Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo + IOO 2- Zadbaj o siebie i pracowników!

Patryk
Patryk 12 Min Read

AKUALIZACJA 12.11.23

Po 3 latach wymieniłem fotel Grospol Ioo na… Grospol Ioo 2 😉 W artykule dodałem moje wrażenia z użytkowania z fotela Grospol Ioo przez ten czas oraz porównanie tego bestsellera polskiej marki z jego drugą generacją, która zaledwie kilka tygodni po wprowadzeniu sprzedaje się jak świeże bułeczki (co mnie zupełnie nie dziwi).

Ile godzin spędzasz przy komputerze? My z Izą spędzamy ich bardzo wiele, nie tylko w pracy, ale także prowadząc bloga czy też grając w gry komputerowe. Dlatego obok wydajnego komputera, jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest dobre siedzisko. Jeżeli chcesz się dowiedzieć na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszy fotel ergonomiczny, to czytaj dalej! 😊

Czym jest ergonomia pracy

Fotel ergonomiczny, jak nazwa wskazuje, to taki, który pozwoli Tobie ergonomicznie pracować. Ale co to w ogóle znaczy, że pracujemy ergonomicznie? Według Państwowej Inspekcji Pracy ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem. Czyli chodzi o to, jak nasza praca oraz stosowane do niej narzędzia, wpływają na nasz organizm.

Prosty przykład – musisz wbić gwóźdź w deskę. Jak będziesz próbować robić to pięścią, to pewnie szybciej wbijesz gwóźdź w rękę niż w deskę (choć to też zależy od twardości drewna 😉). Możesz to też zrobić czymś twardym jak np. inna deska, kamień lub obcas buta. Da się to generalnie zrobić, chociaż przy większej ilości gwoździ pewnie uszkodzisz siebie, a na pewno buta 😊.

Zatem zamiast używać „alternatywnych” narzędzi do takiej pracy, użyjmy właściwego, czyli młotka. Dlaczego? Bo młotek, to jedno z najstarszych narzędzi w dziejach ludzkości, które jest rozwijane w konkretnym celu. Niedużo młodszym wynalazkiem jest zresztą siedzisko, które może przybrać formę fotela biurowego lub krzesła😉.

A jak już o krześle mowa… Pierwszy tydzień pandemii COVID-19 Iza miała swoje home office w kuchni. Siedziała na całkiem wygodnym krześle przy kuchennym stole. Już 3-ciego dnia miała ból pleców i nadgarstków, a w poniedziałek przywiozłem z jej pracy całkiem niezły fotel oraz monitor i rozstawiłem biuro w pokoju gościnnym, dzięki czemu nie ma już takich problemów. Przy maksymalnie tanich fotelach biurowych szkodliwość taka może nie jest aż tak błyskawicznie odczuwalna jak na krześle, ale jest nie mniej dotkliwa dla naszego zdrowia.

Co sprawia, że fotel jest ergonomiczny

Fotel ergonomiczny to przede wszystkim taki, który możesz maksymalnie dopasować do Twojego ciała i jego naturalnej fizjonomii. A przecież każdy człowiek jest inaczej zbudowany! Zatem im fotel ergonomiczny ma więcej możliwości regulacji, tym lepiej jest dla Twojego ciała i zdrowia. Poniżej przedstawię Tobie moim zdaniem 3 najważniejsze cechy, od których należy zacząć kryteria poszukiwań idealnego fotela.

Mam 190 cm wzrostu, dlatego pierwsze, na co musiałem zwrócić uwagę, zmieniając fotel po 8 latach, to możliwość regulacji wysokości oparcia. A konkretniej pozycji elementu, wspierającego odcinek lędźwiowy, który siłą rzeczy musi odpowiadać pozycji tej części ciała w Twoim organizmie. Gdy przymierzałem różne fotele ergonomiczne okazywało się, że na niektóre byłem po prostu za wysoki.

Analizując oparcie, warto wspomnieć o siatce typu mesh. Wszystkie moje fotele od 15 lat były obite skórą. Skóra wygląda naprawdę dobrze, ale… siatka na oparciu daje możliwość lepszej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu nie masz przepoconych pleców, siedząc kilka godzin w biurze. Ponadto siatka mesh dopasowuje się do Twoich pleców, co w oparciu obitym skórą jest już raczej ciężkie do osiągnięcia.

Możliwość regulacji podłokietników też jest bardzo ważna. Aby siedzieć we właściwej postawie, Twoje ręce powinny być ustawione w odpowiedniej wysokości względem siedziska i blatu, zatem regulacja wysokości to podstawa. Dodatkowo warto mieć możliwość ustawiania podłokietników w osi przód-tył, bo ręce mogą być różnej długości.

Warto też pamiętać, że idealnym kompanem ergonomicznego fotela jest biurko z regulacją wysokości. 🙂

Dlaczego ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo

Cóż… Ioo spełnił wszystkie wyżej wymienione kryteria i dodał jeszcze całkiem sporo od siebie.

To czym, ta jedna z flagowych konstrukcji Grospolu, wygrała z ponad 10 innymi fotelami, które sprawdzałem, to zagłówek. Problem z tym elementem wyposażenia foteli biurowych jest taki, że zazwyczaj jest on tak cofnięty do tyłu, że nie można z niego korzystać w pozycji pracy. Dopiero jak rozłożymy fotel do tyłu, by chwilę odpocząć, to sięgamy głową do zagłówka. W Ioo jest inaczej, dzięki czemu możesz korzystać z tego dobrodziejstwa nie tylko jako dekoracji 😉.

Nie da się ukryć, że fotel Ioo marki Grospol to jest już pewna inwestycja. Dlaczego jest ona dobra? W przeciwieństwie do najtańszego fotela z Chin, który po transporcie, ocleniu, marży co najmniej producenta, importera i sprzedawcy kosztuje niespełna 200 zł, jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Do tego ma moim zdaniem bardzo dobry stosunek ceny do ilości rozwiązań, dzięki którym siedzenie, niebędące de facto naszą naturalną pozycją, staje się mniej szkodliwe.

Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo po 3 latach użytkowania.

Ten fotel biurowy służy mi nie tylko do codziennej wielogodzinnej pracy przy komputerze. Odkąd rozbudowałem mój system stereo na biurku, to też miejsce, gdzie „po godzinach” słucham muzyki. Także Iza korzysta z tego fotela, bo moje biurko jest jej miejscem do grania w gry komputerowe, bo ja to robię na kanapie obok (przeważnie gramy razem).

Nie bez znaczenia jest też fakt, że mamy domu 4 koty, które często też korzystały z tego fotela. Obawiałem się trochę, że oparcie mesh będzie przez nie szybko zdewastowane. Okazuje się, że przez 3 lata fotel jest praktycznie nienaruszony pod tym względem.

Jedyne ślady użytkowania, które są widoczne to delikatne przetarcia na krawędziach siatki mesh, co w siedziskach marketowych widoczne jest po 3 miesiącach, a nie latach. 

Sądzę też, że dobrą referencją jest fakt, że przez lata już kilka naszych znajomych kupiło ten fotel do sobie do domu czy też do firmy, po tym jak usiedli na niego u nas w domu. Dlaczego zatem wymieniłem model Ioo na Ioo 2? Na pewno nie dlatego, że wymagał on już wymiany. Zresztą jakby coś się z nim działo niedobrego, to jest przed nim jeszcze 2 lata z 5-letniej gwarancji producenta. Dlatego też niebawem powędruje on w dobre ręce. A wymieniłem fotel na nowszy model raczej przy okazji zamówienia dla Izy flagowego modelu Egrohuman 2, o którym Iza napisała trochę tutaj.

Fotel ergonomiczny Grospol Ioo vs Ioo 2 – porównanie

Najważniejsze jest chyba to, że nowa generacja Ioo jest jeszcze wygodniejsza. Nie jest to rewolucja, a raczej ewolucja sprawdzonych rozwiązań, z których korzysta już tysiące ludzi. Co się jednak składa na tę większą wygodę? Odpowiedź na to pytanie poznasz poniżej.

Masywniejsza budowa fotela Grospol Ioo 2

Bryła fotela jest generalnie większa, co widać na zdjęciu powyżej – Ioo 2 jest po lewej stronie. Mimo to, mebel ten jest nadal całkiem smukły, co było też cechą pierwszej generacji Ioo. Można powiedzieć, że jest to trochę hybryda Ioo oraz flagowego fotela Ergohuman, któremu wizualnie jest bliżej do fotela gabinetowego. Mając 190 cm wzrostu i 100 kg masy bardzo doceniam kierunek, w którym poszli projektanci i polecam model jako fotel biurowy dla wysokich osób.

Siedzisko mesh fotela Grospol Ioo2

Co prawda pierwsza generacja modelu Ioo miała do wyboru siedzisko mesh lub materiałowe, lecz podobnie jak w przypadku opacia, bałem się tego rozwiązania z uwagi na nasze koty. W przypadku Ioo 2 mamy już tylko do wyboru siedzisko mesh. Jest to bardzo dobre, bo siedzisko mesh jest znacznie bardziej komfortowe. Idealnie dopasuje się do naszego ciała, na co w przypadku siedziska tapicerowanego, nie mamy szans w takim wymiarze.

Okazuje się też, że materiał jest na tyle wytrzymały, że nawet przy próbach jego zadrapania przez nasze koty abisyńskie, na które szybko oczywiście reagowaliśmy, nie tylko oparcie, ale i siedzisko Ioo 2 wyszło bez szwanku.

Nowa kolorystyka fotela Grospol Ioo 2

W przypadku pierwszej generacji Ioo mieliśmy do wyboru podstawową gamę kolorystyczną, natomiast druga generacja daje do wyboru dwa kolory stelaża – czarny (BS) i szary (GS), a także aż 4 kolory siatki, w tym zielony i różowy, co daje większa możliwość aranżacji w przestrzeni prywatnej.

Nota bene Ioo nadal daje ogromne możliwość regulacji wysokości na wielu płaszczyznach, więc fotel jest przystosowany zarówno dla osób wysokich takich jak ja, jak i dla młodzieży. W połączeniu z 5-letnią gwarancją jest to świetne rozwiązanie jeszcze dla rosnących dzieci, szczególnie z biurkiem z regulacją wysokości.

Nowe akcesoria fotela Grospol Ioo2

Do fotela Ioo pierwszej generacji można było dokupić stawiany obok podnóżek. Ioo 2 możesz wyposażyć w opcjonalny podnóżek, który jest zintegrowany z fotelem. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie i nie wymaga ustawiania dodatkowego przedmiotu w Twojej przestrzeni roboczej.

Innym dodatkowym akcesorium jest składany wieszak na marynarkę, co również jest pomocnym gadżetem.

Więcej możliwości ustawienia

Fotel Ioo zachwycił mnie ogromem opcji ustawienia fotela do mojego ciała. Ioo 2 przebił w tym zakresie swojego poprzednika dając jeszcze więcej możliwości, które poprawiają komfort pracy przy biurku.

Szczegółowe różnice między modelami Grospol Ioo oraz Ioo 2 pokazuje ta grafika.

Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie ergonomiczne funkcje, jakie posiada fotel Grospol Ioo2 to koniecznie sprawdź świetnie przygotowany przez producenta film instruktażowy:

Warto też obejrzeć materiały innych foteli Grospol 😉.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego ergonomiczny fotel biurowy jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy przy komputerze. Zatrważające jest dla mnie zatem to, że jest on jednym z najbardziej bagatelizowanych elementów wyposażenia biurowego.

Oczywiście nie namawiam do tego, by każdy pracownik biurowy w Polsce dostał gabinetowy fotel Ioo. Grospol ma na szczęście też w swojej ofercie wiele prawdziwie ergonomicznych foteli w różnych cenach. Możesz znaleźć je m.in. w ich sklepie internetowym Centrum Krzeseł.

Pamiętaj, że pracownik mający odpowiednie narzędzia jest bardziej wydajny, przez co swoje zadania wykona nie tylko lepiej, a i szybciej. A czas to pieniądz 😉.

Ten artykuł powstał we współpracy z firmą Grospol. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakimi zasadami kierujemy się przy współpracujemy z markami: KLIKNIJ TUTAJ
Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
7 Comments
 • Jaki dokładnie jest to model ioo? I czy byl testowany na osobie ~165cm wzrostu? Czy podłokietniki regulują się przód/tył?

 • A jak byście ocenili ten huzaro force 3.0? W sensie czy warto czy raczej poszukać czegoś innego, bo potrzebuje fotela do zwykłego komputera. Tylko już nie wiem na co zwracać uwagę. ten fotel ma trochę głupie podłokietniki jakie mogą się nie dopasować.

  • Po przeczytaniu powyższego artykułu sam możesz stwierdzić co temu modelowi brakuje 😉

   Ten, jak i większość foteli gamingowych stawia przede wszystkim na stylistykę, która wywodzi się ze sportowych siedzeń samochodowych zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie kierowcy w razie wypadku samochodowym przy dużych prędkościach, a nie ergonomicznym siedzeniu przez wiele godzin.

   W tym przedziale cenowym Grospol Plus R będzie dużo lepszym rozwiązaniem.

 • Hej, trafiłem na tę stronę, ponieważ poszukuję odpowiedniego fotela dla siebie i… trafiłem idealnie Najbardziej mnie ucieszył fakt, że autor ma tyle samo wzrostu, co ja 😀

 • Byłem już prawie przekonany do zakupu noblechairs hero w wersji skórzanej. Wtedy pojawił się moment zwątpienia, ponieważ fotel jest on wykonany ze skóry, a do zastosowań domowych nie do końca byłoby to odpowiednie. W trakcie poszukiwań innych foteli, a nie jest to łatwe dla osoby 190 cm/100kg, natrafiłem na te od firmy Grospol, czyli model Ergohuman Elite 2 oraz Ioo Elite 2. Jednocześnie szukając opinii, natrafiłem na przeróżne, które są niejednoznaczne, ponieważ jedni je zachwalają, a inni piszą, że to fotele dla karłów do 180 cm. Tak więc dotarłem do momentu, w którym jestem w kropce. Tym bardziej, że powyżej we wpisie model Ioo jest odpowiedni dla mojego wzrostu. Zgodnie z powyższym proszę o poradę, w co naprawdę warto włożyć taką kwotę pieniędzy (~3000 zł)?

 • c.d…
  Byłem już prawie przekonany do zakupu noblechairs hero w wersji skórzanej. Wtedy pojawił się moment zwątpienia, ponieważ fotel jest on wykonany ze skóry, a do zastosowań domowych nie do końca byłoby to odpowiednie. W trakcie poszukiwań innych foteli, a nie jest to łatwe dla osoby 190 cm/100kg, natrafiłem na te od firmy Grospol, czyli model Ergohuman Elite 2 oraz Ioo Elite 2. Jednocześnie szukając opinii, natrafiłem na przeróżne, które są niejednoznaczne, ponieważ jedni je zachwalają, a inni piszą, że to fotele dla karłów do 180 cm. Tak więc dotarłem do momentu, w którym jestem w kropce. Tym bardziej, że powyżej we wpisie model Ioo jest odpowiedni dla mojego wzrostu. Zgodnie z powyższym proszę o poradę, w co naprawdę warto włożyć taką kwotę pieniędzy (~3000 zł)?

  • Cześć! Dzięki za ten komentarz. Uważam, że ten fotel ma bardzo dobrą cenę biorąc pod uwagę ilość ustawień, które oferuję. Jako wieloletni użytkownik mogę też potwierdzić jakość tego produktu.
   5-letnia gwarancja producenta też jest mocnym argumentem za tym zakupem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *