Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Smartfony zastępują coraz więcej przedmiotów z życia codziennego. Nam zastąpiły już portfel (coraz rzadziej operujemy gotówką), a nawet dokumenty tożsamości. Używamy również telefonu jako pilota do telewizora, odtwarzacza CD wraz z ogromną kolekcją płyt, aparatu fotograficznego czy kamery.

Od niedawna za sprawą inteligentnego zamka Nuki smartfon zastąpił nam także klucz do domu. Jeżeli zatem chcesz ograniczyć ilość przedmiotów, o których trzeba pamiętać przy wychodzeniu lub zmniejszyć gabaryt torebki, przeczytaj i zobacz, jak Nuki ułatwiło nam życie.

Jak działa inteligentny zamek Nuki

Nuki, podobnie jaki inne tego typu rozwiązania, to jest de facto silnik nakładany na Twoje drzwi, który przekręca w nich klucz. Sterujemy nim z poziomu smartfona lub też smartwatcha i możemy otwierać drzwi lub też je zamknąć. Ma on swoje własne zasilanie akumulatorowe i łączy się z Twoim smartfonem za pomocą Bluetooth, dlatego działa niezależnie od tego, czy mamy w domu prąd czy też Internet.

Inteligentny zamek Nuki aplikacja - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Inteligentny zamek Nuki można ustawić w taki sposób, że otworzy on automatycznie drzwi, gdy się do nich zbliżysz. Dzięki temu nawet nie trzeba wyjmować telefonu z kieszeni. My jednak nie korzystamy z tej funkcji, gdyż nasza brama garażowa jest za blisko drzwi, co powodowało, że otwierały się one przy wjechaniu do garażu bez naszej autoryzacji.

Dużą zaletą tego konkretnego rozwiązania jest fakt, że Nuki ma także bardzo ciekawe wzornictwo. To oraz jego szerokie możliwości zostały nagrodzone naszą ukochaną Red Dot Design Award. Co zdarza nam się dość często, w katalogu zwycięzców tej prestiżowej nagrody, trafiliśmy na to urządzenie i podobnie, jak wiele innych, nie zawiodło naszych oczekiwań.

Inteligentny zamek Nuki otwieranie drzwi - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Jedyne, co można by naszym zdaniem poprawić w urządzeniu, to zmniejszenie głośności działania silnika. W małych mieszkaniach może przeszkadzać w pierwszych tygodniach użytkowania zanim się człowiek do tego nie przyzwyczai. Zakładam jednak, że świeżo wypuszczona wersja 3.0 (my posiadamy 2.0, ale najnowszą wersję będziemy testować niebawem) wyeliminowała tę niedogodność.

Inteligentny zamek Nuki w naszym domu

Zazwyczaj wchodzimy do domu przez garaż, wjeżdżając samochodem. Dlatego noszenie ze sobą kluczy nie jest dla nas zwyczajem od dłuższego czasu. Mieliśmy tylko klucz w schowku samochodu, gdyby czasem nie było prądu, jako że bramę mamy automatyczną.

Klucz do domu przydawał się głównie, gdy szliśmy na spacer „po wsi”, wychodziliśmy na miasto lub jak wnosiliśmy do domu większe zakupy (łatwiej jest nam wnieść je sprzed domu niż przez standardowy, czyli relatywnie wąski garaż). Odkąd mamy w domu Nuki mogliśmy o tym kluczu zapomnieć, gdyż smartfonu mamy zawsze ze sobą i nie zdarza się, by się on poza domem rozładował.

Inteligentny zamek Nuki na drzwiach - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Inteligentny zamek Nuki ułatwił nam także życie w innym zakresie. Gdy wyjeżdżamy na weekend moja kuzynka, będąca także naszą sąsiadką, opiekuje się naszymi kotami. Zamiast dorabiać jej klucz mogliśmy jej po prostu dać dostęp do naszego domu przez aplikację Nuki. Ostatnio wpadła też do nas na kilka dni Izy koleżanka. Jej także mogliśmy dać dostęp do naszego domu, a gdy wyjechała po prostu usunęliśmy ją z listy użytkowników w 30 sekund. Co ważne, Nuki daje też możliwość nadawania ograniczonego dostępu. Można dać np. dostęp sprzątaczce w określony dzień tygodnia w określonych godzinach, np. w przedziale 2 godzin, kiedy powinna zacząć swoją pracę. Nietrudno to przełożyć na inne zastosowania np. w. mieszkaniach na wynajem czy też firmie…

Oczywiście Nuki prowadzi rejestr, kiedy każdy użytkownik korzysta z inteligentnego zamka, co daje dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

Montaż inteligentnego zamka Nuki

Zainstalowanie inteligentnego zamka Nuki jest banalne i zajęło mi 5 razy mniej czasu niż wymiana klamki, którą zmieniłem tylko po to, by pasowała kolorystycznie do tego urządzenia. W przeciwieństwie do instalacji zamka, w przypadku klamki potrzebowałem wręcz pomocy specjalisty, bo wszelkie prace tego typu, to zdecydowanie nie jest moja specjalność.

Montaż inteligentnego zamka Nuki sprowadza się do przytwierdzenia do drzwi podstawy, którą możemy przykleić na bardzo mocną taśmę klejącą dostarczoną w zestawie lub przykręcić do drzwi. Ja wybrałem tę drugą opcję, by przy okazji przetestować nową wkrętarkę. 😊

Inteligentny zamek Nuki montaz - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Na przytwierdzoną podstawę i włożony do drzwi klucz nałożyłem zamek i gotowe. Reszta to już konfiguracja urządzenia, przez którą prowadzi aplikacja Nuki w języku polskim. Cały proces trwa ok. 10 minut.

Akcesoria do inteligentnego zamka Nuki

Ekosystem Nuki to nie tylko inteligentny zamek, ale także szereg akcesoriów, które rozszerzają jego możliwości. Oto i one:

Nuki Bridge

To właśnie to urządzenie pozwala kontrolować Twój zamek z każdego punktu na świecie łącząc go z bezpiecznymi serwerami Nuki przez Internet. Nie ma Ciebie w domu, a goście przyjechali wcześniej? A może jesteś na urlopie i chcesz otworzyć sąsiadce, by podlała kwiaty? Bridge daje Tobie możliwość nawet zdalnego wpuszczenia kuriera pod Twoją nieobecność, jeżeli jest to zaufana osoba. Jest to szczególnie fajne rozwiązanie w połączeniu ze smart domofonami. 😊

Urządzenie to podłączamy do gniazdka i łączymy z naszym inteligentnym zamkiem za pośrednictwem Bluetooth, a następnie do naszej sieci Wi-Fi. W przeciwieństwie do samego inteligentnego zamka Nuki, to urządzenie wymaga jednak dostępu do Internetu oraz zasilania, by działać.

Nuki Bridge - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Nuki Fob

Nie chcesz otwierać drzwi smartfonem? Nie ma sprawy! Możesz to też zrobić kompaktowym brelokiem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych i najmłodszych, którzy nie mają smartfonu. Tutaj też możesz oczywiście swobodnie zarządzać regułami dostępu. Jak dziecko by zgubiło brelok, to można go bez problemu zablokować. Możemy też ograniczyć dostęp sąsiadowi lub rodzinie np. tylko na czas naszego wyjazdu, mimo że brelok będzie na stałe u nich w domu.

Nuki Fob - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Nuki Numpad

Producent zapewnił także bardziej uniwersalną alternatywę do smartfonu, jaką jest klawiatura numeryczna. Bardzo fajne rozwiązanie dla małych dzieci, które biegają dookoła domu, bo PINu w przeciwieństwie do breloka nie zgubią. 😉 Tutaj też możemy rzecz jasna nadawać dostęp w dowolny sposób. Np. sąsiadka ma swój PIN, który aktywujemy jak wyjeżdżamy na wakacje, sprzątaczka swój, który działa w piątki między 8 a 10 rano (ten dostęp też możemy wyłączyć, jak jesteśmy na wyjeździe), a my możemy mieć swój PIN, którzy działa cały czas.

Nuki Numpad - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

Nuki ma także moduł, który można podłączyć do szerokiej gamy domofonów, dzięki czemu możesz otworzyć za jego pośrednictwem drzwi do klatki schodowej budynku wielorodzinnego. My jednak mieszkając w domu jednorodzinnym, takowego nie mogliśmy przetestować.

Jak otworzyć drzwi z inteligentnym zamkiem Nuki bez smartfonu

Z moich rozmów z różnymi osobami wynika, że największą wątpliwość, jaką mają osoby przed instalacją smart zamka takiego jak Nuki, jest obawa przed jego awaryjnością. Mając ten zamek od 3 miesięcy nie spotkaliśmy się z żadnym problemem, ale mimo to chciałbym przejść z Tobą kilka scenariuszy potencjalnych problemów i ich rozwiązań.

Przede wszystkim Nuki ma własne zasilanie i nie wymaga połączenia z Internetem. Ponadto wysyła komunikat, gdy zasilanie spada poniżej 10%, więc nie ma obaw, że zostaniesz tym zaskoczony. Zakładam też, że prawdopodobieństwo zgubienia smartfonu przez każdego z domowników jednocześnie jest dość znikome. 😉 Ale gdyby tak się stało, to mamy tutaj kilka scenariuszy:

  1. Jak już pisałem, można dać dostęp do naszego zamka komuś innemu w rodzinie (analogicznie jak zostawianie klucza) i ta osoba może Tobie otworzyć drzwi nawet zdalnie. Oczywiście najpierw, by musiała wiedzieć, że ma to zrobić, co może być trudne do przekazania bez posiadania własnego telefonu, więc lecimy dalej 😉.
  2. Podczas konfiguracji należy zarejestrować się na stronie internetowej Nuki, która pozwoli Tobie nie tylko wyświetlić całą historię, kiedy kto wchodził, ale także otworzyć drzwi z poziomu przeglądarki internetowej na dowolnym komputerze (oczywiście po podaniu loginu i hasła – dlatego warto podać tutaj coś bardziej skomplikowanego niż 123456, które wg badań jest najbardziej popularnym hasłem w Polsce…).
  3. Możesz zamek wyposażyć w w/w brelok, który działa jak klucz zamiast smartfonu
  4. Możesz zamek wyposażyć w w/w klawiaturę numeryczną, na której należy wpisać PIN, by otworzyć drzwi. Jeżeli miałoby to być rozwiązanie awaryjne możesz klawiaturę tę schować analogicznie do zapasowego klucza pod doniczkę przed domem. Tyle tylko, że to rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze, o nawet jak ktoś znajdzie to urządzenie, to musi znać PIN, by z niego skorzystać.
  5. Są na rynku zamki, które można otwierać kluczem od zewnątrz nawet, gdy od wewnątrz jest włożony klucz. Mając taki zamek możesz nadal użyć awaryjnie zwykłego klucza, który może być odłożony na dnie schowka samochodu.
Inteligentny zamek Nuki smartwatch - Inteligentny zamek Nuki – smartfon zamiast klucza

W kwestii wątpliwości chciałbym jeszcze dodać, że osób, które są w stanie przebić się przez zabezpieczenia Nuki lub Twojego smartfonu jest na świecie znacznie mniej niż kieszonkowców, którzy wyjmą Tobie klucz z kieszeni lub torebki, więc jest to na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Inteligentny zamek Nuki to zdecydowanie jedno z naszych ulubionych rozwiązań smart home. Montaż jest banalnie prosty, a obsługa jeszcze bardziej. Możliwość zdalnego otwierania drzwi daje bardzo dużą swobodę w planowaniu naszego czasem bardzo napiętego grafiku. Do tego design urządzenia sprawia, że w przeciwieństwie do niektórych tego typu rozwiązań nie będzie ono szpecić drzwi zewnętrznych.
Jeżeli zatem cenisz sobie wygodę i nie boisz się nowoczesnych technologii, to jest to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie!

Więcej o szerokich możliwościach tego urządzenia dowiesz się klikając tutaj: INTELIGENTNY ZAMEK NUKI.

Tam możesz też kupić inteligentny zamek Nuki bezpośrednio od producenta. Z kodem rabatowym qt10 otrzymasz 10% na swój pierwszy zakup powyżej 70 EUR.

Ten artykuł powstał we współpracy z Nuki. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ