Ozonator do pralki Ulsonix – higiena i oszczędność

Iza & Patryk
Iza & Patryk 9 Min Read

Ten artykuł powstał we współpracy reklamowej z firmą expondo. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakimi zasadami kierujemy się przy współpracy z markami: KLIKNIJ TUTAJ.

Ozonator jest nam dość bliskim pojęciem, gdyż od blisko roku używamy w naszej kuchni regularnie kompaktowej myjki ozonowo-ultradźwiękowej do mycia owoców i warzyw oraz redukcji nieprzyjemnych zapachów, np. gdy coś się przypali. Jednak nie wpadło nam do głowy, że oprócz tego zastosowania oraz dezynfekcji powietrza, ozonator może być też wykorzystywany w połączeniu z pralką. Gdy zatem expondo zaproponowało nam test urządzenia, o którym nawet nie słyszeliśmy byłem bardzo zaintrygowany, tym bardziej że nie udało mi się znaleźć w Internecie testów tego typu urządzeń. Co daje w teorii ozonator do pralki i jak to się ma z rzeczywistością? O tym dowiesz się poniżej.

Dlaczego expondo.pl

Expondo to sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży sprzętu gastronomicznego, hotelarskiego, sportowego & wellness i przemysłowego dla zawodowców, ale także i hobbystów oferując różne produkty do domu, ogrodu i DIY.

Firma została założona 15 lat temu przez dwóch Polaków. Dzisiaj ma ona główną siedzibę w Berlinie i sprzedaje swoje produkty do ponad miliona klientów w 19 krajach – pod własnymi markami, na które daje 3-7 lat gwarancji.

Jedną z nich jest Ulsonix, która specjalizuje się w ozonatorach. Na dzień pisania tego artykułu wśród 10 najpopularniejszych ozonatorów powietrza na Ceneo, 3 są konstrukcjami Ulsonix. To właśnie tej marki ozonator powietrza oraz wody mamy w naszym domu.

Ozonator powietrza Ulsonix

Ozonatory powietrza, obok oczyszczaczy powietrza, zyskały na popularności od początku pandemii. Ozonator powietrza w domu służy do usuwania nieprzyjemnych zapachów, bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i innych zanieczyszczeń z powietrza. Ozon (O3), który jest wytwarzany przez ozonator, ma właściwości utleniające, co pozwala na usuwanie szkodliwych substancji z powietrza.

Ozonator powietrza może być przydatny dla osób, które mają problemy z astmą, alergiami, chorobami układu oddechowego lub dla tych, którzy chcą poprawić jakość powietrza w domu. Jednak należy pamiętać, że nadmierne narażenie na ozon może prowadzić do podrażnienia oczu, nosa, gardła, a także do problemów z oddychaniem. Dlatego ważne jest, aby stosować ozonatory zgodnie z instrukcjami producenta i zachować ostrożność. Nie należy używać ozonatora w pomieszczeniach, w których aktualnie przebywają ludzie lub zwierzęta. Po ozonowaniu najlepiej przewietrzyć też pomieszczenie z kwadrans lub nie wchodzić do niego w zależności od kubatury przez godzinę do dwóch.

Każde tego rodzaju urządzenie ma określoną wydajność. Nasz ozonator powietrza produkuje 10 000 mg (czyli 10 g) ozonu na godzinę. Oznacza to, że może porządnie zdezynfekować nasz 35-metrowy salon w niespełna 2 godziny.

Sprawdź dostępne ozonatory powietrza Ulsonix na expondo.pl.

Jak działa ozonator do pralki Ulsonix

Już wiemy, jak działa ozonator powietrza w domu. A jak wygląda sytuacja z ozonatorem wody w połączeniu z pralką? W teorii, to stosowane m.in. w basenach urządzenie, jest bardzo przydatnym narzędziem do prania, ponieważ, jak już wiemy, ozon ma właściwości utleniające. To powoduje usuwanie zanieczyszczeń i bakterii z tkanin. Działa on analogicznie do ozonatora powietrza, tylko że ozon jest wpuszczany do wody, a nie do powietrza.

Ozonator wody Ulsonix jest urządzeniem przepływowym. Oznacza to, że woda przepływa z rur przez urządzenie i trafia już ozonowana do pralki. Montaż jest banalny i trwa zaledwie kilka minut. Za pomocą trzech dostarczonych śrub przytwierdzasz uchwyt do ściany nieopodal pralki i wieszasz na nim to ważące 3,5 kg urządzenie. Następnie odłączasz dopływ wody do pralki i przykręcasz go do ozonatora. Takim samym, ustandaryzowanym rodzajem rury, która również jest dostarczona wraz z urządzeniem, podłączasz ozonator wody do pralki. Pozostaje już tylko podłączenie zasilania 12V i można działać.

Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe i uruchamia się samo pod wpływem przepływu wody. Jedyne, co można zrobić, to przestawić ilość wytwarzanego ozonu. Nasze urządzenie ma dwa poziomy: wysoki i niski. Ten drugi zalecany jest przy bardzo delikatnych tkaninach, takich jak jedwab czy len.

My wybraliśmy model ULX-ECOLAU2000. Urządzenie to podłączone do pralki usuwa bakterie, wirusy, grzyby, pleśń i inne zanieczyszczenia z tkanin, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy lub alergie. To samo dotyczy samej pralki, która niestety często jest siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego wiele tkanin po praniu, szczególnie tych, które wymagają prania ręcznego, czyli wody o temperaturze 30oC, po praniu dodatkowo dezynfekowałem naszą parownicą. Teraz już tego nie muszę robić. Dlatego też producent zaleca włączenie najpierw pustej pralki 2-3 razy by ją przeczyścić przed pierwszym praniem.

Ok, ale co to wszystko oznacza w praktyce?

Czy ozonator do pralki Ulsonix jest skuteczny

Od pojawienia się tego urządzenia w naszym domu pranie odbywa się w następujący sposób: Wrzucamy do pralki różne tkaniny jak T-shirty, ręczniki, pościel, bieliznę czy też koce. Włączamy program do delikatnych tkanin, trwający 50 minut, z temperaturą wody 40oC, bez detergentów. Efekt jest taki, że mamy świeże oraz skutecznie zdezynfekowane pranie.

Z racji problemów zdrowotnych jednego z naszych kotów mieliśmy też okazję sprawdzić ozonator do pralki Ulsonix z starciu z kocim moczem na różnych tkaninach. Znowu użyliśmy programu do delikatnych tkanin bez detergentu. W przypadku bawełnianej piżamy problem był rozwiązany za pierwszym razem. Jasna koszula wymagała jednak drugiego prania z dodatkiem detergentów. Przedtem musieliśmy prać takie rzeczy pojedynczo, kilka razy w temperaturze minimum 60oC, z użyciem dużej ilości detergentów oraz odplamiaczy i efekt końcowy nie zawsze był pozytywny.  

Ozonator do pralki Ulsonix pomaga także w usuwaniu plam, bez konieczności stosowania detergentów. Sprawdziłem to w dość ekstremalny sposób. Wyjąłem z szafki świeżą, białą ścierkę do naczyń i polałem ją ketchupem oraz olejem z suszonych pomidorów. Następnie wszystko wtarłem i zostawiłem na godzinę, by ładnie zaschło. Po wypraniu ścierki wraz z ręcznikami w/w programie bez detergentów plamy zniknęły w 90%. Przy dobrym oświetleniu, po chwili poszukiwań, znalazłem miejsce, gdzie zostały pozostałości ketchupu, gdyż po oleju nie było śladu. Przy programie „pranie ręczne” czyli 30oC i 30 minut dodajemy jednak punktowo trochę naturalnego detergentu, żeby „pomóc” ozonatorowi.

Warto dodać, że powyższe zdjęcie „po” zrobiłem 40 cm od okna od południa w środku dnia i doświetliłem całość lampą fotograficzną. Inaczej trudno byłoby dojrzeć pozostałości plamy.

Co ważne, ozonator wody do pralki jest też szczególnie przydatny dla osób, które mają alergie lub choroby skórne, ponieważ eliminacja zanieczyszczeń z tkanin może pomóc w zmniejszeniu objawów tych schorzeń.

Trzeba jednak przyznać, że w momencie poboru wody proces jest wyraźnie głośniejszy niż w przypadku samej pralki. Warto także pamiętać, że 2 godziny od zakończenia poboru wody podczas prania urządzenie wchodzi w tryb suszenia co może trwać nawet i 4 godziny. Nie należy wtedy odłączać urządzenia z zasilania, ale nie przeszkadza to w kontynuowaniu prania. Suszenie się po prostu włączy ponownie 2 godziny po kolejnym cyklu. 

Sprawdź dostępne ozonatory do pralki Ulsonix na expondo.pl.

Podsumowanie

Ozonator wody do pralki był dla nas nie lada zaskoczeniem. Nie ukrywam, że już dawno nie podchodziliśmy na starcie do jakiegoś rozwiązania tak sceptycznie. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zredukowało ono nasze zużycie detergentów o dobre 90% i spowodowało, że nie używamy już programów prania powyżej 40oC

Nie wyobrażamy sobie teraz prania bez ozonatora wody. Także myślenie o zmianie naszej już ponad 12-letniej pralko-suszarki na model z nowoczesnymi funkcjami pary itp. poszły w odstawkę. Jest to świetne rozwiązanie, które rzeczywiście działa i przy ciągle rosnących cenach prądu, wody i dobrych detergentów szybko się zwróci.

Jeśli zainteresował Cię ten produkt, w ramach współpracy z expondo, mamy dla naszych czytelników specjalny kod „QT7”, dający 7% rabatu na zakup ozonatorów marki Ulsonix na expondo.pl. Na wszystkie urządzenia w sklepie jest bezpłatna przesyłka oraz w razie potrzeby także i bezpłatny zwrot. 🙂

Share This Article
Uważamy, że się bardzo dobrze dobraliśmy. Lubimy te same rzeczy, tak samo spędzamy czas wolny i w naszych wyborach zakupowych stawiamy na jakość. Stąd nazwa naszego bloga - Quality Test. Będziemy się z Wami dzielić naszymi doznaniami z korzystania z różnych produktów i usług, za którymi idzie pewna jakość lub co najmniej powinna… ;)
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *