Myślisz o założeniu kanału na YouTube albo bardziej profesjonalnym wideo? Zadbaj nie tylko o wysokiej jakości obraz, ale także o właściwy dźwięk dla swoich produkcji.
Wraz z rozwojem bloga coraz bardziej zaczęliśmy myśleć o kanale na YouTube. Serwis ten coraz częściej jest istotnym źródłem informacji i pierwszą wyszukiwarką treści. Jako, że jesteśmy wygodni, coraz chętniej sięgamy po materiał wideo zamiast po tekst. Natomiast YouTUBE to nie tylko obraz, ale także i dźwięk. Nawet najlepszy materiał wideo w 4K i HDR nie przemówi do odbiorcy, jeżeli nie usłyszy on dobrze tego, co chcesz mu przekazać. Dlatego też zaczęliśmy się coraz bardziej interesować mikrofonami i tak odkryliśmy, nam dotychczas nieznaną, markę Saramonic.
Czy mikrofony Saramonic spełniły nasze oczekiwania i są dobrym narzędziem, by robić lepsze materiały wideo na naszym kanale? Tego dowiesz się poniżej.
Z jakich urządzeń Saramonic korzystamy przy produkcji naszego kontentu wideo?
System bezprzewodowy Saramonic Blink 500
To właśnie jest główny powód, dla którego się zdecydowaliśmy na firmę Saramonic. Szukaliśmy systemu bezprzewodowego, który będzie bardzo uniwersalny i będzie spełniał szereg wymagań z naszej strony. Czy Blink 500 podołał im wszystkim? Sprawdźmy:
Możliwość nagrywania 2 źródeł na raz
Must have dla nas, jako że bloga prowadzimy wspólnie, zatem przed kamerą nie raz stajemy we dwoje. Dlatego też niezbędny dla nas jest system, który może nagrywać na raz nas dwie osoby. Do odbiornika Saramonic Blink 500 można podłączyć dwa nadajniki. Jest to świetne nie tylko do nagrań dwuosobowych czy też wywiadów, ale także w innych scenariuszach.
Przykładowo, nagrywamy jakieś wydarzenie, które komentujemy (np. koncert). Wtedy jeden nadajnik przyczepimy sobie wraz z mikrofonem krawatowym, a do drugiego możemy podłączyć mikrofon kierunkowy i postawić go bliżej głośników. Albo pójść o krok dalej i poprosić organizatorów o podłączenie drugiego nadajnika do miksera dźwięku. Masz wtedy idealny dźwięk z wydarzenia i będzie też bardzo wyraźnie słychać Twój głos. Możliwości wykorzystania jest tutaj sporo.
Kompaktowe rozmiary
Gdy pierwszy raz wziąłem nadajnik do ręki byłem wręcz zaskoczony, nie tylko kompaktowym rozmiarem, ale także wagą urządzenia. Gdybym lepiej nie widział, to bym pomyślał, że trzymam samą obudowę. Przy czym nie mamy tutaj poczucia taniego plastiku. Wszystkie komponenty są solidnie wykonane (kilka crash testów m.in. dzięki naszym kotom już zaliczyły) i bardzo przyjemny w dotyku.
Zarówno nadajniki, podobnie zresztą jak odbiornik, są bardzo małe, przez co mamy możliwość swobodnej instalacji ich na ubraniu. Mają one także wbudowany mikrofon, więc możemy ich używać jako mikrofonu krawatowego, jeżeli nie mamy czasu lub ochoty bawienia się z jego kablami.
Uniwersalność
Bardzo ważnym dla nas aspektem przy systemie bezprzewodowym była także możliwość połączenia go do smartfonu. Oprócz odbiornika z wyjściem Mini-Jack Blink 500 ma dwa rodzaje odbiorników dedykowanych właśnie telefonom. Jeden jest ze złączem USB-C, drugi zaś z Lightning, które podłączamy bezpośrednio do telefonu. Dzięki temu nie musimy korzystać z adaptera i przyczepiać odbiornika aparatowego do smartfonu (chociaż można to też z powodzeniem zrobić).
Ładowanie kablem USB-C
Wisienką na torcie jest ładowanie nadajnika oraz odbiorników przez złącze USB-C, co powinno być standardem w każdym urządzeniu elektronicznym od lat, a nadal w wielu branżach nie jest (np. czytniki e-booków są nadal w dużej mierze w epoce Micro-USB z Amazonowym Kindle na czele…).
No to jak mamy teoretycznie wszystko, czego potrzebujemy, to jak to się sprawdza w praktyce? Bardzo dobrze. Wystarczy sparować odbiorniki z nadajnikiem i można działać. Podświetlenie LED pokazuje czy nadajnik i odbiornik się ze sobą połączyły oraz czy wewnętrznego akumulatora nie trzeba doładować. Reszta działa na jeden przycisk on/off. Nic więcej nie trzeba tak naprawdę robić. A jak to brzmi możesz sprawdzić poniżej. 😊
Więcej informacji technicznych o Saramonic Blink 500 znajdziesz tutaj.
Mikrofon krawatowy Saramonic SR-XMS2
Systemy bezprzewodowej rejestracji dźwięku są bardzo wygodne, ale nie są niezbędne, gdy np. nagrywasz głównie stacjonarnie i w dodatku w pojedynkę. I tutaj Saramonic ma dla Ciebie bardzo fajne rozwiązanie, jakim jest mikrofon przewodowy, który ma aż 6-metrowy kabel. My go wzięliśmy, aby sprawdzić różnicę między nim a mikrofonem bezprzewodowym, dostarczonym wraz z Blink 500. Różnicę w nagraniu ocenisz samodzielnie w naszym materiale, o którym napiszę nieco później.
Więcej informacji technicznych o Saramonic SR-XMS2 znajdziesz tutaj.
Mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3
Nie samym mikrofonem krawatowym człowiek żyje 😊. Dlatego też dobrze mieć w swoim zestawie także mikrofon kierunkowy, który przyda się w wielu scenariuszach. Jest on wyposażony w zimną stopkę z mocowaniem statywowym żeńskim 1/4”, co daje możliwość jego montażu na aparacie oraz statywie. Mikrofon ma też filtr górnoprzepustowy oraz wzmocnienie sygnału do + 10 dB.
Co ciekawe, urządzenie ma też wyjście słuchawkowe, dzięki czemu możesz na bieżąco monitorować, czy nagrywany dźwięk jest odpowiednio rejestrowany. W naszym aparacie Sony A6400 takiego wyjścia np. brakuje, więc jest to bardzo fajne obejście tego problemu.
Więcej informacji technicznych o Saramonic SR-M3 znajdziesz tutaj.
Uchwyt do smartfonu Saramonic SR-BSP1
Nagrywasz materiał wideo np. na jakiejś imprezie i chcesz by słyszano nie tylko Ciebie, ale także Twoje otoczenie? Wtedy mikrofon krawatowy w połączeniu z Blink 500 możesz zastąpić mikrofonem kierunkowym Saramonic SR-M3. Oczywiście trzymanie w jednej ręce telefonu, a w drugiej mikrofonu nie jest specjalnie wygodne. Dlatego producent przygotował bardzo przemyślane i solidnie wykonane akcesorium, które Tobie pomoże.
Ten metalowy uchwyt pozwoli Tobie nie tylko łatwo podłączyć zewnętrzny mikrofon do telefonu, ale także bezpiecznie trzymać oba te urządzenia w jednej dłoni. Uchwyt można rozszerzyć w przedziale 5,3 do 9 cm szerokości, więc zmieści się w nim tak duży telefon jak nasze Galaxy Note 10+.
Adapter Mini-Jack/Usb-C Saramonic Sr-C2006
Jako, że producenci smartfonów stopniowo rezygnują z wejścia Mini-Jack na rzecz uniwersalnego złącza USB-C, chcąc skorzystać z mikrofonu kierunkowego jak wyżej opisany Saramonic SR-M3lub mikrofonu kwadratowegoSaramonic SR-XMS2potrzebny jest adapter. Tutaj producent też zadbał o to, by mieć takowy w swojej ofercie by nie trzeba było tego szukać na rynku.
Wodoszczelna walizka transportowa Saramonic SR-C6
Gdy już skompletujemy swój zestaw audio, całość możemy włożyć do bardzo dobrze wykonanej walizki, która zabezpieczy Twój sprzęt. Dostarczona jest ona z wypychaną gąbką, dzięki czemu możesz sobie ułożyć poszczególne elementy zgodnie w własnymi potrzebami. Saramonic proponuje ją w dwóch rozmiarach. My wybraliśmy tę większą.
Podsumowanie
Dzięki urządzeniom Saramonic skompletowaliśmy bardzo uniwersalny zestaw audio, który pozwolił nam wejść na zupełnie inny poziom nagrań. Marka proponuje kompletny ekosystem od wysokiej jakości różnorodnych mikrofonów, przez świetny system bezprzewodowy, aż po wszelkie potrzebne akcesoria. To są bardzo dobrze przemyślane i wykonane rozwiązania, które podniosą jakość Twoich materiałów wideo.
Jak to wszystko nagrywa dźwięk, sprawdzisz na naszym kanale YouTube! 😊
Ten artykuł powstał we współpracy z polskim dystrybutorem marki Saramonic. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ