TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

TP-Link Deco – nowoczesna sieć w domu i w biurze

TP-Link Deco dla domu

Zacznijmy od topografii naszego domu. Mieszkamy w szeregowcu, który ma 3 kondygnacje po 70m2 każda. Kabel światłowodowy dostarczający Internet wchodzi do domu od przyziemia z ogrodu i trafia do garażu, gdzie zlokalizowane jest centrum dowodzenia naszej sieci. To właśnie stamtąd musimy rozprzestrzenić Internet po całym domu.

Od czego zaczynamy? Oczywiście od wyboru urządzenia Deco dla siebie. Dla większości gospodarstw domowych seria M będzie optymalna. Pytanie czy kupujesz zawsze topowe telefony, laptopy, które będą w stanie skorzystać z dobrodziejstw Deco M9 i masz zamiar rozpocząć przygodę ze smart home. Jeśli nie, to w przeciwnym razie polecamy zestaw 2 lub 3 urządzeń Deco M5.

Niezależnie od tego, jaki zestaw wybierzesz, konfiguracja jest tak samo przyjazna dla użytkownika. Najpierw musisz się zastanowić, gdzie chcesz rozstawić swoje Deco w domu. My mamy dwa urządzenia Deco M9. Jedno jest w przyziemiu, gdzie jest router od dostawcy Internetu, który będzie dostarczał do Deco sygnał. Drugie ustawiliśmy na środkowej kondygnacji w salonie. Sygnał Wi-Fi na 3-cie piętro jest dobry, chociaż nie we wszystkich miejscach (strop + ściana działowa potrafią wpłynąć na stabilność połączenia), dlatego postanowiliśmy na 3-cie piętro, gdzie są głównie sypialnie, dodać Deco M3M, który odbiera sygnał Wi-Fi z Deco M9 z salonu, wzmacnia go i przekazuje dalej. Jak już mamy lokalizację urządzeń opanowaną, to instalujemy na smartfona aplikację Deco z Google Play lub App Store i postępujemy zgodnie z ,narysowanymi wręcz, instrukcjami krok po kroku. Niespełna 10 minut później (mierzyłem czas!) masz w pełni sprawną i stabilną sieć bezprzewodową, która powinna trafić do każdego zakątka Twojego domu.

Warto też się przejrzeć, jakie możliwości daje sama aplikacja Deco. Na ekranie głównym masz listę wszystkich urządzeń, które są aktualnie podłączone do Twojej sieci, co może być bardzo przydatne w różnych scenariuszach. Można też ustawić parametry Twojej sieci bezprzewodowej – jej nazwę, hasło i częstotliwość, czy też sieci bezprzewodowej dla gości (czyli danie im dostępu do Internetu, ale nie do Twoich urządzeń sieciowych – polecam!)

Mamy tutaj także wbudowany program antywirusowy, który ochroni nas przed atakami z zewnątrz oraz zaawansowane opcje kontroli rodzicielskiej, których jednak nie przetestowaliśmy z uwagi na to, że posiadamy tylko 3 koty, a te z Internetu, póki co nie korzystają 😉.

Jeżeli mamy urządzenia smart współpracujące z Deco, to możemy je także dodawać do naszej sieci oraz sterować bezpośrednio z aplikacji. Poza tym możesz ustawić inteligentne działanie smart urządzeń podłączonych do Deco jak np. zapalanie żarówki o określonych godzinach lub po wyzwoleniu czujnika ruchu.

Dom post Deco

Jakie są efekty wprowadzenia TP-Link Deco do naszego domu? Wszelkie problemy z komunikacją między urządzeniami zniknęły. Jak ręką odjął! Spotify działa bezbłędnie na każdym kompatybilnym urządzeniu. Można bez problemu streamować YouTube na telewizor bez praktycznie żadnego czekania, a regulacja głośności w Logitech Harmony działa płynnie, jakbym używał gałki na wzmacniaczu. Zatem jeżeli Twoje urządzenia sieciowe nie działają tak jak powinny, to warto się zastanowić nad zainwestowaniem w Deco!

Kilka porad, które ułatwią Tobie konfigurację Deco w Twoim domu

  1. Ustawiając nazwę sieci i hasło przy konfiguracji Deco użyj tej samej nazwy i hasła, które były w poprzednim routerze. Wtedy wszystkie urządzenia podłączone do starej sieci automatycznie połączą się z nową.
  2. Wyłącz sygnał Wi-Fi w routerze od Twojego dostawcy Internetu. Będzie o jedno źródło zakłóceń Twojej nowej sieci mniej.
  3. Podłączając kolejne urządzenia Deco do głównego, przetestuj kilka lokalizacji, aby znaleźć tę, która pozwoli na najlepsze połączenie pomiędzy urządzeniami.
  4. Sprawdzając prędkość połączenia z Internetem korzystaj z aplikacji SpeedTest firmy Ookla (pamiętając jednak, że prędkość nigdy nie będzie większa niż łącze od Twojego dostawcy – nie każdy ma szybszy Internet niż Wi-Fi 😊).