TP-LINK DECO X60 Z WI-FI 6 – NOWA ERA SIECI BEZPRZEWODOWEJ

Patryk
Patryk 10 Min Read

Urządzenia sieciowe Deco są w naszym domu już od blisko 2 lat. Przez ten czas praktycznie zapomnieliśmy o problemach z siecią Wi-Fi i nie boimy się już dodawać kolejnych urządzeń smart home. Gdy zatem  pojawiła się kolejna generacja  świetnego rozwiązania, jakim jest TP-Link Deco X60, pracująca w nowym standardzie Wi-Fi 6, to koniecznie chcieliśmy sprawdzić czy sieć bezprzewodowa może pracować jeszcze lepiej. O tym, czym jest Wi-Fi 6 oraz co daje ono w praktyce, dowiesz się poniżej.

Seria TP-Link Deco to wyjątkowe urządzenia sieciowe, które potrafią zbudować stabilną sieć bezprzewodową w dużych domach lub mieszkaniach. A to wszystko bez konieczności przeciągania wielu metrów kabli w ścianie. Dzieje się to w wyniku tworzenia tak zwanej sieci mesh. Polega ona na ciągłej komunikacji pomiędzy co najmniej dwoma urządzeniami sieciowymi, które wspierają się nawzajem. Tworzą one miedzy sobą silne połączenie bezprzewodowe i stabilną sieć w dużej przestrzeni dookoła siebie.

Ponadto, urządzenia tworzące taką sieć mesh, inteligentnie zarządzają połączeniem z poszczególnymi urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu np. Twój smartfon będzie automatycznie otrzymywał sygnał z najbliższego mu urządzenia. Spowoduje to, że otrzymasz najlepszą jakość połączenia, niezależnie od tego, w którym miejscu domu się aktualnie znajdujesz.

Deco X60 to także solidny fundament do budowy smart home. Urządzenia ta mogą nawiązać połączenie z   urządzeniami jednocześnie. My mamy w naszym domu ich już ponad 30 i co roku ich tylko przybywa.

Konstrukcja urządzeń Deco jest tak samo nietypowa jak ich zastosowanie. Mimo, że nie mają wystających na zewnątrz anten jak w „zwykłych” urządzeniach sieciowych, spełniają swoje zadanie bardzo dobrze. Dzięki temu jednak wizualnie nie szpecą i mogą być z powodzeniem ustawione np.  w widocznym miejscu w salonie, nie rzucając się ostentacyjnie w oczy.

Żeby tego było mało, wszystkie urządzenia Deco konfigurujesz za pomocą aplikacji. Aplikacja poprowadzi Ciebie krok po kroku. Dzięki temu, nie mając specjalistycznej wiedzy informatycznej, możesz z powodzeniem ustawić wszystko w kwadrans. A jeżeli masz szerszą wiedzę na temat sieci… to możesz zapomnieć o magicznym adresie 192.168.1.1. 😊

Idealnie  sprawdziło się to przy zmianie Deco M9 Plus na Deco X60. Po prostu dodałem z poziomu aplikacji nowe Deco do istniejącej sieci i usunąłem poprzednie. Koniec konfiguracji.

Więcej na temat urządzeń Deco oraz funkcjonowania sieci mesh i tego rodzaju urządzeń, znajdziesz w moim artykule o flagowym urządzeniu poprzedniej generacji TP-Link Deco M9 Plus.

Więcej informacji o TP-Link Deco X60 znajdziesz tutaj.

CZYM JEST WI-FI 6 I DLACZEGO POWINNO CIĘ TO INTERESOWAĆ?

Technologia Wi-Fi jest z nami już od 1997 roku i zaczynała się od wersji 802.11 o zawrotnej jak na tamte czasy prędkości do 2 Mbps. Kolejne wersje były opatrywane różnymi literkami 802.11 b, a, g. Dopiero do wersji „n” z 2008 roku zaczęto używać także prostszej nazwy Wi-Fi 4. Ta wprowadziła pierwszy duży skok w prędkościach – aż do 600 Mbps w stosunku do 54 Mbps. Stało się to m.in. za sprawą wprowadzenia nowego pasma 5 Ghz obok działającego dotychczas 2,4 Ghz.

Jej następcą był wychodzący właśnie standard Wi‑Fi 5 / 802.11ac, który jest z nami od 2014 roku. Daje on możliwości do 6933 Mbps. Wi-Fi 6 podnosi tę prędkość do 9608 Mbps. Procentowo wydaje się to niewielkim skokiem w porównaniu do poprzednich zmian standardu, ale pamiętajmy jednak, że to są wszystko teoretyczne maksymalne prędkości standardów. Jak różnice pomiędzy Wi-Fi 5, a Wi-Fi 6 wyglądają w praktyce, dowiesz się za chwilę 😉.

Ważnym jest także to, że deklarowana maksymalna prędkość to nie wszystko. Wi-Fi 6 przynosi ze sobą jeszcze szereg innych dobrodziejstw, które wpływają m.in. na prędkość bezprzewodowego przesyłania danych pomiędzy dwoma urządzeniami.

Postawiono tutaj duży nacisk na współpracę wielu urządzeń ze sobą. Wi-Fi 6 pozwala na lepszą dwustronną komunikację oraz przesyłanie większej ilości danych jednocześnie w jednej wiązce. To powoduje także, że mamy znacznie większą stabilność naszej sieci, co z kolei wpływa na lepszy zasięg i prędkość z dala od naszego routera lub punku dostępowego, jakim jest Deco.

Co ważne, wyposażając swój dom lub mieszkanie w Deco X60 możesz nadal korzystać ze swoich starszych urządzeń, gdyż Wi-Fi 6 jest wstecznie kompatybilne z poprzednimi standardami.

Więcej informacji o technologii Wi-Fi 6 znajdziesz tutaj.

Mieszkamy w szeregowcu, który ma 3 kondygnacje. Każda z nich ma 70 m2. Na każdej  umiejscowione jest jedno urządzenie Deco X60. Na co dzień są one połączone kablami puszczonymi wiele lat temu, zanim technologia mesh była dostępna na rynku by zwiększyć ich skuteczność. Postanowiłem jednak sprawdzić ich możliwości łączenia się bezprzewodowego przez żelbetonowe stropy. W przypadku Deco M9 Plus pracującego w standardzie Wi-Fi 5 (802.11ac) osiągałem w ten sposób transfery rzędu 30 Mbps. W przypadku Deco X60 z identycznym umiejscowieniem urządzeń prędkość wzrasta do 120 Mbps, czyli 4-krotnie!

Pytanie czy Twoje połączenie z Internetem za tym nadąży? W końcu nie każdy ma podłączony światłowód z prędkością 1000 Mbps jak my. 😉

Gdy jednak użyjesz kabli do połączenia Deco (jak to zrobić opisałem w w/w artykule o Deco M9 Plus), korzystasz z pełnej mocy tych urządzeń na każdej kondygnacji, co daje zupełnie inne osiągi jak zobaczysz poniżej.

Oboje z Izą mamy telefony Samsung Galaxy Note 10+, które są jednymi z pierwszych urządzeń z Wi-Fi 6. Pierwszą zauważalną zmianą, jaką zauważyliśmy, to wyświetlanie się maleńkiej cyfry 6 przy ikonie połączenia Wi-Fi. Tym samym mamy potwierdzenie, że wszystko działa w nowym standardzie.

Używając aplikacji Speedtest osiągałem wyniki ponad 500 Mbps. Jednak kopiując pliki z naszego serwera NAS osiągałem w odległości 2 m od Deco X60 prędkości do 640 Mbps.

Robiąc to samo na moim biznesowym laptopie Dell Latitude 7210 2 w 1 transfery były już podobne do kabla 1 Gbps (czyli ok. 100 megabajtów na sekundę!). To dobitnie pokazuje, że Wi-Fi 6 daje realne możliwości pożegnania kabla do łączenia się pomiędzy naszymi urządzeniami. Ba! Kabel łączący Deco z NASem staje się tutaj wręcz wąskim gardłem, bo zarówno Deco X60, jak i karta sieciowa w moim laptopie, obsługują prędkości do 2,4 Gbps.

Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz korzystać w pełni z technologii Wi-Fi 6, to dobrze mieć podobnie jak my urządzenia, które pracują w tym standardzie. Pierwszym urządzeniem obsługującym Wi-Fi 6 był smartfon Samsung Galaxy S10, który swoją premierę miał w marcu 2019 roku. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły się pojawiać także pierwsze routery Wi-Fi 6.

Dzisiaj lista smartfonów, która obsługuje Wi-Fi 6 nie jest imponująca. Jest to niespełna 50 urządzeń, z czego każdy dostępny w polskiej dystrybucji, kosztuje na dzień pisania tego artykułu powyżej 2500 zł. Pytanie tylko, czy w smartfonie potrzebujesz transferów powyżej 300 Mbps? Dobre smartfony z Wi-Fi 5 będą w stanie z Deco X60  takie właśnie prędkości osiągnąć.

Z laptopami jest dużo lepiej. Większość urządzeń, które miały swoją premierę od 2020 roku, nawet już ze średniej półki, wyposażone jest w Wi-Fi 6 opisane też jako 802.11ax. Dlatego też, dokonując zakupu nowego sprzętu, warto spojrzeć zawsze na rubrykę „łączność” w specyfikacji, by nie kupować przestarzałej technologii.

Jeżeli wolisz komputer stacjonarny, to możesz w każdej chwili dodać do niego kartę sieciową, taką jak np. Archer TX3000E, by z powodzeniem pożegnać kabel 1 Gbps. O kablu 100 Mbps już nie wspomnę…

PODSUMOWANIE

Wi-Fi 6 to już dojrzała technologia, która działa bardzo dobrze nie tylko na papierze. W połączeniu z technologią mesh oraz prostotą obsługi i niezawodnością urządzeń Deco daje niesamowite wręcz osiągi oraz wysoki komfort użytkowania. Urządzenie TP-Link Deco X60 spełniło zdecydowanie nasze niemałe oczekiwania i urzekło nas jeszcze bardziej niż poprzednik.

Dlatego, jeżeli chcesz mieć w domu niezawodną i nowoczesną sieć bezprzewodową, którą samodzielnie ustawisz w kwadrans, by zapomnieć wręcz o istnieniu takiego urządzenia, to Deco X60 jest zdecydowanie dla Ciebie.

Ten artykuł powstał we współpracy z TP-Link Polska. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ

Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *