Sypialnia z Materasso – więcej niż tylko dobry materac

Iza & Patryk
Iza & Patryk 12 Min Read

Ten artykuł powstał we współpracy reklamowej z firmą Materasso. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ.

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym spędza się ponad 30% swojego życia. Za wygodę w niej odpowiada przede wszystkim materac, ale to łóżko jest elementem, które zdobi to pomieszczenie. Dlatego wraz z kapitalnym remontem naszej 11-metrowej sypialni, projekt tej przestrzeni zaczynaliśmy od wyboru łóżka. Jest ono centralnym elementem naszej sypialni, zajmującym blisko 40% jej powierzchni. Stąd też ważnym dla nas było, by całość została wykonana tak, jak lubimy – czyli wg indywidualnego projektu. Dla firmy Materasso, od której mamy nasz super materac, takie wyzwania na szczęście nie stanowią problemu. Jak wyglądał proces projektowania naszego łóżka i jak on przekłada się na naszą codzienność? Tego dowiesz się w tym artykule.  

Materasso czyli łóżko do A do Z

Jak już wspomnieliśmy w artykule poświęconym materacom, firma Materasso, rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku, rozpoczynając od produkcji materacy medycznych oraz ortopedycznych. Jednak w ciągu prawie 30 lat działalności firma znacznie poszerzyła swoją ofertę o produkty dla mniej specjalistycznego, ale wciąż wymagającego klienta. W 2009 roku firma otworzyła nowoczesną stolarnię i tapicernię, co pozwoliło na jeszcze szersze zaspokojenie potrzeb klientów, ofertując nie tylko materace, ale również łóżka, stelaże elektryczne, panele tapicerowane oraz meble uzupełniające, takie jak stoliki nocne, pufy i inne konstrukcje.

Korzystając z tego faktu, postanowiliśmy nie ograniczać się tylko do wysokiej jakości materaca, ale skompletować całe nasze łóżko u jednego producenta. Czy takie rozwiązanie było trafnym wyborem? Dowiesz się poniżej.

Stelaż elektryczne Materasso

Od samego początku chcieliśmy, aby nasza sypialnia była w pełni wyposażona w nowoczesne technologie. Nie mogło ich zabraknąć także i w łóżku. W tym celu, postanowiliśmy wyposażyć je nie tylko w smart monitor snu zamontowany pod materacem, przeniesiony z poprzedniego łóżka, ale także w elektryczne stelaże.

Rozwiązanie to zazwyczaj jest kojarzone ze szpitalami i opieką nad osobami chorymi, ale zdecydowanie sprawdza się dla codziennego komfortu ludzi zdrowych. Zastanów się, w jakiej pozycji jest ułożone Twoje ciało, gdy czytasz coś w łóżku. Może wydawać Ci się, że jest Tobie wygodnie, ale tak jest tylko dlatego, że nie znasz łóżka z elektrycznym stelażem. Stelaż podnosi się w taki sposób, że nie znajdujesz się w szkodliwej dla Twojego kręgosłupa pozycji półleżącej, lecz w ergonomicznej pozycji siedzącej. Jest to zdrowe i bardzo wygodne. Nasz stelaż elektryczny ma też możliwość podnoszenia nóg, co dodatkowo podnosi nasz komfort oraz relaksuje nasze nogi po ciężkim dniu. Wszystko sterowane jest za pomocą bezprzewodowego pilota.

Mamy w naszym łóżku dwa stelaże elektryczne Materasso Double Mobil BV. Stelaż ten jest elastyczny, a jego rama wykonana jest ze sklejki bukowej z elementami drewna bukowego. Listwy stelaża wykonane są z brzozy syberyjskiej. Posiada on regulację T5 z 5 podwójnymi listwami oraz poprowadzonym przez środek paskiem, co czyni go bardziej wytrzymałym. Drewno użyte w produkcji stelaża posiada certyfikat FSC, który potwierdza, że pochodzi ze źródeł dbających o odpowiedzialną wycinkę drzew.

Stelaż ten jest też bardziej wytrzymały niż tradycyjne stelaże ze względu na swoją elastyczność. W tradycyjnych stelażach, które składają się z jednolitych desek połączonych pasem, siły nacisku są nakładane punktowo, co powoduje, że szczeble są podatniejsze na łamanie. Elastyczny stelaż jest bardziej wytrzymały i mniej obciąża materac, co przekłada się na mniejsze zużycie. Ponadto, elastyczność stelaża wyraźnie wpływa na odczucie twardości materaca, dlatego warto zawsze pytać obsługę sklepu o rodzaj stelaża, na którym jest prezentowany materac.

Literki BV w nazwie oznaczają, że stelaż jest wyposażony w pneumatyczny podnośnik, który ułatwia dostęp do pojemnika w łóżku. Mechanizm ten jest dostępny w wersjach lewej i prawej.

Widać, że jakość wykonania tego stelaża jest bardzo wysoka i konstrukcja została bardzo dobrze przemyślana. Na przykład, silnik jest wyposażony w awaryjne zasilanie bateryjne, co pozwala na opuszczenie mechanizmu w razie braku prądu.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z takiego stelaża wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Przede wszystkim nie jest on odpowiedni dla mniej elastycznych materacy sprężynowych, zaleca się zatem wybór materaca piankowego, takiego jak nasz materac Materasso Spinal Duo, o którym już wcześniej pisaliśmy. Ponadto warto rozważyć sposób korzystania z łóżka. Nawet jeśli zwykle śpisz z partnerem, to nie zawsze będziecie chcieli zasypiać i budzić się o tej samej porze. W takiej sytuacji warto zainwestować w dwa oddzielne mechanizmy, aby każdy z Was mógł korzystać z własnego stelaża zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Nasze łóżko Materasso

Łóżka Materasso są konstruowane w oparciu o modułową zasadę działania. Do wyboru jest kilka rodzajów ram, nóg i zagłówków, z których można skomponować kilkadziesiąt wariantów łóżka. Warto też dodać, że zarówno ramy, jak i zagłówki mogą być wykonane na indywidualny wymiar. Z uwagi na fakt, że Patryk ma 190 cm wzrostu, standardowa długość materaca 200 cm jest dla niego zbyt krótka, dlatego Materasso wykonało dla nas materace o długości 220 cm. Dzięki temu, że materac i łóżko zostały wykonane „pod jednym dachem”, nie musieliśmy się martwić o niestandardowy wymiar ramy łóżka. Fabryka idealnie dopasowała je do siebie.

Obecnie bardzo modnymi elementami łóżek są zagłówki. Producent Materasso ma w swojej ofercie wiele gotowych wzorów, które, podobnie jak pozostałe komponenty, mogą być wykonane na dowolny wymiar. My jednak zdecydowaliśmy się na nietypowe rozwiązanie i zrezygnowaliśmy z tradycyjnego zagłówka.

Panele tapicerowane Materasso

Nasze łóżko ma szerokość 190 cm, a ściana za nim ok. 350 cm. Projektując tę przestrzeń zdecydowaliśmy się zamiast wezgłowia na panele tapicerowane, które zajęły całą szerokość ściany. I tak zamówiliśmy w Materasso 7 paneli o szerokości 50 cm szerokości z groszami każdy. Producent oferuje nie tylko gotowe moduły, ale również może wykonać panele na indywidualne wymiary z dokładnością do ułamków centymetrów.  nie proponuje tylko gotowych modułów tylko jest w stanie przygotować panele pod wymiar z dokładnością do ułamków centymetrów. Efekt końcowy okazał się bardzo satysfakcjonujący.  

Jeżeli potrzebujesz zabudować jakąś wnękę, czy nawet całą ścianę, to Materasso również może Ci pomóc. Wystarczy przesłać projekt przez jednego z wielu partnerów handlowych, a otrzymasz wycenę oraz fachowe doradztwo, jeśli będzie to potrzebne.

Oczywiście, zamawiając panele czy łóżko tapicerowane, należy też wybrać tkaninę obiciową. 😉

Tkaniny obiciowe Toptextil

Do produkowanych na wymiar modułów, które zapewniają już ogromną liczbę wariantów, dochodzi jeszcze kilkadziesiąt wzorników materiałów z setkami kolorów do wyboru. Dla nas było ważne, że Materasso korzysta m.in. tkaninach tkanin premium Toptextil. Używamy ich w naszym domu od lat na kanapie, pufach oraz meblach ogrodowych i jesteśmy zachwyceni! Dlatego sięgnęliśmy po próbniki, które mieliśmy w domu jeszcze z poprzednich projektów z Toptextil, aby wybrać zarówno fakturę, jak i kolorystykę.

Znając już bardzo dobrze te tkaniny, wiedzieliśmy, że będziemy wybierać z tkanin Petproof, które od trzech lat są w 100% odporne na pazurki naszych czterech kotów (obiliśmy nimi nie tylko naszą kanapę, ale i drapak dla kotów). W łóżku zależało nam także na tkaninie łatwo czyszczącej Cleanaboo+, dlatego ostatecznie wybraliśmy tkaninę Toptextil Eureka, która jest zarówno Petproof, jak i Cleanaboo+. Po kilku miesiącach jesteśmy zachwyceni jakością tej tkaniny.

Tkanina jest tak samo odporna na kocie pazurki, co koty bardzo szybko poddały testowi. Z uwagi na problemy zdrowotne jednego z naszych kocich podopiecznych, udało nam już sprawdzić właściwości Cleanaboo+ pod względem łatwego czyszczenia. Można skutecznie zmyć wodą i ściereczką nawet koci mocz. Nie zostaje ani ślad, ani żaden zapach!

Transport i montaż Materasso

Mamy już wszystko zaprojektowane, skompletowane i zamówione. Nadszedł czas dostawy. Okres oczekiwania zależy tak naprawdę od aktualnego obłożenia produkcji, no i tego czy zamawiamy wymiary standardowe, czy też niestandardowe. W przypadku zamówienia wszystkiego na wymiar, musieliśmy poczekać około 5 tygodni. Z kolei nasz znajomy, który po wizycie w naszej nowej sypialni także zamówił analogiczny komplet produktów, ale w standardowych wymiarach z Materasso, otrzymał wszystko już po dwóch tygodniach.

Warto zaplanować pomoc przy wniesieniu dostawy. Nie spodziewałem się, jak ciężkie będą poszczególne elementy ramy łóżka, co też świadczy o jakości tego mebla. Ja z Izą nie dalibyśmy sobie z tym rady, szczególnie, że mam problemy z kręgosłupem. Stelaże elektryczne z silnikiem też nie należą do lekkich. Na szczęście z pomocą przyszli nasi sąsiedzi z Ukrainy. W sześciu mężczyzn wnieśliśmy wszystko bez problemu w kwadrans.

Muszę przyznać, że trochę się przeraziłem, gdy wyładowaliśmy kolejne elementy z ciężarówki pod domem. Otóż każdy element pod streczem był różowy! Myślałem sobie, „Kurde, musiałem pomylić numer tkaniny (jestem dyslektykiem)! Co teraz?”. Okazało się jednak, że każdy element oprócz streczowania był zawinięty w ochronną piankę o lekkim odcieniu różowego. 😀 Wcześniej przysyłano nam meble tapicerowane do domu, ale żaden nie był tak pieczołowicie zapakowany jak te. Oprócz mebli ogrodowych, które przyjechały w osobnych kartonach na jednej palecie, żaden nie był tak dokładnie zabezpieczony.

Mimo, że dostarczona instrukcja obsługi była napisana w języku słowackim, pismo obrazkowe było przejrzyste, a wszystko świetnie = pasowało, więc nie mieliśmy żadnych problemów ze złożeniem całości z naszym nadwornym fachowcem. Warto zaznaczyć, że całość po złożeniu waży tyle, że nie jestem w stanie przesunąć łóżka samodzielnie o kilka centymetrów, a nawet we dwójkę jest to trudne, więc warto o tym pamiętać podczas montażu. Ale bądź, co bądź jest to kolejny dowód na to, że to bardzo solidny produkt, na czym z różnych względów nam zależało. 😉

Podsumowanie

Jak widzisz, w Materasso masz możliwość zamówienia kompletnego łóżka od A do Z, a nie tylko samego materaca. Oczywiście jest wiele sklepów specjalistycznych, które oferują zarówno materace, łóżka, stelaże, a nawet pościel. Ale są to tylko pośrednicy, którzy rozbijają zamówienie na kilka pojedynczych zamówień u różnych podmiotów. W przypadku standardowego zamówienia produktu z katalogu, nie powinno być problemu z kompatybilnością, ale jeśli jak w naszym przypadku szukasz niestandardowych rozwiązań, może pojawić się problem. No i umówmy się, kupując kilka produktów u jednego producenta, a nie tylko sprzedawcy, masz lepszą pozycję negocjacyjną. 😉

Wysoka jakość zastosowanych materiałów i precyzja wykonania to zdecydowanie cechy każdego produktu Materasso, niezależnie od tego, czy mówimy o łóżku, stelażu, wezgłowiu, panelu tapicerowanym czy materacu. Dodatkowo możliwość wykonania wszystkiego na wymiar sprawia, że Materasso to idealny partner dla każdego, kto chce stworzyć swoją sypialnię na własnych zasadach.

Share This Article
Uważamy, że się bardzo dobrze dobraliśmy. Lubimy te same rzeczy, tak samo spędzamy czas wolny i w naszych wyborach zakupowych stawiamy na jakość. Stąd nazwa naszego bloga - Quality Test. Będziemy się z Wami dzielić naszymi doznaniami z korzystania z różnych produktów i usług, za którymi idzie pewna jakość lub co najmniej powinna… ;)
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *