Płytki cegłopodobne Elkamino Dom – odmień swoje ściany

Iza & Patryk
Iza & Patryk 10 Min. ciekawej lektury

Jesienno-zimowa aura i długie wieczory sprzyjają większej ilości czasu spędzanej w domach. Dlatego na początku kalendarzowej jesieni zrealizowaliśmy kolejny etap zmian w naszym salonie. Dlaczego przy tej transformacji zdecydowaliśmy się na płytkę cegłopodobną Elkamino Dom zamiast naturalnej cegły i na jakim efekcie nam zależało? O tym wszystkim przeczytasz poniżej!

Cegła towarzyszy historii ludzkości od ponad 9 tysięcy lat. Początkowo produkowana z gliny suszonej na słońcu od II wieku p.n.e. praktycznie do dziś jest tworzona jest z gliny wypalanej w temperaturach sięgających obecnie nawet 1000oC. Zbudowane są z niej takie budowle jak rzymskie Koloseum czy też Wielki Mur Chiński. Nam jednak znacznie bliższe kulturowo są takie budowle, jak zamek w Malborku z jego piękną czerwoną cegłą. Ta charakterystyczna czerwień pochodzi od zawartości tlenków żelaza w glinie, która wybija się w procesie wypalania.  I to właśnie ta czerwień pojawia się ostatnimi laty coraz częściej w naszych domach, nadając im modnego industrialnego charakteru, ale zachowując przy tym jednak ciepłość wnętrza. Na obu efektach nam zależało w naszym salonie, a to tylko preludium do kolejnych zmian.

Płytki cegłopodobne Elkamino Dom w naszym domu

Cegła na ścianie w salonie chodziła nam po głowie już od dłuższego czasu. Co prawda biała ściana z wyklejonym drzewem o powierzchni 4 m2 też była ciekawym rozwiązaniem, na które zwracali uwagę nasi goście. Niemniej, zależało nam jednak na czymś wizualnie cieplejszym, co nada naszemu salonowi bardziej loftowy charakter. I tak oto zaczęliśmy zgłębiać temat, w wyniku czego wybraliśmy produkty Elkamino Dom. Wraz z kawałkiem ściany w kuchni mamy łącznie położone 17 m2 płytek cegłopodobnych. Efekt przerósł nasze oczekiwania, więc sądzimy, że na tych dwóch ścianach nasza przygoda z Elkamino Dom się nie skończy… 😊.

Dlaczego nie naturalna cegła

Zastanawiasz się na pewno, dlaczego nie zdecydowaliśmy się na naturalną cegłę. Temat zgłębialiśmy mocno, bo jak wiesz, zależy nam bardzo na jakościowych rozwiązaniach w naszym domu. Mają one być nie tylko ładne, ale też służyć nam latami. Śledzimy również aktualne trendy i to, co przykuło naszą uwagę, to fakt, że w wystroju wnętrz coraz częściej tradycyjne surowce zastępowane są zamiennikami lub imitacjami. Kamień zastępujemy płytami ceramicznymi, drewno płytą MDF, a szkło tworzywem plexi.  Oczywiście trend ten był spowodowany niższymi kosztami, ale tutaj akurat nie zawsze niższa cena oznacza gorszą jakość…

W praktyce są to często nowe, lepsze technologie, które generują mniejsze koszty i są po prostu bardziej praktyczne w montażu lub użytkowaniu. Np. płyta plexi jest kilka razy lżejsza od szkła i bardziej wytrzymała, więc można łatwiej zrobić z niej większe konstrukcje. Z kolei, mając stół z blatem pokrytym naturalnym fornirem nie postawisz na nim kubka z gorącą herbatą lub szklanki zimnego napoju bez uszkodzenia powierzchni. Powlekana płyta MDF jest na takie czynniki znacznie bardziej odporna, podobnie jak na uszkodzenia mechaniczne. A są na rynku płyty MDF z bardzo przyjemną w dotyku wypukłą fakturą, które nie wymagają używania podstawek do każdego naczynia z napojem. W motoryzacji też eliminuje się stopniowo naturalną skórę na rzecz znacznie bardziej przyjaznej dla środowiska skóry syntetycznej (nie bez powodu nazywa się ona ekoskórą).

Nie inaczej jest w przypadku ostatnio znów coraz modniejszej cegły na ścianę. Najpierw zamiast pełnych cegieł zaczęto robić z nich tańsze płytki – w końcu widzimy tylko „przód” cegły. Następnie wymyślono zamiennik w postaci płytek gipsowych lub cementowych, które są jeszcze tańsze. Taki zamiennik ma jeszcze jedną ważną zaletę oprócz ceny. Najbardziej szlachetne są płytki wykonane ze starej cegły rozbiórkowej. Te niestety w zależności od pochodzenia (którego nie znamy) mogą wydawać dość nieprzyjemny zapach. Nie wiemy też do końca co dostaniemy, bo płytka wyjdzie tak jak się „ukroi”. W przypadku imitacji cegły wiemy z góry, co dostaniemy. Chcemy, by każda cegła była identyczna? Nie ma sprawy! Chcemy, by była możliwie wierną imitacją starej cegły sprzed 100 lat? Też są takie rozwiązania. W dodatku przy wysokiej jakości produktach dostajesz zawsze „idealną” starą cegłę, czyli zawsze odpowiednio wybarwioną lub zdeformowaną, by wyglądała dobrze na ścianie. Pozostaje tylko kwestia tego, jak zróżnicowane wzory przewidział producent, by całość wyglądała naturalnie.  

Więc jeżeli coś wygląda lepiej niż naturalna cegła i jest do tego tańsza, to dlaczego jego nie wybrać? Oczywiście dla kogoś świadomość, że ma na ścianie cegłę, która była wytworzona 100 lat temu może być ważne. Będąc koneserem whisky można zrozumieć taki sentyment. W końcu kupuje się nie raz 14, 18 czy nawet 21-letni destylat, który pochodzi z danego miejsca świata, był leżakowany w beczkach po konkretnych alkoholach itp. Natomiast naszym zdaniem taka opowieść (którą profesjonalnie bardzo doceniamy, mając wieloletnie doświadczenie w marketingu) ma mniejszą wartość niż końcowy smak, który powstał w wyniku takiego, a nie innego sposobu produkcji. Analogicznie w przypadku płytek na ścianie, ważniejszy dla nas jest efekt końcowy od sposobu produkcji.

Dlaczego płytki cegłopodobne Elkamino Dom

Wspominaliśmy już o tym, że na estetykę płytki, która ma imitować przede wszystkim starą cegłę na ścianie, duże znaczenie ma ilość wzorów płytki, jaką dostajemy. Płytka z linii Stara cegła ma ich ponad 100! To oznacza, że w jednym kartonie zawierającym 0,5 m2 cegły nie znajdziesz ani jednego powtarzającego się wzoru. Płytki są wytworzone z cementu, przez co są trwalsze niż ich tańsze odpowiedniki gipsowe. Nadają się przez to także na elewację zewnętrzną oraz do pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienka.

A jak już jesteśmy przy wzorach, to trzeba przyznać, że mimo ogromnej ich ilości, są one starannie dopracowane. Produkowane ręcznie, więc nawet z bliska aż trudno uwierzyć, że to nie jest prawdziwa cegła z XIX wieku…

Żeby tego było mało, w samej linii Stara cegła masz do dyspozycji aż 14 kolorów. Od naturalnej, przez skalną, gotycką, aż po białą czy też intensywną czerń. A to nie jest jedyny rodzaj ciekawych płytek, jaki producent ma do wyboru.  Płytki cegłopodobne Elkamino Dom są barwione w masie. To oznacza, że możesz je swobodnie docinać bez obawy, że będzie widoczny szary cement.

Warto też dodać, że producent zapewnia także aż 7 kolorów fugi od białego, przez szary, aż po ciemny grafit. My zdecydowaliśmy się na ten ostatni, by nawiązywał on do koloru kanapy, która stoi pod rzeczoną ścianą oraz czarnych mebli w kuchni.

Montaż płytek cegłopodobnych Elkamino Dom

Proces ten nie jest skomplikowany – jeśli ten obszar jest Ci znany, możesz pominąć ten fragment W pierwszej kolejności ścianę należy ugruntować. Następnie nakładamy klej do płytek na ścianę lub bezpośrednio na cegłę. Kolejnym krokiem jest położenie pomiędzy cegły fugi, którą można nałożyć wedle swojej preferencji – mniej lub więcej. U nas na ścianie jest jej mniej, by uzyskać bardziej przestrzenny efekt wizualny. Jak wszystko wyschnie warto płytki zaimpregnować. Jest to niezbędne przy montażu zewnętrznym oraz w wilgotnych miejscach, ale zalecamy to zrobić niezależnie od położenia płytek, gdyż ułatwi to utrzymanie ściany w czystości.

Nie ukrywamy jednak, że mimo łatwego sposoby montażu płytek cegłopodobnych Elkamino Dom nie mając przede wszystkim cierpliwości do takich prac, mimo prostoty procesu, postanowiliśmy zlecić ułożenie płytek fachowcowi. 😊

Płytki cegłopodobne Elkamino Dom i ogrzewanie podtynkowe

Warto zwrócić uwagę na to, że płytki kryją w naszym salonie oraz kuchni coś wyjątkowego. Otóż są one położone na innowacyjne ogrzewanie podtynkowe 3Thermo. Jest to ogrzewanie wodne, które działa analogicznie do ogrzewania podłogowego, jednak jest naszym zdaniem lepsze. Pokrywając panele grzewcze płytkami cegłopodobnymi Elkamino Dom stworzyliśmy unikatowy, niewidzialny grzejnik, który dodaje naszemu salonowi ciepła także w dosłownym tego słowa znaczeniu 😊.

Fanami tego rozwiązania są także nasze koty, które od instalacji płytek wraz z tym nietypowym ogrzewaniem, spędzają jeszcze więcej czasu pod tą ścianą, gdzie znajduje się m.in. ich drapak.

Podsumowanie

Płytki cegłopodobne Elkamino Dom to świetna imitacja naturalnej 150-letniej cegły, która wizualnie niczym nie odstaje od oryginału. Wręcz przewyższa ją pod wieloma względami. Jeżeli więc szukasz wyjątkowej dekoracji Twojej ściany, która będzie wysokiej jakości to Elkamino Dom jest zdecydowanie marką, której należy się przyjrzeć. Ogromna ilość wzorów i kolorów w ich portfolio pozwoli Tobie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla każdego wnętrza czy też elewacji zewnętrznej. Jak prezentuje się w naszym salonie, możesz obejrzeć na zdjęciach. Więcej informacji na temat płytek i dostępnych wzorów znajdziesz na stronie internetowej Elkamino Dom.

Ten artykuł powstał we współpracy z firmą Elkamino Dom. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ

Udostępnij ten artykuł
Autor: Iza & Patryk
Uważamy, że się bardzo dobrze dobraliśmy. Lubimy te same rzeczy, tak samo spędzamy czas wolny i w naszych wyborach zakupowych stawiamy na jakość. Stąd nazwa naszego bloga - Quality Test. Będziemy się z Wami dzielić naszymi doznaniami z korzystania z różnych produktów i usług, za którymi idzie pewna jakość lub co najmniej powinna… ;)
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *