Fontanna dla kota PETKIT

Fontanna dla kota PETKIT

Wbrew obiegowym opiniom, koty nie powinny pić mleka, ale wodę! Dostarczenie im odpowiedniej ilości wody jest niezmiernie ważne dla ich zdrowia. A że nie każdy kot lubi pić wodę z miski, na rynku jest mnóstwo takich produktów jak poidełko lub fontanna dla kota, które podobnie jak lejąca się woda z kranu, zachęcają czworonogi do regularnego nawadniania. A do tego oczyszczają wodę i nie wymagają jej codziennej wymiany. Przez ostatni miesiąc testowaliśmy fontannę dla kotów PETKIT. Co czyni ją wyjątkową i czy warto ją zakupić? Dowiecie się tego z naszej recenzji!

Z firmą PETKIT po raz pierwszy zetknęliśmy się przeglądając katalog zwycięzców Red Dot Design Award. Tam natrafiliśmy na całą gamę produktów, które jak się później okazało były wyróżniane także innymi nagrodami. Niestety, w tym czasie produkty te nie były dostępne w Europie, dlatego zapisaliśmy sobie stronę w zakładkach do późniejszego zajrzenia.

Petkit poidelko 14 - Fontanna dla kota PETKIT

Kilka lat później zacząłem szukać w Internecie fontanny dla kota, która byłaby cichsza niż wcześniej już opisywane przez nas poidełko CatIt. Przede wszystkim z racji tego, że ma ona docelowo przebywać w naszej sypialni. I tak ponownie natrafiliśmy na rozwiązanie PETKITa, które było przez producenta opisywane jako ultra ciche. Czy spełniło swoje obietnice?

Fontanna dla kota w naszym domu

Naszą kocią karierę zaczynaliśmy, pewnie jak większość kociarzy, zwykłą miseczką. Będąc jednak fanami elektroniki zaczęliśmy dość szybko poszukiwać kocich smart gadżetów. Tak natrafiliśmy na całą rodzinę produktów, jaką są poidełka, tudzież fontanny dla kotów.

Petkit poidelko 11 - Fontanna dla kota PETKIT

Nie chcąc przynajmniej raz dziennie zmieniać kotu miski (a w naszym przypadku misek) z wodą, idea pompki i filtrów bardzo nam się spodobała. Mając do tego świadomość, że woda (i tak przepuszczana w całym domu przez uzdatniacz wody) jest dla kotów w takiej fontannie dodatkowo oczyszczana i mineralizowana, tym chętniej zdecydowaliśmy się na zakup i uzupełnianie co kwartał filtrów.

Do idei tej przekonało się już kilku naszych znajomych oraz rodzina (szczególnie posiadający kota z problemami z nerkami).

Dzisiaj mamy w domu dwie fontanny. Jedna znajduje się w kuchni połączonej z salonem, druga zaś w sypialni czyli dwóch przestrzeniach, gdzie zarówno my, jak i nasze koty przebywamy najczęściej.

Fontanna dla kota PETKIT

Zacznijmy od tego, że to poidełko dla kota jest naprawdę bardzo ładne, tak jak na prezentowanych zdjęciach. Konstrukcja jest wykonana z solidnego, twardego plastiku. Wszystkie elementy są ze sobą bardzo dobrze spasowane. Nic nie „lata” i nie „trzeszczy”.

Już przy pierwszym napełnieniu wodą widać, że produkt był bardzo dobrze przemyślany także pod tym względem. Wbudowane w urządzeniu okienko pokazuje stan wody bez konieczności rozmontowywania urządzenia. Dodatkowo producent wyposażył urządzenie w czujnik poziomu wody w urządzeniu. Gdy poziom wody jest niższy niż minimalny pompka przestaje funkcjonować i zapala się dioda wewnątrz urządzenia, która informuje nas o tym, że należy uzupełnić zapas wody w naszym poidełku. Intuicyjna niebieska poświata bardzo ładnie podświetla wodę. Dlatego też nawet nie potrzeba się schylać i sprawdzać poziomu wody przez okienko, bo PETKIT robi to za nas.

Przydatny jest także czujnik zużycia filtrów, który za nas pamięta, kiedy należy zainstalować nowy. W poprzednim poidełku był to pewien problem. Gdy mija już okres przydatności filtrów zapala się pomarańczowa dioda. Okazuje się, że urządzenie może być naprawdę smart bez apki (chociaż apka, by się Izie bardzo spodobała ?).

Petkit poidelko - Fontanna dla kota PETKIT

Poidełko dla kota PETKIT jest zbudowane w taki sposób, że jego pokrywka jest także małą miseczką, w której ciągle jest dolewana woda. Dzięki temu, gdy nie ma prądu w gorący dzień, to nie trzeba się zastanawiać, kiedy kot ostatnio pił i czy nie należałoby mu postawić obok miseczki z wodą.

Petkit poidelko 13 - Fontanna dla kota PETKIT

Bardzo dużą zaletą tej fontanny dla kota jest możliwość zdemontowania części, do której nalewa się wodę, z elementu, do którego wychodzi kabel zasilający. W efekcie nie trzeba zabierać ze sobą całego urządzenia, by zmienić wodę i/lub je umyć, ani też odłączać czy też szczególnie uważać na kabel zasilający.

Petkit poidelko 10 - Fontanna dla kota PETKIT

Reasumując, nie bez kozery przyznano mu designerskiego Oskara ?.

Mimo, że jest to produkt bardzo dobry, nie można go nazwać idealnym. Wymiana filtra wymaga dość filigranowych palców. Iza sobie z tym poradziła bez problemów. Tak samo pracownik firmy, który przysłał nam film instruktażowy, kiedy zgłosiłem producentowi problem w tym zakresie. Ja sobie ledwo radzę najmniejszym palcem dłoni, chociaż muszę przyznać, że mam rozmiar obrączki 26…

Drugim elementem, który nam się nie podoba, wynika głównie z tego, że to poidełko dla kota ma stać u nas w sypialni przodem, do póki co bardzo niskiego łóżka. Otóż zastosowana w nim dioda LED, która pokazuje, że urządzenie pracuje, po ciemku daje imponujące mocne światło. Dla osób, które poruszają się w nocy może być to jednak zaletą. My musieliśmy zakryć diodkę, będąc przyzwyczajonymi do mroków w ustalonych przez nas godzinach nocnych, dzięki roletom nieprzepuszczającym, światła.

Nie jesteśmy też do końca przekonani co trybu pracy SMART tej fontanny dla kota. Teoretycznie polega ona na tym, że czujnik światła przełącza urządzenie automatycznie w tryb nocny, w którym koty jednak mniej piją. W tym trybie pompka nie pracuje cały czas tylko włącza się w różnych interwałach czasowych. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie Azmo i Vala nie mają co pić w nocy, a to dzięki opisanej powyżej wyprofilowanej miseczce.  Problem tkwi jednak w tym, że zauważamy wyłączanie się pompki także i w dzień i to w różnych lokalizacjach. Nie znaleźliśmy jednak takich opinii w licznych recenzjach klientów na Amazonie US, UK i DE, więc może to kwestia naszego egzemplarza.

Zarówno kwestię diody, jak i czujnika światła zgłosiliśmy do producenta. Ich inżynierowie badają ten problem i mają do nas wrócić z informacją zwrotną. Może kolejna partia produktów będzie miała te elementy poprawione.

Fontanna dla kota PETKIT vs CATIT

Petkit poidelko 12 - Fontanna dla kota PETKIT

Nie sposób pisać o naszej nowej fontannie, nie odnosząc się do poprzedniej. Podstawowym bodźcem do zmiany był fakt, że fontanna dla kota CatIt’a była dla nas po prostu za głośna. Nawet po zmianie przez producenta dostawcy pompki jest ona wyraźnie głośniejsza niż w przypadku PETKIT’a. Jest tak pewnie za sprawą dodatkowej wymiennej gąbeczki, która pełni funkcję dodatkowego filtra oraz wygłuszenia pompy zarazem. Ponadto, gdy w poidełku CatIt’a jest niższy poziom wody, to słychać bardzo wyraźnie jej przepływ, czego efektem jest np. zastanawianie się przez naszych gości, czy czasem mamy niezakręcony kran. PETKIT nie ma tego efektu, więc obietnica marketingowców odnośnie wyjątkowo cichej pracy została spełniona.

Mimo, iż otrzymaliśmy do testów fontannę dla kota w kolorze błękitnym, jest on znacznie bardziej neutralny dla wnętrza niż krzycząca zieleń CatIt’a. CatIt wypuścił co prawda niedawno wersję fontanny z metalową pokrywą, jednakże nie mieliśmy okazji jej póki co przetestować. Naszym subiektywnym zdaniem nie prezentuje się ona jednak tak ładnie jak wersja biała poidełka PETKIT.

Pozostaje także kwestia higieny. W CatIt’cie jest mnóstwo zakamarków, do których bardzo ciężko się dostać, a w których zbiera się brud i bardzo nieciekawy osad. Dopiero ponad rok po wypuszczeniu produktu dodał on do swojej oferty specjalistyczne szczoteczki, które jednak należy nabyć dodatkowo. Po 1,5 miesiąca użytkowania PETKIT’a ewentualne osady pojawiały się tylko w miseczce zewnętrznej, co bardzo łatwo jest wyczyścić.

Co mówi na korzyść CatIt’a, to zdecydowanie tańsze filtry (ok. 12 zł/szt. przy zakupie 5 filtrów CatIt. vs ok. 32 zł/komplet przy zakupie 3 filtrów oraz 4 gąbeczek PETKIT), które producenci zalecają wymieniać ok. raz na miesiąc.

Sama fontanna dla kota CatIt jest także o około 30% tańsza w porównaniu do PETKITa.

Które urządzenie zatem wygrywa? Po względem użytkowym oraz wizualnym dla nas zwycięzcą jest PETKIT, mimo iż jest on zdecydowanie droższy zarówno w zakupie jak i użytkowaniu. A które urządzenie mocniej pokochały nasze koty?

Petkit poidelko 18 - Fontanna dla kota PETKIT

Azmo bardzo szybko przekonał się do PETKIT’a, traktując poidełko czysto praktycznie.

Petkit poidelko 16 - Fontanna dla kota PETKIT

Vala preferuje CATIT’a. Podejrzewamy, że jest tak ze względu na trochę inaczej płynącą wodzie w tej fontannie.

Gdzie kupić

Z racji tego, że produkty PETKIT nie są dostępne w polskiej dystrybucji zalecamy zakup bezpośrednio od producenta za pośrednictwem niemieckiego Amazona. Bezpłatna przesyłka zaczyna się od 29 EUR. Rekomendujemy jednak zakupić poidełko wraz z zapasem filtrów oraz gąbeczek. Proponujemy także spojrzeć na inne produkty PETKIT, także dla psów, gdyż zapowiadają się one bardzo ciekawie. Z pewnością sami będziemy obserwować dynamiczny rozwój portfolio tej firmy.

Marce PETKIT dziękujemy za udostępnienie poidełka do testów.

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do innych tekstów poświęconych naszym kotom oraz na ich profil na Instagramie 🙂

[instagram-feed]