Gdy po 6 latach nasz blender ręczny wyzionął ducha, zacząłem zgłębiać mnogość rozwiązań proponowanych przez tego rodzaju urządzenia. Pierwsze na co patrzymy, to oczywiście moc silnika. Następnie ilość dodatkowych końcówek, analizując ich przydatność w kuchni. Jednak czy to wszystko, na co warto zwrócić uwagę? O tym co jeszcze może zaproponować nowoczesny blender ręczny i dlaczego wybraliśmy flagowy model, obchodzącego w tym roku 100-lecie,Brauna, dowiesz się poniżej.
Blender ręczny w naszej kuchni
Podstawową funkcją blendera ręcznego jest, jak jego nazwa wskazuje, blendowanie. Do tego służy charakterystyczna końcówka, która w lepszych urządzeniach jest wykonana z metalu, a w tych budżetowych z plastiku. Pamiętam aż za dobrze, jak kolejne plastikowe ząbki dookoła końcówki do blendowania w naszym mikserze ręcznym z NRD w jakiś tajemny sposób znikały… To jednak było kilka… dekad temu i od tego czasu technologia poszła bardzo do przodu, także w dziedzinie blenderów ręcznych.
Dzisiaj takie urządzenie może być tak naprawdę całym ekosystemem narzędzi kuchennych, które pomogą Tobie w dużo większej ilości zadań niż tylko w samym blendowaniu.
I tak też u nas w domu blender to od lat zarówno świetne narzędzie do przygotowywania kremowych zup czy też mlecznych koktajli owocowych, jak i sposób na szybkie szatkowanie cebuli bez łez, przygotowywania chimichurri do steków lub kruszenia lodu do mohito. Jest to chyba najczęściej używane przeze mnie urządzenie do przygotowywania potraw. Dlatego też następca musiał być porządnym i uniwersalnym sprzętem, a do tego też (jak zawsze) ładnie wyglądać. 😊
Blender ręczny Braun MultiQuick 9 – dlaczego właśnie ten?
Braun MultiQuick 9 zdecydowanie nie jest zwykłym blenderem ręcznym. Szereg innowacji spowodował, że urządzenie to zostało wyróżnione Red Dot Design Award. Jak już na pewno wiecie, nagroda ta jest gwarantem dobrego designu, nowatorskich rozwiązań i wysokiej jakości wykonania. To kilka z nich:
1200 W mocy z silnikiem Acitve PowerDrive
Tegoroczny model flagowego blendera Brauna MultiQuick 9 ma większą moc. Zamiast 1000 W ma moc aż 1200 W, co pozwoli mu stawić czoła (tudzież ostrza) każdemu kuchennemu wyzwaniu! Np. blendując awokado, nie musisz już wyjmować jego pestki, która nota bene jest zdrowsza niż miąższ. 😊
Klika trybów pracy z przyciskiem imode
Blender MultiQuick 9 posiada u szczytu przycisk imode, który pozwala ustawić 3 tryby pracy. Standardowa moc, podwyższona moc oraz praca pulsacyjna pozwalająca rozdrabniać bez rozgniatania. Przecież inaczej się szatkuje twardą cebulę do jajecznicy, a inaczej miękkie pomidory do salsy. Inżynierzy Brauna to rozumieją, dając nam możliwość ustawienia urządzenia pod aktualne potrzeby.
Płynna regulacja mocy SmartSpeed
Imode to jednak nie wszystko. Uchwyt silnika jest wyposażony w swego rodzaju spust, który pozwoli Tobie jeszcze precyzyjniej regulować siłę z jaką będą pracować ostrza. Mając przycisk ciągle „pod ręką” (tudzież palcem) możesz płynnie dostosowywać pracę blendera, używając tylko jednej dłoni.
Końcówka do blendowania pełna innowacji
Ten element zrobił na mnie chyba największe wrażenie. Zdarzyło się Tobie wyciąganie łyżką lub nożem wciśnięte w komorę z nożami jedzenie? Jest to wyjątkowo uciążliwe przy blendowaniu mrożonych owoców… Iza nawet nieopatrznie poważnie przecięła sobie w ten sposób palec, nie zdejmując podczas czyszczenia ostrza z silnika i przypadkowo go uruchamiając podczas wyciągania resztek jedzenia.
Zacznijmy od tego, że z Braunem MultiQuick 9 taka sztuczka jest dużo trudniejsza, bo obok przycisku imode mamy jeszcze guzik odblokowujący pracę silnika przed uruchomieniem. A poza tym taka czynność nie jest już potrzebna z 2 powodów. Przede wszystkim komora na ostrza jest w połowie „zamknięta” wewnątrz, przez co praktycznie nie ma już w niej ciasnych przestrzeni do zbierania się jedzenia. Ponadto Braun zastosował tutaj rozwiązanie ActiveBlade, które powoduje, że ostrzem możemy podczas pracy poruszać w górę i w dół wewnątrz komory. Tym samym lepiej rozdrabniamy jedzenie i zapobiegamy jego zbieraniu się wewnątrz końcówki. Do tego wyprofilowanie samej komory, zgodnie ze standardem Brauna o nazwie SpalashControl, skutecznie redukuje chlapanie blendowanych przysmaków, takich jak np. robiony przeze mnie ostatnio krem ze szparagów.
Ogromna ilość akcesoriów
Umówmy się, blender ręczny to tak naprawdę silnik schowany w uchwycie, który ma dobrze leżeć w ręce. Samo rozdrabnianie, szatkowanie i inne czynności wykonywane są za sprawą różnego rodzaju końcówek. Oczywiście w tego rodzaju urządzeniach najważniejsza jest ta odpowiedzialna za blendowanie i o niej już trochę napisałem. Ale jak wiesz nie samym blendowaniem człowiek żyje 😊.
Dlatego też wybierając nowy blender zwracałem także uwagę na to, co może on zaoferować poza jego podstawową funkcją. Muszę przyznać, że to ile czynności można wykonać za pomocą Braun MultiQuick 9 i jego końcówek jest imponująca! Ale o tym szerzej napiszę poniżej… 😊
Więcej powodów dlaczego warto wybrać blender ręczny Braun znajdziesz tutaj.
Blender ręczny Braun MultiQuick 9 – akcesoria
Gdy już wiedziałem, że naszym następnym blendrem będzie Braun MultiQuick 9 pozostało już „tylko” dobór modelu. I to nie było takim prostym zadaniem, gdyż na stronie Brauna mamy aż 9 wariantów tej wersji. Czym one się różnią? Te, których nazwa zaczyna się od MQ 90, to starsza edycja, która ma „jedynie” 1000 W mocy. Jest to co prawda więcej niż większość flagowych modeli konkurencji, które zazwyczaj sięgają 800 W, ale ja wybrałem jeden z modeli MQ 91, czyli tegoroczny model, który ma już wspomniane 1200 W mocy.
Pozostałe symbole urządzenia odpowiadają za zestaw załączonych do blendera końcówek. Za pomocą systemu EasyClick+ możemy podłączyć od blendera Braun MultiQuick 9 aż 8 modułów. Wśród nich jest m.in. malakser, który dysponuje jeszcze szeregiem ciekawych końcówek do szatkowania, tarcia, wyrabiania ciasta, czy też krojenia warzyw w idealną kostkę. Tym samym mamy już pod 20 możliwych wariantów konfiguracji urządzenia.
My poszliśmy na całość i wybraliśmy model MQ 9195XLI, który ma prawie wszystkie dostępne końcówki. Jeżeli nam jakiejś końcówki w przyszłości zabraknie, to możemy ją dokupić np. na stronie internetowej Brauna.
Mamy także modele:
1. MultiQuick 9 MQ 9125XS
2. MultiQuick 9 MQ 9135XI
3. MultiQuick 9 MQ 9138XI
4. MultiQuick 9 MQ 9147X
5. MultiQuick 9 MQ 9187XLI
Wszystkie je możesz znaleźć, klikając tutaj: Blender ręczny Braun MultiQuick 9.
Blender ręczny Braun MultiQuick 9 – podsumowanie
Dzięki ogromnej palecie akcesoriów Braun MultiQuick 9 to nie tylko jeden z najlepszych blenderów na świecie, ale także bardzo uniwersalne urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić wiele innych kuchennych pomocników. Od szatkownicy, przez mikser, aż po kruszarkę do lodu – możliwości jest naprawdę wiele i każde z zadań, które Braunowi powierzyłem, były zrealizowane bardzo dobrze – tym także zblendowanie idealnej Pina Colady 😉
Zatem jeżeli szukasz świetnego blendera to Braun MultiQuick 9 jest zdecydowanie pozycją dla Ciebie. Jeżeli chcesz zastąpić nim więcej urządzeń niż tylko Twój wysłużony blender, to to tym bardziej się nim zainteresuj! 😊