Chroma Type 301 – idealne noże do Twojej kuchni

Patryk
Patryk 12 Min Read

Mimo, że noże Chroma Type 301 nie mają Red Dota, była to zdecydowane miłość od pierwszego wejrzenia. Z uwagi na ich jakość i idącą za nią cenę, na jej „konsumpcję” musiałem jednak trochę poczekać. Stało się to zresztą za sprawą mojej największej miłości – Izy, która sprezentowała mi te noże na urodzino-imienino-rocznicę (wszystkie te święta zbiegają się nam obojgu w przeciągu jednego miesiąca). To tylko zwiększyło mój sentyment do tych noży. Co jeszcze sprawiła, że uważam te noże za idealne zarówno dla profesjonalisty jak i kulinarnego amatora dowiesz się poniżej.

Chroma Type 301 – użyteczne dzieło sztuki

Warto zacząć od tego, że noże są opatrzone innym znacznikiem, który obok Red Dota jest także gwarantem, zarówno wspaniałego wzornictwa, jak i bardzo wysokiej jakości wykonania. Pochodzą one bowiem z biura projektowego Porsche Design. Zaprojektowane zostały przez samego założyciela firmy, czyli F. A. Porsche, który do tego projektu zaprosił Jörga Wörthera. Mistrz ten uzyskał w 1990 roku od Gault Millau tytuł kucharza dekady. Wspólnie panowie stworzyli produkt, który stanowi idealną synergię między formą i funkcją. Dzięki temu można je uznać za nowoczesną rzeźbę. Potwierdza to chociażby fakt, że noże te są elementem stałej ekspozycji Museum of Modern Arts w Nowym Jorku będącym mekką miłośników designu na całym świecie.Dzięki stylowemu pudełku noże są idealnie chronione w drodze między fabryką,
a Twoją kuchnią

Dlatego też i u nas w kuchni noże są mocno wyeksponowane. Wręcz nie sposób nie zwrócić na nie uwagi, rozglądając się po pomieszczeniu. Bardzo pomocnym w tym jest magnetyczny stojak na noże firmy WMF, wykonany z bambusa. Mimo, że amerykańska Chroma proponuje dedykowany stojak z tej linii, to uważam, że noże te wymagają wręcz wyjątkowej prezentacji. Stąd też mój wybór stojaka de facto konkurencyjnej firmy.

Chroma Type 301 – konstrukcja noży

Wbrew pierwszemu wrażeniu, noże nie są wykonane z jednego kawałka metalu, a z dwóch. Uchwyt jest zrobiony z wysokiej jakości stali nierdzewnej 18/10, natomiast ostrze z japońskiej stali 301. Stąd też nazwa całej serii. Łączenie to jest jednak, jak możecie zobaczyć na zdjęciach, prawie niewidoczne.Każdy nóż jest podpisany nazwiskiem projektanta

Kolejnym, bardzo charakterystycznym elementem serii Type 301, jest tak zwana „perła”, czyli wystający z obu stron noży zaokrąglony element ze stali nierdzewnej. Z uwagi na prawie niewidoczną linię między uchwytem a ostrzem, F. A. Porsche postanowił w ten sposób wskazać miejsce, za które ręka nie powinna sięgać, aby móc ergonomicznie trzymać nóż. „Perła” ma też jedną bardzo ciekawą zaletę. Pozwala idealnie ustawić noże względem siebie na stojaku, co dodaje perfekcji tej funkcjonalnej rzeźbie.

Dzięki spłaszczonemu uchwytowi nóż można postawić w poziomie, co powinno być moim zdaniem domyślnym sposobem odstawiania noża. Wygląda to wręcz obłędnie! Dodam, że zabieg ten nie odbył się kosztem wygody trzymania noża w ręce (zarówno lewej jak i prawej).Mój domyślny sposób odstawiania noża w trakcie pracy

Muszę jednak zaznaczyć, że jest jedna rzecz, którą zmieniłbym w części wizualnej noży. Moim zdaniem jest na nich zdecydowanie za dużo napisów. Minimalistyczna forma noży byłaby lepiej zachowana, gdyby były one oszczędniej użyte…

W naszej kolekcji posiadamy 4 noże serii Type 301 oraz kilka akcesoriów. Przyjrzyjmy się nim nieco bliżej.

Nóż do warzyw i owoców Type 301

Ostrze tego noża jest lekko zakrzywione ku górze i posiada ząbki. Dzięki temu jest on świetnie przystosowany do krojenia owoców oraz warzyw. Z tym narzędziem przekrojenie skórki pomidora nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Jest to także świetne narzędzie do krojenia cebuli czy też pomarańczy na świeży sok do śniadania. Używając tego noża musisz pamiętać, że ząbki nie wymagają takiego nacisku jak nóż bez ząbków. Zatem krojąc, nie skupiaj się na większym nacisku, ale bardziej na ruchu przód-tył, co znacznie ułatwi cały proces.Krojenie pomidora będzie Tobie niestraszne

Warto zaznaczyć, że szpikulce na końcu noża są bardzo przydatne w nakładaniu plastrów na kanapkę, czy też wyjmowaniu warzyw, takich jak ogórki kwaszone, ze słoika.

Nóż do pieczywa Type 301

Przechodząc na dietę South Beach (która nota bene przynosi świetne, długotrwałe efekty i jest świetnym narzędziem do wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych), zakładającej w pierwszej fazie wykluczenie z jadłospisu jakiegokolwiek pieczywa wiem, że życia bez chleba lub bułek jest… mało smaczne 😉. Jeżeli więc pieczywo jest stałym elementem Twojego domowego menu, to dedykowany nóż do pieczywa to podstawa kuchennego wyposażenia.Test na dobry nóż i dobre pieczywo? Wystarczy ukroić taki kawałek chleba!

Jest to jeden z największych noży z serii, ale pozwoli łatwo porcjować bochenek chleba, bagietkę, czy też przekroić bułkę. Występujące na ostrzu noża ząbki są idealnie wyprofilowane do krojenia tego typu jedzenia.

Mały nóż uniwersalny Type 301

To ostrze z kolei idealne nadaje się do krojenia wędlin oraz wycinania drobnych elementów niechcianych w potrawie.Lubisz jajecznicę na kiełbasce?

Z uwagi na ostrość noża może też zastąpić ten do warzyw, w momencie gdy ten jest właśnie używany przez innego domownika. Jeżeli nie tolerujesz specjalistycznych obieraczek, to nóż ten także świetnie się sprawdzi do obierania ziemniaków czy też jabłek.

Nóż do mięs Type 301

Jeżeli jesteś takim mięsożercą jak ja, to jest to zdecydowanie nóż dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz polędwiczki z indyka na szaszłyki, wycinasz kawałki tłuszczu z kawałka rostbefu, czy też porcjujesz gotową pieczeń – ostrze idealnie radzi sobie z mięsem w każdej postaci. Jego duży rozmiar powoduje, że możesz sobie spokojnie poradzić nawet kilkukilogramowym kawałkiem szynki na wielkanocne śniadanie na 20 osób.Azmo bardzo lubi, gdy ten nóż jest w użyciu…

Z myślą o miłośnikach mięsa, Chroma pomyślała także o bardzo ciekawym akcesorium, który jest wręcz obowiązkowym dobrem komplementarnym do tego ostrza, ale o tym nieco później… 😊

Nóż szefa kuchni Type 301

Nie posiadam. Nóż szefa kuchni jest najbardziej uniwersalnym nożem na świecie, który nadaje się do większości zadań związanych z przygotowaniem posiłków. To dlaczego nie posiadam go w swojej kolekcji? Cóż… Seria Type 301 ma tak szeroką gamę specjalistycznych noży, że nóż uniwersalny nie jest specjalnie potrzebny. Możesz wybierać spośród ponad 25 rodzajów!

Przed zakupem zastanów się nad tym, do czego stosujesz nóż w kuchni i skomponuj zestaw pod swoje potrzeby. U mnie w kuchni są to właśnie czynności, do których w/w noże idealnie się nadają. Jeżeli jednak nie masz tak sprecyzowanych potrzeb lub nie chcesz wydać1-2 tyś złotych na idealny zestaw, to nóż szefa kuchni jest zdecydowanie dla Ciebie. Type 301 ma ich nawet kilka do wyboru 😊.

Nie samym nożem kucharz żyje

Seria Type 301 to nie tylko noże. Chroma przygotowała dodatkowo kilka bardzo ciekawych akcesoriów, które posiadają równie unikatową linię.

Pierwszy jest pozycją obowiązkową, jeżeli zastanawiasz się nad nożem do mięs. Jest to oczywiście widelec do mięs, który zresztą jest sprzedawany w zestawie z tym nożem. Gwarantuję Tobie, że krojenie tym duetem pieczeni na stole podczas uroczystego posiłku zrobi na każdym wrażenie. Do tego widelec leży świetnie w ręce, podobnie jak noże, więc używanie go jest po prostu wygodne.Pieczony rostbef wołowy aż sam się rozpada…

Kolejnym akcesorium, z którego często korzystam, są szczypce. Mimo, iż nie mają one charakterystycznej dla całej serii perły, jeden rzut oka nie pozostawia wątpliwości, że są one jednolitą częścią całej kolekcji.  

Warto jednak zaznaczyć, że ich metalowa konstrukcja pozbawiona sprężyn wymaga użycia pewnej siły, gdyż de facto wyginamy stal. Nie mówię, że jest to przedmiot tylko dla osiłków, ale chwycenie nim czegokolwiek wymaga początkowo wręcz zaskakującego nacisku. Jednak po blisko 2 latach w ogóle tego nie zauważam 😊.Szczypce są stylowym uzupełnieniem Twojego zestawu grillowego

Chroma posiada dodatkowo w swoim portfolio z linii Type 301 szczypce do ryb, ale u nas w domu nie jest to na tyle popularne danie, by pojawiły się w naszej kuchni. Jeżeli jednak u Ciebie pojawia się często ryba w całości, to jest to zdecydowanie coś, co powinno Cię zainteresować.

Jak dbać o noże Type 301

Pierwsza zasada właścicieli wysokiej jakości noży – nie wkładamy ich do zmywarki! Chroma nawet o tym przypomina specjalną naklejką na każdym elemencie serii. Myjemy je ręcznie i wycieramy, a dopiero później odstawiamy na miejsce. Druga, niemniej ważna rzecz, to regularne ostrzenie noży. Producent przygotował tutaj całą serię kamieni do ostrzenia, które są dedykowane tym właśnie nożom. Osobiście posiadam kamień dwustronny o ziarnistości 1200 do ostrzenia oraz 4000 do polerowania. Kamienie są dostarczane z gumową podstawką, która pozwala je stabilnie postawić na mokrej powierzchni (noże ostrzy się zmoczonymi kamieniami).

Aby nóż prawidłowo naostrzyć należy go trzymać pod kątem 15-20 stopni, co zdecydowanie wymaga wprawy. Aby jej nabrać Chroma przygotowała zestaw dwóch prowadnic, które pomogą utrzymać noże zawsze pod idealnym kątem.

Więcej na temat sztuki ostrzenia znajdziesz w poniższym filmie instruktażowym.

PODSUMOWANIE

Idealne połączenie wyszukanej formy i pierwszorzędnej funkcji to jest zdecydowanie to, czego szukam w często używanych przeze mnie przedmiotach, do których noże kuchenne zdecydowanie się zaliczają. Jest to sztuka użytkowa, która aż się prosi by ją eksponować i z niej korzystać, co jako główny gotujący w domu robię wiele razy dziennie przez cały rok.

Seria noży Type 301 w rankingach ma bardzo wysokie noty za ich ostrość „z fabryki”, co zawdzięcza zresztą ręcznej pracy zawodowców. Zatem jeżeli odpowiednio zadbasz o swoje noże, to będą one Tobie wiernie (i ostro) służyć przez całe życie.

GDZIE KUPIĆ NOŻE I AKCESORIA CHROME TYPE 301

Całą kolekcję Chroma Type 301 znajdziesz w sklepie Fabryka Form. Co ciekawe, firma jest też dystrybutorem firmy Chroma w Polsce, czyli wybierając to miejsce kupujesz de facto u źródła.

Ten artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Fabryka Form. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakimi zasadami kierujemy się przy współpracujemy z markami: KLIKNIJ TUTAJ
Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *