Tynki dekoracyjne Fox Dekorator – odmienią Twoje wnętrza

Patryk
Patryk 8 Min Read

Ten artykuł powstał we współpracy reklamowej z firmą Atlas. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ.

Chcesz odmienić wnętrze domu lub mieszkania i przełamać kolor neutralnej, ale nudnej bieli? Zainwestuj w coraz popularniejszy, również w przestrzeni prywatnej, tynk dekoracyjny! Poniżej dowiesz się, gdzie zastosowaliśmy tynki dekoracyjne istniejącej od 1996 roku marki Fox Dekorator w naszym domu, jak wygląda proces nakładania takiego materiału oraz jaki daje to efekt.

Dlaczego Tynki dekoracyjne Fox Dekorator

Ściany to największa powierzchnia naszego domu lub mieszkania. Gładka powierzchnia pokryta białą farbą jest najbardziej neutralnym, przez co też chyba najczęstszym wyborem, gdy myślimy o ich wykończeniu. Jednak czy tak musi być zawsze? Obecnie mamy na rynku mnóstwo ciekawych alternatyw. Modne kolory farb, oryginalne wzory tapet czy nawet żywe rośliny.

Od wielu lat do wyboru mamy także różnego rodzaju farby strukturalne i tynki dekoracyjne. Szukając czegoś wyjątkowego do naszego domu, odkryliśmy nam dotychczas nieznaną markę Fox Dekorator, która szybko zdobyła nasze serca.

To, co nas przede wszystkim skłoniło do wyboru tynków dekoracyjnych Fox Dekorator, to bardzo szeroka gama efektów, które można wykonać ich produktami. Na moment pisania tego tekstu, producent prezentuje na swojej stronie 30 różnych efektów, jakie można uzyskać przy pomocy jego produktów. Są to jednak tylko propozycje, bo tak naprawdę te materiały wykończeniowe są na tyle uniwersalne, że mogą posłużyć do tworzenia wielu innych ciekawych kompozycji. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia i zdolności wykonawcy.

Warto też zaznaczyć, że prawie każdy z tych wzorów można zmodyfikować kolorystycznie pod swoje wnętrza w ramach bardzo szerokiej palety barw ze wzornika NCS.

Fox Dekorator ma też rozbudowane wsparcie dla wykonawców i inwestorów. Nie ogranicza się to tylko do infolinii, gdzie można porozmawiać z doradcą. Firma prowadzi także terenowe doradztwo techniczne, organizuje pokazy i szkolenia, czy też może doradzić jakieś rozwiązania bezpośrednio na inwestycji.

Ponadto Fox Dekorator to polska marka należąca do grupy Atlas. A my bardzo lubimy korzystać z rodzimych rozwiązań. 😊

Efekt dekoracyjny Fox Dekorator – Greckie Wyspy w naszym domu

Wszystko się zaczęło od pomysłu zastosowania modnego betonu architektonicznego w naszym salonie, by był on uzupełnieniem naszej ściany z cegłą. Jednak po przejrzeniu imponującego wachlarza efektów proponowanych przez Fox Dekorator, poszliśmy w nieco innym kierunku niż pierwotnie zakładaliśmy. Poniżej zobaczysz na jakie ostatecznie się zdecydowaliśmy (choć nie było łatwo!).

Wyszliśmy od pomysłu nałożenia go na ścianę pomiędzy salonem, a kuchnią. Ostatecznie rozprzestrzenił się on także na klatkę schodową oraz przedpokój na piętrze. Trochę „rzutem na taśmę” Iza ostatecznie zdecydowała jeszcze, by efekt ten pojawił się także na jednej ze ścian w naszej nowej garderobie, której strukturę będziemy podświetlać w dość niestandardowy sposób.

Mimo, że mogliśmy tutaj wybrać jeden z bardzo bogatej palety kolorów zdecydowaliśmy na kolor biały, by efekt ten nie dominował przestrzeni, tylko ją dyskretnie uzupełniał – nawiązując zresztą do białych ścian domów z greckiej wyspy Santorini. 😊

Jako że mamy tego rodzaju tynku w naszym domu najwięcej (ok. 50 m2) chcielibyśmy na jego przykładzie pokazać też, jak takie proponowane przez producenta efekty powstają.

Krok pierwszy – przygotowanie powierzchni

Tutaj wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Greckie wyspy w kolorze białym, nakładane na białą ścianę, nie wymagały żadnego przygotowania poza zaszpachlowaniem dziur po obrazkach czy też sukcesywnie usuwanych przez Patryka fizycznych włączników światła. Natomiast są takie efekty, które mogą wymagać nie tylko, by ściana była prosta, ale także szlifowana przed nałożeniem.

Krok drugi – nałożenie warstwy sczepnej

Ten specjalny grunt tworzy chropowatą warstwę, która zwiększa przyczepność tynku oraz zmniejsza chłonność wilgoci przez ścianę. To zasadniczo ułatwia nakładanie i formowanie kolejnych warstw tynku.

Krok trzeci – nałożenie pierwszej warstwy tynku

Jak Grunt Szczepny wyschnie, to możemy nakładać tynk. W przypadku efektu Greckie wyspy stosujemy tutaj tynk dekoracyjny Trawertyn Wapienny. W odróżnieniu od wielu produktów tego typu na rynku, jest to w 100% naturalny produkt mineralny wykonany na bazie zmielonego marmuru. Jest on odporny na wilgoć, działanie bakterii i grzybów oraz zapewnia oddychanie ścian. Dzięki temu można go stosować także w łazience – nawet bezpośrednio pod prysznicem, ale wymaga to dokładnego przygotowania podłoża i zabezpieczenia dekoracji. Daje on możliwość wykonania płytkich lub głębokich wżerów i ubytków, o które nam właśnie chodziło w tym efekcie.

Krok czwarty – nałożenie drugiej warstwy tynku

I tutaj przychodzimy do etapu, który wymaga największego doświadczenia w nakładaniu, by uzyskać właśnie taki efekt jaki znajdziesz na zdjęciach oraz próbnikach. Trzeba wiedzieć jaką pacą i w jaki sposób nałożyć tynk, by się ułożył w odpowiedni sposób i po wyschnięciu prezentował się odpowiednio nie tylko na danym kawałku ściany, ale także by tworzył równomierną, a zarazem ciekawie zróżnicowaną kompozycję.

Krok piąty – nałożenie lakieru

Na koniec nakładamy Lakier Dekoracyjny, który nie tylko tworzy na tynku powłokę antystatyczną, przez co na wżerach nie będzie się zbierał kurz, ale także wyróżni jego kolor. Szczerze, nie spodziewaliśmy się jak bardzo ta dodatkowa warstwa podbija wizualnie cały efekt, nawet na bądź co bądź białej ścianie.

Jak widzisz jest to dość złożony proces, składający się nie tylko z kilku etapów, ale także produktów. Zatem jeżeli planujesz nałożyć te tynki samodzielnie, a nie z pomocą wyszkolonego przez Atlas fachowca, to skontaktuj się ze specjalistami Fox Dekorator, którzy nie tylko pomogą Tobie dobrać odpowiednie produkty i ich odpowiednie ilości, ale także podpowiedzą, na co trzeba zwrócić uwagę przy samej pracy, by uzyskać wymarzony efekt na ścianie.

Nie ukrywamy, że my nie nakładaliśmy tych tynków samodzielnie i skorzystaliśmy ze specjalistów Fox Dekorator, którzy na co dzień szkolą wykonawców pracujących z tymi produktami. Zatem spokojnie można rzec, że nasze ściany są wykonane modelowo. 😉

Podsumowanie

Tynki Fox Dekorator to świetne produkty, które szybko pokochaliśmy w naszych wnętrzach. Jeżeli myślisz o odmienieniu Twoich wnętrz z zastosowaniem pięknych wizualnie i zarazem bardzo odpornych na zabrudzenia czy np. wilgoć rozwiązań, to te tynki jednej z marek grupy Atlas są bardzo dobrym rozwiązaniem.

To, co nas zaskoczyło w rozmowie z naszymi wykonawcami, to fakt, że ta spora ilość proponowanych przez producenta efektów to tak naprawdę tylko inspiracje, na podstawie których można stworzyć ogromną ilość wariacji, zarówno w zakresie koloru jak i formy. Dlatego też ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia. 🙂

Share This Article
By Patryk
Zawodowo od 2006 roku prowadzę firmę konsultingową, w ramach której doradzam różnym podmiotom w zakresie PRu, marketingu oraz innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Ale, że nie samą komercją człowiek nie żyje… działam także w III sektorze, gdzie z różnymi partnerami budujemy nowoczesną polską wieś. Prywatnie interesuję się designem, projektując różne formy, użytkowe na własny użytek. Jestem zadeklarowanym gadżeciarzem, koneserem dobrego alkoholu i cygar oraz aktywnie zgłębiam „my usless knowledge” z dziedziny fantastyki – z dużym naciskiem na Ciemną Stronę Mocy. Na co dzień piszę analizy, raporty i oferty, dlatego też postanowiłem też poświęcić się nieco lżejszej literaturze, do której wraz z moją żoną, Izą serdecznie zapraszamy! :-)
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *