TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

TP-Link Deco dla biznesu i entuzjastów

Dla przewarzającej większości osób powyższa konfiguracja będzie w zupełności wystarczająca do wygodnego korzystania z Internetu. Jeżeli jednak podobnie jak my jesteś entuzjastą nowych technologii i masz w domu home office lub planujesz założyć sieć w swojej firmie, to proponujemy rozszerzyć system Deco o rozwiązania biznesowe TP-Link, oparte na komunikacji między urządzeniami poprzez kabel. Przez słowo kabel mam tutaj na myśli kabel sieciowy RJ45 zwany także kablem LAN czy też potocznie skrętką, który jest w stanie przesyłać sygnał do 1 Gbps (czyli z parametrem kategorii 6, lub cat 6).

Pierwszym krokiem jest porządny router. Niestety często urządzenia dostarczane przez dostawców Internetu nie są specjalnie zaawansowane lub mają powyłączane część funkcji. Urządzenie, które dostaliśmy od naszego operatora ma obecnie wyłączone wszystkie funkcje routera i działa wyłącznie jako modem (zalecamy także przy konfiguracji domowej). Jego zadaniem jest obecnie tylko przesyłanie kablem sygnału Internetu do routera biznesowego TP-Link TL-R600VPN, który jest mózgiem całej naszej sieci domowej.

Ma on wiele zaawansowanych funkcji związanych nie tylko z zarządzaniem siecią dla administratora, ale także sprzętowym zabezpieczeniem naszej firmy lub domu przed atakami hakerskimi, co jest coraz większym i realnym zagrożeniem, przed którym oprogramowanie na komputerze nie zawsze nas ochroni (chociażby dlatego, że nie tylko komputery mamy w naszej sieci). Dzięki niemu np. możemy ustawić stały adres IP (czyli identyfikator urządzenia w sieci) dla wszystkich naszych urządzeń, co zasadniczo ułatwia np. przesyłanie sobie plików pomiędzy poszczególnymi komputerami w sieci (koniec z przesyłaniem sobie w domu czy w biurze plików mailem), a wręcz niezbędne, jeżeli chcemy mieć zewnętrzny serwer NAS z ważnymi i/lub dużymi plikami w domu lub firmie. Jeżeli mamy do czynienia z wrażliwymi danymi lub po prostu cenimy naszą prywatność w sieci, to urządzenie pomoże nam zarządzać połączeniem VPN, czyli swego rodzaju tunelem, który dodatkowo zabezpiecza wszystko, co wysyłamy i odbieramy w Internecie. Bardzo polecamy tę technologię!

Do routera jest następnie podłączone kablem urządzenie zwane switch’em (czyli przekaźnik), które jak sama nazwa wskazuje, przesyła kolejnymi kablami sygnał z routera do dalszych urządzeń. Wybraliśmy urządzenie biznesowe TP-Link T1500G-8T, które daje dodatkową warstwę ochrony przed atakami zewnętrznymi. Połączenie jest banalnie proste.

Do jednej z 8 wtyczek (lub też według profesjonalnej nomenklatury „portów”) podłączamy kabel wychodzący od routera, który przesyła sygnał Internetu do switch’a. Następnie do pozostałych portów wpinamy kable, łączące go z innymi urządzeniami, takimi jak komputery czy np. opisane powyżej Deco M9. Jeżeli masz w biurze lub w domu więcej urządzeń, które chcesz podłączyć do sieci kablem, to na stronie TP-Linka znajdziesz switche posiadające nawet do 48 portów – czego my na szczęście w domu i naszym home office nie potrzebujemy – szczególnie przy takim sygnale Wi-Fi jaki dostarcza Deco M9 😊.

Wi-Fi Mesh + kabel = SUPER!

Tylko po co podłączać kabel do Deco, skoro to urządzenie tak świetnie działa bez kabli? Otóż jest bardzo mało urządzeń na rynku, które pozwolą na połączenie bezprzewodowe tej samej prędkości co kabel (o przepustowości 1 Gbit, jak opisałem powyżej). Dlatego też, przy posiadaniu łącza internetowego ponad 30 Mbps (a my mamy 1 Gbit czyli 1 000 Mbps), połączenie bezprzewodowe, szczególnie między piętrami, byłoby bardzo wąskim gardłem. W naszych testach, połączenie z Internetem przy komunikacji bezprzewodowej, osiągało maksymalną prędkość „tylko” 30 Mbps, bo o tyle spadała siła sygnału pomiędzy Deco M9 komunikującymi się bezprzewodowo przez strop i dwie ściany.

Umówmy się – aby oglądać Netflix’a na telewizorze w 4K potrzebujemy 20 Mbps, więc dla większości użytkowników domowych są to problemy dość abstrakcyjne, ale z drugiej strony… Jeżeli Deco M9 Plus będą się ze sobą łączyć nie bezprzewodowo przez strop czy kilka ścian, lecz kablem to mogą pracować na swojej pełnej i wręcz spektakularnej wydajności – ponad 500 Mbps czyli ponad 16 razy szybciej.

TP-Link Deco M9 Plus

Wtedy każdy domownik może JEDNOCZEŚNIE oglądać coś innego w 4K, pobierać „ważącą” 20 GB grę z serwisu Steam’a, prowadzić wideo-rozmowę w 4K, a w tle jeszcze przesyłać do chmury 40 GB filmików i zdjęć z wakacji i słuchać muzyki przez Spotify lub nawet Tidal Hi-Fi (gdzie pojemność utworów jest kilka razy większa). Wszystko będzie działało. Momentalnie, płynnie i bez rozmów typu „Wyłącz YouTube’a, bo muszę szybko wysłać ważny plik do pracy” 😊.

Aby tego dokonać wystarczy, że w aplikacji Deco na Twoim telefonie przełączysz w ustawieniach zaawansowanych tryb pracy Deco M9 Plus z domyślnego routera na access point (czyli punkt dostępu) i podłączysz oba urządzenia kablem do switch’a lub router’a. Wejdziesz wtedy na zupełnie inny poziom sieci przewodowo-bezprzewodowej.

Te działania zasadniczo zwiększają komfort obcowania z nowoczesną elektroniką zarówno dla cyfrowych entuzjastów, zagorzałych gamerów, jak i ludzi businessu.