Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo – Zadbaj o siebie i pracowników!

Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo – Zadbaj o siebie i pracowników!

Ile godzin spędzasz przy komputerze? My z Izą spędzamy ich bardzo wiele, nie tylko w pracy, ale także prowadząc bloga czy też grając w gry komputerowe. Dlatego obok wydajnego komputera, jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest dobre siedzisko. Jeżeli chcesz się dowiedzieć na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszy fotel ergonomiczny, to czytaj dalej! 😊

Czym jest ergonomia pracy

Fotel ergonomiczny, jak nazwa wskazuje, to taki, który pozwoli Tobie ergonomicznie pracować. Ale co to w ogóle znaczy, że pracujemy ergonomicznie? Według Państwowej Inspekcji Pracy ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem. Czyli chodzi o to, jak nasza praca oraz stosowane do niej narzędzia, wpływają na nasz organizm.

Fotel ergonomiczny Grospol Ioo pozycja siedzenia 1024x768 1 - Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo - Zadbaj o siebie i pracowników!

Prosty przykład – musisz wbić gwóźdź w deskę. Jak będziesz próbować robić to pięścią, to pewnie szybciej wbijesz gwóźdź w rękę niż w deskę (choć to też zależy od twardości drewna 😉). Możesz to też zrobić czymś twardym jak np. inna deska, kamień lub obcas buta. Da się to generalnie zrobić, chociaż przy większej ilości gwoździ pewnie uszkodzisz siebie, a na pewno buta 😊.

Zatem zamiast używać „alternatywnych” narzędzi do takiej pracy, użyjmy właściwego, czyli młotka. Dlaczego? Bo młotek, to jedno z najstarszych narzędzi w dziejach ludzkości, które jest rozwijane w konkretnym celu. Niedużo młodszym wynalazkiem jest zresztą siedzisko, które może przybrać formę fotela biurowego lub krzesła😉.

A jak już o krześle mowa… Pierwszy tydzień pandemii COVID-19 Iza miała swoje home office w kuchni. Siedziała na całkiem wygodnym krześle przy kuchennym stole. Już 3-ciego dnia miała ból pleców i nadgarstków, a w poniedziałek przywiozłem z jej pracy całkiem niezły fotel oraz monitor i rozstawiłem biuro w pokoju gościnnym, dzięki czemu nie ma już takich problemów. Przy maksymalnie tanich fotelach biurowych szkodliwość taka może nie jest aż tak błyskawicznie odczuwalna jak na krześle, ale jest nie mniej dotkliwa dla naszego zdrowia.

Co sprawia, że fotel jest ergonomiczny

Fotel ergonomiczny to przede wszystkim taki, który możesz maksymalnie dopasować do Twojego ciała i jego naturalnej fizjonomii. A przecież każdy człowiek jest inaczej zbudowany! Zatem im fotel ergonomiczny ma więcej możliwości regulacji, tym lepiej jest dla Twojego ciała i zdrowia. Poniżej przedstawię Tobie moim zdaniem 3 najważniejsze cechy, od których należy zacząć kryteria poszukiwań idealnego fotela.

Mam 190 cm wzrostu, dlatego pierwsze, na co musiałem zwrócić uwagę, zmieniając fotel po 8 latach, to możliwość regulacji wysokości oparcia. A konkretniej pozycji elementu, wspierającego odcinek lędźwiowy, który siłą rzeczy musi odpowiadać pozycji tej części ciała w Twoim organizmie. Gdy przymierzałem różne fotele ergonomiczne okazywało się, że na niektóre byłem po prostu za wysoki. Tak – przymierzałem. Odradzam zakup fotela ergonomicznego dla siebie bez przetestowania go na własnym ciele. Na szczęście z produktami Grospol nie ma w tym zakresie specjalnie problemu. W Poznaniu znalazłem kilka firm, z u których mogłem przetestować często nawet kilka foteli i porównać je z konkurencją.

Fotel ergonomiczny Grospol Ioo oparcie mesh 1024x768 1 - Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo - Zadbaj o siebie i pracowników!

Analizując oparcie, warto wspomnieć o siatce typu mesh. Wszystkie moje fotele od 15 lat były obite skórą. Skóra wygląda naprawdę dobrze, ale… siatka na oparciu daje możliwość lepszej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu nie masz przepoconych pleców, siedząc kilka godzin w biurze. Ponadto siatka mesh dopasowuje się do Twoich pleców, co w oparciu obitym skórą jest już raczej ciężkie do osiągnięcia.

Możliwość regulacji podłokietników też jest bardzo ważna. Aby siedzieć we właściwej postawie, Twoje ręce powinny być ustawione w odpowiedniej wysokości względem siedziska i blatu, zatem regulacja wysokości to podstawa. Dodatkowo warto mieć możliwość ustawiania podłokietników w osi przód-tył, bo ręce mogą być różnej długości.

Warto też pamiętać, że idealnym kompanem ergonomicznego fotela jest biurko z regulacją wysokości. 🙂

Dlaczego ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo

Cóż… Ioo spełnił wszystkie wyżej wymienione kryteria i dodał jeszcze całkiem sporo od siebie.

To czym, ta jedna z flagowych konstrukcji Grospolu, wygrała z ponad 10 innymi fotelami, które sprawdzałem, to zagłówek. Problem z tym elementem wyposażenia foteli biurowych jest taki, że zazwyczaj jest on tak cofnięty do tyłu, że nie można z niego korzystać w pozycji pracy. Dopiero jak rozłożymy fotel do tyłu, by chwilę odpocząć, to sięgamy głową do zagłówka. W Ioo jest inaczej, dzięki czemu możesz korzystać z tego dobrodziejstwa nie tylko jako dekoracji 😉.

Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie ergonomiczne funkcje, jakie posiada ten fotel to koniecznie sprawdź świetnie przygotowany przez producenta film instruktażowy:

Warto też obejrzeć materiały innych foteli Grospol 😉.

Nie da się ukryć, że fotel Ioo marki Grospol to jest już pewna inwestycja. Dlaczego jest ona dobra? W przeciwieństwie do najtańszego fotela z Chin, który po transporcie, ocleniu, marży co najmniej producenta, importera i sprzedawcy kosztuje niespełna 200 zł, jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Do tego ma moim zdaniem bardzo dobry stosunek ceny do ilości rozwiązań, dzięki którym siedzenie, niebędące de facto naszą naturalną pozycją, staje się mniej szkodliwe.

Ergonomia pracy przy komputerze

Teraz już wiesz, dlaczego ergonomiczny fotel biurowy jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy przy komputerze. Zatrważające jest dla mnie zatem to, że jest on jednym z najbardziej bagatelizowanych elementów wyposażenia biurowego.

Oczywiście nie namawiam do tego, by każdy pracownik biurowy w Polsce dostał gabinetowy fotel Ioo. Grospol ma na szczęście też w swojej ofercie wiele prawdziwie ergonomicznych foteli w różnych cenach. Możesz znaleźć je m.in. w ich sklepie internetowym Centrum Krzeseł.

Pamiętaj, że pracownik mający odpowiednie narzędzia jest bardziej wydajny, przez co swoje zadania wykona nie tylko lepiej, a i szybciej. A czas to pieniądz 😉.

Baner 2 1024x449 - Ergonomiczny fotel biurowy Grospol Ioo - Zadbaj o siebie i pracowników!
Ten artykuł powstał we współpracy z firmą Grospol. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakimi zasadami kierujemy się przy współpracujemy z markami: KLIKNIJ TUTAJ