Telewizor TCL C815 – Bardzo Smart TV w naszym salonie

Iza & Patryk
Iza & Patryk 12 Min Read

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez telewizji. U nas było zgoła odwrotnie – przez wiele lat telewizora w salonie nie chcieliśmy. Praktycznie nie oglądamy telewizji, ale za to smart telewizor ma dla nas sporo innych zastosowań. Dlaczego po wielu latach bez telewizora w salonie zdecydowaliśmy się na smart telewizor TCL C815, do czego nam służy i jak się sprawdza? Dowiesz się poniżej!  

Dlaczego telewizor TCL?

Choć marka TCL nie ma takiej rozpoznawalności jak Samsung, Sony czy też Philips, to jest to jednak drugi co do wielkości producent telewizorów na świecie. Oferuje on zarówno naszym zdaniem, jak i w opinii ekspertów, urządzenia o świetnym stosunku jakości do ceny. Ma on także na swoim koncie liczne nagrody Red Dot Design Award czy EISA Award , m.in. w kategorii TV, soundbary, oraz smartfonów. Jest to więc z pozoru mniej znana marka, ale po kilku miesiącach użytkowania ich telewizora, już wiemy, że to nie będzie w naszym domu ich ostatni produkt.

Co umożliwia Android TV w telewizorze TCL C815

Zacznijmy od tego, co nas przekonało do telewizora w salonie. Wyobraźcie sobie, że zamarzyła nam się interaktywna ramka do wyświetlania zdjęć. Pomyśleliśmy, że w centralnym miejscu w salonie, stanowiłaby ona interesujące tło do spotkań, zarówno tych prywatnych, jak i biznesowych. W przypadku tych drugich mogłaby być też czymś więcej. Chcesz wyświetlić film na YT albo pokazać gościom to, co masz na ekranie telefonu? Żaden problem – dzięki Android TV z Chromecastem wszystko jest możliwe.

W przeciwieństwie do telewizora takiego jak np. Samsung The Frame z zamkniętym systemem producenta, telewizor TCL C815 z Android TV daje o wiele szersze możliwości konfiguracji wyświetlania obrazu, a także szeroki wybór aplikacji. Bez problemu możemy wyświetlić na telewizorze zdjęcia z wakacji z naszego domowego serwera, czy też to, co oglądamy aktualnie na YouTube. Albo przeglądaną właśnie stronę internetową z laptopa. Do tego, gdybyśmy tylko mieli ochotę, możemy włączyć film na Netflixie, muzykę ze Spotify czy zainstalować jedną z wielu innych aplikacji i gier w Google Play.

Co więcej, TCL Android TV umożliwił nam stworzenie Ekosystemu ze wszystkimi narzędziami od Googla, mamy więc możliwość totalnej personalizacji, korzystania z map w domu a zapisane treści czy to w notatkach, na mailu, w kalendarzu, drivie, możemy przenosić ze smartphone na telewizor i odwrotnie, kiedy na przykład jesteśmy już na mieście i załatwiamy sprawki.

To, co uwielbiamy więc w Androidzie (nie tylko w telewizorach), to po prostu elastyczność i wielozadaniowość. Przy czym akurat oglądanie telewizji, jako zwolenników jakości i kontentu na żądanie, kompletnie nas nie interesuje, choć tak – oczywiście możliwość jej podłączenia, też istnieje 😉.

Asystent Google w telewizorze TCL C815

Jeśli już trochę nas czytasz, to wiesz o naszym rosnącym zamiłowaniu do smart rozwiązań w domu. Coraz częściej z naszym domem komunikujemy się głosowo. Czy to w kwestii włączenia i wyłączenia światła, ulubionej muzyki w tle czy też… uruchomienia telewizora.

Wbudowany asystent Google’a w przypadku telewizora TCL C815 był więc czymś, co nas totalnie kupiło. Oczywiście każdy telewizor z Android TV go ma, ale… Nie znamy innego modelu telewizora, który mikrofon ma wbudowany nie tylko w pilota, ale także w sam telewizor.

Chcemy obejrzeć coś na Netflixie? Możemy kompletnie zapomnieć o tym, gdzie aktualnie leży pilot – wystarczy powiedzieć. A może włączyć kominek na YouTube albo muzykę na innym piętrze i urządzeniu? To też nie problem. Gdy opuszczamy salon, wystarczy, że powiemy to do telewizora TCL C815 odpowiednią komendę ze słynnym „ok Google” na początku i wyłącza wszystko na piętrze, które właśnie opuszczamy.

To bardzo ułatwia życie i umożliwia duże uniezależnienie zarówno od pilota, jak i wszelkich fizycznych włączników urządzeń. Należy jednak pamiętać, że póki co nie ma możliwości robienia tych rzeczy w języku polskim. My z Googlem komunikujemy się w języku angielskim i na taki język musieliśmy także zmienić język w telewizorze. Ma to się jednak niebawem zmienić.

Słuchanie muzyki na telewizorze TCL C815

I tutaj chyba największa niespodzianka. Mając dość rozbudowane kino domowe w piwnicy nie braliśmy pod uwagę, że głośniczki w telewizorze mogą nadawać się do czegokolwiek poza słuchaniem lektora w telewizji, a tego zazwyczaj nie robimy ze względów estetycznych 😉. Dlatego też dość sceptycznie podeszliśmy do słów „wbudowany soundbar” szczególnie w połączeniu z marką „Onkyo”. Ale okazuje się, że wbrew naszemu sceptycyzmowi, to naprawdę działa! I to zaskakująco dobrze!

TCL ogólnie umie robić bardzo dobre i stosunkowo niedrogie soundbary wolnostojące.  Jak widać wiedzę tę przenieśli skutecznie do rozwiązań zintegrowanych z telewizorem. Imponujące jest wmontowanie w tył telewizora subwoofera, dzięki któremu możemy usłyszeć różnicę między muzyką puszczaną z YouTube, a np. oferującym zdecydowanie wyższą jakość Tidalem.

Obraz na telewizorze TCL C815

Mimo, że nie po to instalowaliśmy ten telewizor w salonie, by na nim specjalnie oglądać filmy (do tego mamy inne pomieszczenie), to jednak nie sposób nie napisać o jakości obrazu. Gdyby pojawiła się w tym temacie wątpliwość – telewizor ten ma wszystko, co jest Tobie potrzebne do oglądania Twoich ulubionych filmów, seriali oraz programów telewizyjnych.

To, co do nas przemówiło, by przejść z rozdzielczości HD do 4K to technologia HDR (High Dynamic Range). Polega ona w dużym uproszczeniu na dużej różnicy między najjaśniejszymi i najciemniejszymi elektami obrazu. W efekcie barwy są żywsze, a detale szczególnie w wyjątkowo jasnych oraz ciemnych scenach są bardziej widoczne.

Telewizor TCL C815 wspiera wiodące systemy HDR czyli Dolby Vision oraz HDR10+, które stosują takie serwisy jak Netflix, YouTube oraz wydawcy płyt UHD Blu-Ray. Dzięki temu filmy i seriale w 4K wyglądają na tym telewizorze jeszcze lepiej.

Dodatkowo jest to telewizor QLED. Czyli LED, ale ze specjalną powłoką Quantum Dot, która poprawia intensywność kolorów. Natomiast częstotliwość odświeżania 100 Hz w modelach 65” i 75” cali to świetny dodatek dla fanów sportowych wrażeń.

Nie wdając się w dalsze szczegóły możemy podsumować, że jakość obrazu jest na bardzo dobrym poziomie, szczególnie jak na ten przedział cenowy. Zobaczysz na tym telewizorze różnicę w obrazie telewizyjnym HD, a serialu Netflixa 4K z Dolby Vision. 

Telewizor TCL 815 w praktyce

Przez kilka miesięcy użytkowania telewizora TCL C815 zdarzyło nam się obejrzeć na nim kilka odcinków serialu na Netflixie, zaprezentować zdjęcia z wakacji naszym przyjaciołom, wielokrotnie odtwarzać muzykę, czy razem z telewizorem ćwiczyć ;). Często korzystamy YouTube wyświetlając wirtualny kominek czy też akwarium, który w 4K wygląda obłędnie, a dzięki wbudowanemu soundbarowi brzmi on też „jak żywy” i stanowi świetne tło czytania pod kocykiem.

Częstym scenariuszem u nas występującym jest też pokazywanie sobie na telewizorze stron internetowych z przeglądarki internetowej na laptopie.

Telewizor bardzo się przydał w Wigilię. Wirtualny kominek wprowadził dodatkowy wieczorny nastrój, a papierowe śpiewniki z kolędami zamieniliśmy na wersję karaoke z YouTube ;).

W czasie Wigilii, ale nie tylko, korzystaliśmy z jeszcze jednej bardzo przydatnej funkcji, jaką jest możliwość nawiązywania połączeń wideo z osobami, które nie mogły być z nami w tym dniu. Do TCL C815 podłączyliśmy kamerkę internetową poprzez złącze USB i dzięki temu, pomimo covidowego limitu osób, mogliśmy w tym dniu całą rodziną usłyszeć się i zobaczyć z bliskimi w naprawdę w dobrej jakości.

Ciekawe akcesoria do telewizora TCL C815

Do telewizora TCL C815 dzięki złączu USB powodzeniem podłączyć nie tylko kamerkę internetową, ale także klawiaturę z wbudowanym touchpadem czy też pendrive’a. Najważniejszym dla nas dodatkowym wyposażeniem był jednak dobrej jakości uchwyt, dzięki któremu telewizor mogliśmy powiesić na ścianie. Zdecydowaliśmy się na uchwyt One For All.

Jest to kolejna mało znana w Polsce firma, za którą idzie wysoka jakość. My wybraliśmy do naszego 55’ telewizora model FLUX TV WM 6681, gdyż pozwala on obracać telewizor o 180o w poziomie i do 15o w pionie. Mimo, że telewizor TCL C815 ma dobre kąty widzenia możliwości jego obracania były dla nas ważne z uwagi na to, by móc oglądać wspólnie zdjęcia z niskiej kanapy, czy też prowadzić prezentację na spotkaniu biznesowym, które nam się zdarzały jeszcze przed pandemią. Przy dużym salonie i telewizorze niezawieszonym naprzeciw kanapy takie możliwości naprawdę się przydają.

Jakość wykonania tego uchwytu jest na najwyższym poziomie, za co m.in. został wyróżniony nagrodą Red Dot Design Award.

Podsumowanie

Telewizor TCL C815 w ciągu kilku miesięcy zdecydowanie się u nas zadomowił i widzimy dla niego wiele zastosowań. Doskonale sprawdza się zarówno jako wirtualna ramka, jak i dobrej jakości zintegrowany odtwarzacz wideo czy muzyki w tle. Dla nas najważniejszym argumentem przemawiającym za tym urządzeniem był jednak unikatowy dla TCL wbudowany w telewizor mikrofon i możliwość schowania pilota głęboko do szuflady.

Trzeba też przyznać, że połączeniu ze ścianą, na której położyliśmy mech chrobotek telewizor taki wygląda zupełnie inaczej. Tutaj dowiesz się więcej na temat takiej zielonej ściany.

Salon, który w ograniczonym stopniu jest dla nas miejscem rozrywki, a bardziej odpoczynku czy spotkań ze znajomymi, zdecydowanie zyskał na tym dodatku. A stosunek ceny do jakości w połączeniu z jego uniwersalności sprawiają, że TCL C815 jest naszym zdaniem bezkonkurencyjny.

Jeżeli jesteście ciekawi innych parametrów, zapraszam na stronę producenta, gdzie na temat tego telewizora możecie się dowiedzieć jeszcze więcej.

TCL to jednak nie tylko telewizory. W tym roku pokazała także wiele innych ciekawych rozwiązań jak np. tablet z kolorowym e-papierem (jak czytniki e-booków), czy też inteligentne sprzęty AGD. To tylko klika powodów, dla których będziemy się z dużym zaciekawieniem przyglądać rozwojowi tej marki w Polsce i na świecie.

Ten artykuł powstał we współpracy z TCL Polska. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ

Share This Article
Uważamy, że się bardzo dobrze dobraliśmy. Lubimy te same rzeczy, tak samo spędzamy czas wolny i w naszych wyborach zakupowych stawiamy na jakość. Stąd nazwa naszego bloga - Quality Test. Będziemy się z Wami dzielić naszymi doznaniami z korzystania z różnych produktów i usług, za którymi idzie pewna jakość lub co najmniej powinna… ;)
7 Comments
  • Ja mam od niedawna ten telewizor i jestem zadowolony. Obraz igła, świetnie się oglada filmy akcji, dzieciaki zadowolone z grania na konsoli

    • Bardzo dobry sprzęt, u nas też się sprawdza, a korzystamy do Netflixa i pod konsolę. Szybki system, dobry obraz, czego chcieć więcej.

  • Dobrze się czyta waszą recenzje. Dziękuję za nią bardzo, bo właśnie zastanawiam się nad tym modelem <3 Trafia w moje oczekiwania w stu procentach! 😉

    • Dzień dobry, po cenę można iść do porównywarek cen, marketów albo na stronę producenta, do której linkujemy – na blogi chodzi się po to, żeby poznać opinie na temat produktu i jego funkcjonalności, więc na to kładziemy nacisk 😉

  • Mamy od 2 miesięcy i jest super – nie przepłaciliśmy, a dostaliśmy bardzo dobre parametry 🙂 Idealny do konsoli, Netflixa

  • po tej recenzji utwierdziłem się, że to bedzie dobry zakup dla mnie, telewizor od paru miesięcy u mnie, sprawdza sie baedzo dobrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *