałem jednak w tyle głowy, że każde ucho jest inne, więc odczucia (i preferencje muzyczne) jednej osoby mogą  zasadniczo różnić się od drugiej. Okazało się jednak, że sprzęt sprostał moim oczekiwaniom, a nawet je przewyższył.

Dźwięk jest przede wszystkim bardzo czysty i budujący dość szeroką scenę muzyczną. Już niejednokrotnie byłem zadziwiony tym,ile „hałasu” może narobić mała konstrukcja. 60 watowe głośniki Audioengine A2+ tylko mnie utwierdziły w przekonaniu, że rozmiar w głośnikach ma mniejsze znaczenie niż wiedza jego konstruktorów. Jako, że muzyka ma być dla mnie tłem a nie dominantą, to ustawiłem na głośnikach zaledwie 50% głośności i resztę reguluję już z poziomu mojej klawiatury Logitech Craft.

To, co mi się bardzo w tych głośnikach podoba, to ich neutralne brzmienie. W przeciwieństwie do wielu głośników w tych gabarytach, nie postawiono tutaj przede wszystkim na mocny bas (choć ten jest dobrze wyczuwalny) tylko na średnie tony, które są delikatnie ciepłe. Dzięki temu idealnie słucha się nie tylko dialogu (wszelkiego rodzaju podcastów i audiobooków), ale także preferowanej przeze mnie muzyki symfonicznej.

Audioengine A2 Wireless biurko - Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Urzekło mnie krystalicznie czyste brzmienie zarówno moich ulubionych kompozycji Hanza Zimmera z jego koncertu w Pradze czy też Hotelu California w z koncertu Eagelsów z 1997 roku słuchanego przez Tidal’a w wersji Master. Mam też nie lada porównanie, jako że oba koncerty posiadam także kolejno na płycie Blu-Ray z dźwiękiem Dolby Atmos i DVD ze ścieżką muzyczną DTS i słuchałem ich na sprzętach najwyższej klasy. Słucham tych utworów kilkadziesiąt lat w różnych wersjach, dlatego znam każdy ich niuans. Słuchając ich na Audioengine A2+ żadnego z nich mi nie zabrakło.

Wbudowany wzmacniacz DAC pracuje na próbkowaniu 16bit/48kHz, co jest tożsame z jakością płyt CD czy też Tidal Hi-Fi. Oznacza to, można już myśleć o przejściu ze Spotify na Tidal Hi-Fi, bo tę różnicę na tych głośnikach już usłyszysz.

Konstrukcja głośników Audioengine A2+

Głośniki są wykonane z formie klasycznej kostki, która jednak jest wykończona w bardzo nowoczesny i minimalistyczny sposób. W przypadku mojego modelu jest to satynowa czerń współgrająca z ultramatowym blatem akrylowym od firmy Sklejbud. Dostępne są jeszcze lakiery połyskowe: biały oraz czerwony. Głośniki mają zaledwie 15 cm wysokości i 10 cm szerokości oraz zaokrąglone kanty. Nie posiadają żadnej siatki ochronnej, co mi bardzo odpowiada, bo ja zawsze wolałem odkryte membrany. Te w modelu A2+ są wykonane m.in. w włókien aramidowych (takich jak kevlar wykorzystywany do produkcji kamizelek kuloodpornych). Z przodu nie ma także żadnej diody, pokrętła, ani też przycisku. W ten sposób powstał kompaktowy monolit, który jest ozdobą każdego biurka.

Opcjonalnie można dokupić do głośników dedykowane im podstawki DS1 z gumy sylikonowej, które oprócz eliminowania drgań głośników,ustawiają głośnik ku górze. Dzięki temu grają one w kierunku naszej głowy, a nie żołądka.

Uniwersalność głośników Audioengine A2+

 W tylnej części głośników znajduje się ukryty panel, na którym umiejscowione są wszystkie wejścia, wyjścia oraz przełączniki sterujące wbudowanym w nie wzmacniaczem DAC.

Możemy tutaj podłączyć komputer przez złącze USB, dzięki czemu uzyskamy najwyższą jakość dźwięku, omijając zazwyczaj bardzo niskiej jakości kartę muzyczną w komputerze. Możemy także podłączyć urządzenie kablem analogowym, używając złącza chinch. Dodatkowo mamy wyjście analogowe, które pozwoli do głośników podłączyć aktywny subwoofer, by podkreślić niskie tony. Jest także wejście słuchawkowe.

Audioengine A2 Wireless zlacza - Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Bluetooth premium w Audioengine A2+ Wireless

Poza tym wszystkim głośniki Audioengine A2+, w posiadanej przeze mnie wersji Wireless, dysponują także modułem Bluetooth i to nie byle jakim. Pracuje on na najnowszym obecnie standardzie Bluetooth 5.0, który zapewnia daleki zasięg, ale także najwyższą dostępną jakość muzyki tą drogą. Głośniki wspierają także, zapewniający wysoką jakość dźwięku, codek aptX i aptX-HD, którego brakuje mi w wielu wysokiej jakości bezprzewodowych urządzeniach muzycznych od głośników, przez słuchawki, aż po amplitunery. Takie podejście do tematu nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Audioengine oprócz głośników ma w swojej ofercie także różnego rodzaju wzmacniacze muzyczne i rozwiązania bezprzewodowe dla audio.

Dzięki modułowi Bluetooth możemy głośniki te z powodzeniem wykorzystać także w innej przestrzeni niż tylko na biurku. Idealnie się one sprawdzą np. w kuchni lub małym salonie. Możemy wtedy słuchać muzyki z poziomu naszego smartfona, jak w przypadku każdego innego głośnika Bluetooth. Możemy sparować je tą technologią z głośnikiem Google Nest Mini, dodając im opcję sterowania głosem czy też przez Wi-Fi według standardu Chromecast. Trzeba jednak pamiętać, że głośniki potrzebują własnego zasilania, doprowadzonego do lewego z nich i między sobą komunikują się za pomocą kabla głośnikowego.

Audioengine A2 Wireless salon - Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Podsumowanie

Jeżeli szukasz bardzo dobrego dźwięku w kompaktowej formie, to Audioengine A2+ to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie. Wbudowany wzmacniacz DAC oraz zaawansowane opcje Bluetooth zapewnią Tobie czyste brzmienie w bardzo wielu scenariuszach.

Audioengine A2 Wireless jakosc dzwieku - Aktywne głośniki Audioengine A2+ – Hi-Fi na Twoim biurku

Audioengine nie ma obecnie polskiej dystrybucji, ale to nie problem. Możesz zakupić zarówno głośniki, jak i podstawki od producenta za pośrednictwem niemieckiego Amazona. I to w dodatku z bezpłatną przesyłką do Polski 😊.

Ten artykuł powstał we współpracy z firmą Audioengine. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ