TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Zastanawiasz się, w jaki sposób radzić sobie z ogromnymi podwyżkami prądu i gazu? Mamy na to skuteczny sposób! To nasz pierwszy sezon grzewczy z TADO – inteligentnym systemem zarządzania ogrzewaniem pomagającym w pełni kontrolować temperaturę w domu. W jaki sposób TADO może pomóc w obniżeniu rachunków? Jakie funkcje tego ekosystemu dają realne oszczędności i jak wykorzystujemy go w naszym domu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!

Czym jest smart system ogrzewania TADO

Zacznijmy od tego, czym jest TADO i dlaczego znalazł się w naszym domu. To bardzo zaawansowany, ale co ważne, zarazem intuicyjny system, zarządzania temperaturą w pomieszczeniach. Dzięki niemu nie tylko jest możliwe wygodne sterowanie temperaturą z poziomu smartfona czy też asystenta głosowego, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu. Zakup TADO to więc zwracająca się inwestycja, umożliwiająca bardzo pragmatyczne podejście to tematu temperatury w domu.

Żeby zrozumieć, jak działa system TADO oraz w jaki sposób pomoże w domowych oszczędnościach, przyjrzyjmy się jego elementom oraz ich funkcjom.  

Smart głowice termostatyczne TADO

Cały proces oszczędzania na ogrzewaniu zaczyna się od smart głowic termostatycznych, które zobaczysz przy naszych kaloryferach. Znajdują się one w domu praktycznie w każdym pomieszczeniu. Smart głowica termostatyczna TADO zamyka i otwiera dopływ ciepłej wody z centralnego ogrzewania do grzejników, dzięki silnikowi elektrycznemu zasilanemu 4 bateriami AA (lub w naszym przypadku wielorazowymi akumulatorami). Jest ona wyposażona w termometr, co umożliwia jej weryfikowanie temperatury w danym pomieszczeniu i inteligentne sterowanie dopływem ciepłej wody. Dodatkowo posiada czujnik wilgotności powietrza, który również wpływa na komfort przebywania w danym miejscu.

Tado inteligentna glowica termostatyczna - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Minimalistyczna głowica termostatyczna TADO jest wykonana z wysokiej jakości plastiku. Wyposażona w praktycznie niewidoczny na pierwszy rzut oka wyświetlacz LED, pokazuje użytkownikowi wszystkie potrzebne informacje. Od temperatury w pomieszczeniu, po różne przydatne dane w procesie instalacji, jak np. stan połączenia radiowego z bazą oraz tryb pracy głowicy (manualny lub automatyczny).

Sama instalacja smart głowicy termostatycznej TADO jest banalna i odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku „zwykłej” głowicy termostatycznej. Odkręcasz „głupią” i przykręcasz „mądrą” od TADO. W zestawie producent dostarczył kilka adapterów, które pozwolą Tobie przykręcić głowicę do najbardziej popularnych rodzajów zaworów przy kaloryferze.

Muszę przyznać, że u nas akurat konieczna była wymiana tych zaworów, gdyż nasza instalacja ma blisko 30 lat. Nasz hydraulik był wręcz pod wrażeniem archaiczności rozwiązania, które u nas funkcjonowało. W najbliższym markecie kupiliśmy od ręki nowoczesne zawory w cenie 35 zł za sztukę. Jeżeli Twoja instalacja ma nie więcej niż 15-20 lat, to raczej nie będzie to wymagane. Przy wymianie naszych starych żeliwnych grzejników żebrowych na grzejniki dekoracyjne Instal-Projekt nie było już takiego problemu. Warto też dodać, że smart głowice termostatyczne działają z każdym typem grzejników wodnych.

Instal Projekt Tubus Tado - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Już wiesz, czym jest głowica termostatyczna TADO i jakie są jej podstawowe funkcje. Zobaczmy jednak jak to działa w praktyce? Jeżeli ustawiamy temperaturę w pomieszczeniu np. na 22oC to głowica TADO otworzy dopływ ciepłej wody do grzejnika i zostawi ten dopływ otwarty aż wbudowany termostat nie odnotuje, że wybrana przez Ciebie temperatura została osiągnięta. Gdy zostanie ona przekroczona nawet o 0,1oC to głowica TADO zakręci dopływ tej wody, by grzejnik z czasem nie pobierał z niej ciepła, tym samym nie podnosząc dalej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu zyskujesz i utrzymujesz optymalną temperaturę.

Żeby to było możliwe, to oprócz zamknięcia zaworu głowica termostatyczna TADO przekazuje informację do pieca centralnego ogrzewania. Piec otrzymuje komunikat „w pomieszczeniu X nie potrzebujemy już ciepłej wody”. Ta komunikacja głowicy i pieca odbywa się dzięki smart sterownikowi pieca, który jest częścią ekosystemu TADO. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa taki smart sterownik pieca TADO.

Smart sterownik pieca TADO

Naszym zdaniem to najbardziej skomplikowany element całej układanki. Oprócz banalnej konfiguracji w aplikacji urządzenie trzeba fizycznie podłączyć do pieca. U nas udało się to z pomocą wujka, który jest inżynierem elektronikiem ;). Jeżeli nie znasz się na elektryce zalecamy wezwać serwisanta, który to zrobi w kwadrans i przy okazji może zrobić przegląd pieca. Zlecenie tego wykwalifikowanej osobie może być wręcz niezbędne, jeżeli Twój piec jest na gwarancji.

Tado sterownik - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Po podłączeniu sterownika wysyła on do pieca sygnał włącz/wyłącz na podstawie danych, które otrzymuje z pozostałych urządzeń TADO. Działa to na tej samej zasadzie co „zwykły” sterownik, którego zastąpiliśmy tym „mądrym”. Tyle tylko, że ten tradycyjny zazwyczaj komunikuje się tylko z jednym termostatem, co powoduje, że temperatura w jednym pomieszczeniu determinuje pracę całego układu. Jak się domyślasz, nie jest to optymalnym rozwiązaniem. Na szczęście sterownik TADO jest mądrzejszy. Zbiera on informacje ze wszystkich głowic w naszym domu i dopiero, gdy we wszystkich pomieszczeniach otrzymamy pożądaną przez nas temperaturę, to sterownik wyłącza piec.  

Ale co, jeżeli mieszkasz w mieszkaniu i nie masz własnego pieca? Czy TADO wtedy nie ma sensu? Otóż ma, gdyż głowice nadal będą automatycznie regulowały temperaturę w Twoim pomieszczeniu. Niestety choć zapewni Ci to komfort optymalnej temperatury, to nie przyniesie w tym przypadku oszczędności.

Bezprzewodowy smart termostat TADO

Mimo, iż każda smart głowica termostatyczna TADO ma, jak jej nazwa wskazuje, wbudowany termostat, to niemiecki producent przewidział dodatkowe zewnętrzne urządzenie, które możemy ustawić w dowolnym miejscu naszego pomieszczenia – niekoniecznie przy kaloryferach. Oczywiście głowice w swoich pomiarach biorą pod uwagę, że znajdują się w bezpośredniej bliskości grzejnika i pomiar ten jest właściwy. Jednak, gdy masz większe pomieszczenie i odległość od grzejnika do np. kanapy wynosi 4 metry to taki smart termostat da Tobie dokładniejsze pomiary temperatury dla miejsca, w którym przebywasz w danym pokoju. My mamy dwa takie termostaty właśnie w naszych największych pomieszczeniach – salon i sala kinowa, które mają po 35 m2.

Tado Termostat - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Dzięki takiemu dodatkowemu termostatowi mogliśmy wykorzystać smart głowice termostatyczne TADO w dość nietypowy sposób. Zamontowaliśmy je do znacznie bardziej innowacyjnego rozwiązania niż tradycyjny grzejnik, jakim jest ogrzewanie podtynkowe 3Thermo. Jest to wodny system, który działa analogicznie do ogrzewania podłogowego, ale jest zamontowany na ścianie, przez co ma też lepsze właściwości grzewcze. Rozdzielacz wodny z centralnego ogrzewania do naszej instalacji mamy w garażu, czyli piętro poniżej salonu, w którym zamontowane są elementy grzewcze 3Thermo. Głowice są jednak dodane w aplikacji TADO do salonu, podobnie jak smart termostat TADO. I to on określa, jaka jest temperatura w pomieszczeniu, regulując głowicami TADO dopływ wody do tej instalacji na wysokości garażu.

Tado 3Thermo - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Smart termostat TADO, podobnie jak głowice, jest zasilany bateryjnie. Biorąc pod uwagę ich zużycie przez ostatnie 10 miesięcy, dostarczone z urządzeniami baterie Duracell powinny starczyć na dobre 2-3 lata.

Smart sterownik do klimatyzacji TADO

Jeszcze nie mamy w domu klimatyzacji, ale jej pojawienie się wraz z coraz wyższymi temperaturami latem jest nieuniknione. TADO też widzi coraz większą popularność tych rozwiązań, dlatego też niemieccy inżynierowie postanowili przygotować sterownik, który pomoże nam regulować temperaturę w naszym domu nie tylko w okresie grzewczym. Smart sterownik do klimatyzacji TADO pozwoli podpiąć klimatyzator do jego ekosystemu, by preferowana przez Ciebie temperatura była ustawiona także latem.

Bridge TADO

Ostatnim elementem ekosystemu TADO w naszym domu jest bridge TADO, czyli małe urządzenie przypominające pendrive’a.  Spina ono wszystkie urządzenia TADO ze sobą i przekazuje ich dane do smartfonu czy też wybranego elektronicznego asystenta. Bridge łączy się z urządzeniami TADO bezprzewodowo i ma przy tym bardzo dobry zasięg. Niech przykładem będzie to, że mamy w domu 3 kondygnacje – bridge jest ustawiony na środkowym piętrze i bez problemu łączy się ze wszystkimi głowicami oraz znajdującym się głęboko w piwnicy sterownikiem pieca.

Tado Bridge - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Do naszej sieci bridge podłączamy przewodowo za pomocą dostarczonego kabla sieciowego. Dlatego też urządzenie najlepiej umieścić w pobliżu routera lub access pointa. My korzystamy z dodatkowego portu w jednym z naszych trzech access pointów TP-Link Deco X60, który właśnie do takich scenariuszy jest przeznaczony.

Po podłączeniu do naszej sieci i prostej konfiguracji możemy o urządzeniu zapomnieć 😉.

Instalacja smart systemu ogrzewania TADO

Jak wygląda instalacja smart systemu ogrzewania TADO? Pomocna w procesie okazuje się aplikacja. Nie jest ona jedynie centrum dowodzenia wszystkimi urządzeniami w ekosystemie TADO, ale też swoistym interaktywnym asystentem. Prowadzi ona krok po kroku przez fizyczną instalację i konfigurację każdego elementu systemu TADO. Pomocne w procesie są również dodane do każdego urządzenia kody QR. Z ich pomocą dodasz do ekosystemu każde kolejne urządzenie TADO i skutecznie je przypiszesz do właściwego pomieszczenia. A nawet jeżeli jesteś osobą bardzo roztargnioną i jakimś cudem dodasz urządzenia do niewłaściwego pomieszczenia, to przypisanie głowicy do innego pokoju jest banalne i nie wymaga jej demontażu.

Aplikacja oraz zawarte w niej instrukcje na dzień publikacji nie są jednak dostępne w języku polskim.

Aplikacja TADO

Ostatni element, który sprawia, że użytkowanie TADO jest po prostu czystą przyjemnością, to aplikacja mobilna. Daje ona sporo ciekawych możliwości. Przede wszystkim po otwarciu aplikacji widzisz spis pomieszczeń do niej dodanych oraz aktualną i ustawioną w danym momencie temperaturę.

Klikając na dane pomieszczenie możemy zmienić temperaturę, sprawdzić historyczne dane dotyczące temperatury, wilgotności a nawet kiedy dane pomieszczenie wywoływało włączanie się pieca. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ciekawa, gdy myślimy o termomodernizacji domu.

Możemy tutaj ustawić dokładny harmonogram grzania dla pojedynczego pomieszczenia, w którym znajdują się głowice termostatyczne TADO niezależnie od pozostałych. To jak ustawisz ogrzewanie dla każdego pomieszczenia zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. U nas np. w sypialni mamy ustawioną temperaturę 23 stopnie między godziną 7 a 10, gdyż nasz dzień zaczynamy ok. 8:30. Kładąc się spać też chcemy mieć ciepło, czyli grzejemy już do 22 oC od godziny 22:00 do 01:00. Następnie temperatura spada do 20 oC. W ciągu dnia natomiast mamy ustawioną temperaturę 18 oC, gdyż zazwyczaj nie przebywamy w tym pomieszczeniu za dnia. I tak wygląda harmonogram od poniedziałku do piątku. W weekend natomiast jest zupełnie inaczej, bo czasem potrafimy nie wychodzić spod kołdry do 12 w południe 😉.

Tado Aplikacja - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

I to jest dopiero jedno pomieszczenie, a TADO mamy w siedmiu i każde ma swój niezależny harmonogram podporządkowany sposobie jego użytkowania.

Oczywiście jeżeli chcemy coś zmienić w harmonogramie, to możemy to zrobić w każdej chwili. Możemy zmianę wprowadzić również staroświecko – korzystając fizycznie z gałki na głowicy lub przycisku termostatu albo też wydać komendę głosową asystentowi Google. Bo przecież TADO jest zintegrowane z Google Home (a także Apple HomeKit i Alexa), więc możemy w każdej chwili zapytać nasz telefon lub jeden z kilku głośników, jaka jest temperatura i ją zmienić głosowo. Możemy też sprawdzić wilgotność w danym pomieszczeniu.

Gdy zmienimy temperaturę ustawioną w harmonogramie, to TADO automatycznie wróci do swojego harmonogramu przy najbliższej ustawionej godzinowo zmianie. Wyobraź sobie, że jesteś w pokoju gościnnym/home office i zrobi się Tobie chłodno o 15:00. Zmieniasz zatem temperaturę ręcznie z 20oC na 23oC. Gdy w danym pokoju mamy ustawioną zmianę temperatury z zadanych 20oC na 18oC stopni o godzinie 17:00 gdy kończysz pracę, to wraz z tą zmianą, głowica przejdzie sama z ustawienia ręcznego na automatyczne. Nie musisz więc pamiętać o tym, że coś zostało zmienione. Dzięki temu pomieszczenie nie będzie nagrzewane do 23oC przez 16 godzin, aż nie wrócisz o 9:00 do biurka i się nie zdziwisz, dlaczego otwierając drzwi wita Ciebie ściana gorąca. No i piec nie pracuje całą noc na większych obrotach, by nagrzać niepotrzebnie to jedno pomieszczenie do 23oC… 😊.

W aplikacji znajdziemy także pobierane z zewnętrznych źródeł informacje na temat jakości powietrza na zewnątrz w naszej lokalizacji. Mamy tutaj dane na temat zanieczyszczenia powietrza oraz pyłków, co docenią alergicy. System także pokaże nam wykres komfortu powietrza w danym pomieszczeniu pokazując, stosunek temperatury do wilgoci.

Tado Google - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Dzięki aplikacji TADO możesz więc nie tylko kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i komunikować się w tym temacie z asystentem Google’a, ale również dowiesz się więcej na temat jakości powietrza w okolicy, czy zaplanujesz dokładnie temperaturę w ciągu dnia, dostosowując ją do swojego trybu życia. Ta ostatnia funkcja z naszego punktu widzenia najbardziej łączy się z tematem oszczędności… A jak o oszczędnościach mowa…

Oszczędności dzięki smart ogrzewaniu TADO

Jak już wiesz TADO jest w stanie sterować Twoim piecem na zasadzie włącz/wyłącz. System zbiera informację na temat tego, czy piec ma pracować (czyli zużywać gaz i generować koszty) ze wszystkich głowic na raz. U nas ogrzewanych jest 7 pomieszczeń. Piec się wyłączy dopiero gdy we wszystkich z nich zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, co jest znacznie bardziej precyzyjne niż w przypadku „tradycyjnych” układów, gdzie termostat z jednego pomieszczenia steruje całym domem.

No ale gdzie tutaj jest oszczędność? Otóż, gdy kolejne pokoje się nagrzeją, to głowica TADO zakręca dopływ ciepłej wody do swojego grzejnika. Tym samym ciepła woda i energia z pieca jest przekazywana tylko do tych pomieszczeń, które jeszcze nie są odpowiednio nagrzane. Przez to zużywamy mniej energii na ogrzewanie całego domu lub mieszkania. Poza tym ostatnie pomieszczenia z niezamkniętymi grzejnikami szybciej się w ten sposób nagrzeją, co powoduje, że piec będzie krócej pracował, dając nam kolejne oszczędności. To jest właśnie kwintesencja „mądrości” TADO. Wymaga ona jednak trochę przemyślenia naszej życiowej rutyny i ustawienia w aplikacji odpowiedniego harmonogramu. No bo umówmy się, jak ustawisz grzanie na 24oC 24 godziny na dobę, to ciężko będzie uzyskać tutaj oszczędności. Chociaż i tutaj TADO jest w stanie pomóc 😉. W jaki sposób?

Tado oszczednosci w aplikacji - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Aplikacja TADO po udostępnieniu jej dostępu do Twojej lokalizacji wykryje, czy jesteś w domu. Jeżeli wszyscy domownicy, którzy mają zainstalowaną apkę na telefonie opuszczą dom, to dostajemy powiadomienie z pytaniem, czy przełączyć tryb pracy systemu na „nieobecność”. Wtedy wyłączą się wszystkie grzejniki i podtrzymywana będzie tylko temperatura zapobiegająca zamarznięciu instalacji. Gdy zbliżamy się do domu, to aplikacja wyśle nam powiadomienie z propozycją włączenia ogrzewania. Możemy wykupić opcjonalną subskrypcję za 25 EUR rocznie, by takie przełączanie odbywało się automatycznie. Oczywiście by to dobrze działało wszyscy domownicy powinni mieć zainstalowaną aplikację TADO, by żaden z nich nie był pominięty w procesie 😊.

My mamy wykupiony abonament i uważamy, że jest to nieduża kwota w porównaniu z wygodą, którą ona daje, także polecamy wykupić chociaż na pierwszy rok, by ją sprawdzić.

Wykupienie abonamentu daje od grudnia 2021 dodatkową funkcjonalność jaką jest zakładka Energy IQ. Pokazuje ona podsumowanie Twoich oszczędności wygenerowanych przez TADO, także przy wsparciu dodatkowych funkcji automatyzacji. To też pokazuje, że ekosystem jest ciągle rozwijany, co nas jako jego użytkowników bardzo cieszy. 😊

Głowice są w stanie także wykryć czy w grzanym pomieszczeniu nie otworzyliśmy okna i w takim przypadku TADO zaproponuje nam zakręcenie grzejnika w danym pomieszczeniu.

Ile zaoszczędziliśmy dzięki TADO

System TADO zainstalowaliśmy w domu w marcu 2021 roku. Jako że jesteśmy ciepłolubni okres grzewczy zaczyna się u nas już we wrześniu. Porównaliśmy nasze rachunki z roku 2020 i 2021 wraz z temperaturami w naszej miejscowości. Okazuje się, że dzięki TADO nasze zużycie gazu spadło w większym zakresie niż przewidywała to aplikacja. Poniższa tabela pokazuje jak to wygląda 🙂

Tado oszczednosci 1 - TADO – Inteligentne ogrzewanie w naszym domu

Jak widać oszczędności są ogromne, szczególnie po ostatnich podwyżkach cen gazu!

Właśnie przyszedł do nas pierwszy rachunek za gaz w tym roku. Mimo, że zużycie gazu mamy mniejsze o 1/3, to rachunek za gaz zarósł nam o 16%. Tylko 16%…. Łatwo policzyć, ile więcej musielibyśmy zapłacić bez TADO. A wraz z kojonymi już zapowiedzianymi podwyżkami oszczędności te będą tylko rosły.

Podsumowanie

Ekosystem TADO to rewolucja w naszym domu pod kątem zarządzania ogrzewaniem. Nie tylko umożliwia nam pełną kontrolę nad temperaturą w każdym pomieszczeniu, ale również generuje oszczędności. Przy stosunkowo łatwej instalacji jest to system, który znacznie przewyższa tradycyjne rozwiązania, również dzięki znakomicie działającej aplikacji oraz integracji z interaktywnymi asystentami. Smart ogrzewanie TADO to naszym zdaniem must have w każdym smart domu :).

Więcej o tym systemie dowiesz się na stronie producenta.

Ten artykuł powstał we współpracy z Tado. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ